۳ راهکار برای عوارض بعد از مواجهه با مرگ در کودکان

دنیای کودکانه سرشار از معصومیت و عشق به زندگی است. برای کودکان همه چیز در دنیا، حتی ساده ترین امورعجیب و شگفتی آور است و آنها با علاقه و اشتیاق به دنبال این هستند که جزء به جزء این دنیای منحصربه فرد را کشف و تجربه کنند.

دنیای کودکانه سرشار از معصومیت و عشق به زندگی است. برای کودکان همه چیز در دنیا، حتی ساده ترین امورعجیب و شگفتی آور است و آنها با علاقه و اشتیاق به دنبال این هستند که جزء به جزء این دنیای منحصربه فرد را کشف و تجربه کنند. شاید بتوان گفت که دورترین تصور و تفکر آنها در مورد دنیا ناپایداری و فانی بودن امور است، چون در این سنین درک مرگ همه چیز مخصوصا انسان ها، خارج از توان و رشد ذهنی کودک است. حال تصور کنید که برای کودکان مرگ عزیزی از نزدیکان اتفاق بیفتد.

اما وقتی کودک در اثر مواجهه با این اتفاقات دچار عوارضی بشود؛ چه باید کرد؟ از ندا شیخی، دکترای روانشناسی این سوال را می پرسیم و او در جواب می گوید: در ابتدا باید توجه داشت که کودک نیز مانند انسان های بالغ نیاز دارد تا غم و ناراحتی خود را بروز دهد و به این وسیله از بار اندوه خود کم کند. بنابراین عزاداری برای کودکان نیز مانند بزرگسالان یک امر ضروری است و باید به او اجازه دهند تا او نیز با گریه کردن غم خود را نشان بدهد. اینکه برخی اوقات ما با جملاتی مانند اینکه «تو نباید گریه کنی چون گریه تو باعث می شود روح آن فرد درگذشته ناراحت شود…» سعی می کنیم جلوی ناراحتی کودک را بگیریم نه تنها موثر نیست بلکه باعث طولانی شدن روند عزاداری کودک و افزایش اثرات مخرب آن می شویم.
اما وقتی کودک به شدت تحت تاثیر این اتفاق قرار می گیرد و واکنش های هیجانی مانند برون ریزی شدید احساسی یا عکس العمل های فیزیولوژیک مانند بی اشتهایی و بی خوابی می شود، چه اقداماتی می توان انجام داد؟ واضح است که این واکنش ها چه در سطح احساسی و چه در نمود فیزیکی ریشه روانی دارد و برای از این طریق اقدام به حل این مشکل کرد. چند راهکار در این مورد وجود دارد که به اختصار به آنها اشاره می کنیم؛

 

۱ . گروه درمانی
می توان با قراردادن کودک در جمعی از کودکان که این تجربه را از سر گذرانده اند یا در معرض آن قرار دارند، به او کمک کرد تا بتواند این اتفاق را به بهترین وجه از سر بگذراند. شنیدن احساس و حرف های دیگر کودکان علاوه بر اینکه باعث ایجاد حس همدردی و همذات پنداری در کودک ایجاد می کند، باعث می شود با زبان افرادی که در سن و شرایط او هستند و دنیا را از همان دریچه ای که او می بیند، تجربه می کنند؛ با این مساله کنار بیاید. می توانید با کمک یک مشاور و روانشناس از این روش استفاده کنید.

 

۲٫ به کودک خود گوش دهید
کودک شما در این شرایط بیش از همیشه نیاز به توجه دارد. او نیاز دارد که حرف ها و احساساتش را با شما در میان بگذارد پس باید یکی از والدین یا اطرافیان نزدیک کودک برای او وقت کافی بگذارد و به دقت به حرف هایش گوش کند تا با توجه به شرایط سنی کودک و میزان درکی که از این موضوعات دارد، به سوالات و دغدغه های ذهنی کودک جواب هایی درست بدهد. برای این کار نیز، نیاز به اطلاعات درست از یک مرجع مانند مشاور یا روانشناس دارید.

 

۳٫ شالوده خانواده را مستحکم کنید
در هنگام رویارویی با غم یا مشکلی بزرگ، بیش از هر چیز افراد خانواده نیاز دارند که بیشتر در کنار یکدیگر باشند، زیرا هیچ کس بهتر از آنها میزان اندوه شان را درک نمی کند و از طرفی افراد بیش از همیشه به محیط خانه و خانواده برای درک شدن و همدردی نیاز دارند. سعی کنید با مدیریت و اصلاح روابط بین افراد خانواده محیط را برای پشت سر گذاشتن این پیشامد ناگوار برای همه اعضای خانواده مخصوصا کودکان مهیا کنید.

اشتراک گذاری در:

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz