کم کاری و کاهش حرکات یدی در کودکان ایرانی

متاسفانه در سال های اخیر و در بین کودکان ایرانی شاهد کاهش و کم کاری حرکتی از لحاظ مچ دست و انگشتان کودکان ایرانی بوده ایم که این امر بسیار مهم و حائز اهمیت در زمینه یادگیری آموزش نکات نوشتاری و یدی در آنان است!

روشنک وامقی عضو هیأت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در اولین همایش اختلالات عصبی – تکاملی اظهار کرد: مطالعه‌ای بر روی ۱۰ هزار و ۵۱۶ کودک ۴ تا ۶۰ ماهه در کشور نشان داد که کودکان ایرانی در مقایسه با کودکان ۴ کشور آمریکا، نروژ، اسپانیا و کره از ضعف تکاملی حرکات ظریف یعنی استفاده از عضلات مچ و انگشتان رنج می‌برند.

وی تصریح کرد: از آنجا که انسان همواره در عرصه هنری و صنعتگری مانند نقاشی و خطاطی سرآمد بوده است نتیجه این مطالعات پسرفت در این زمینه را نشان داد.

وامقی تصریح کرد: کودکان ۴ ماهه تا ۲۴ ماهه در ایران در حیطه تکامل ارتباطی در وضعیت بهتری نسبت به کودکان ۴ کشور دیگر قرار دارند که به معنای پیشی گرفتن آنها در حیطه گفتار و زبان است.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تأکید کرد: در حل مسئله یا هوش نیز کودکان ایرانی از ۸ ماهگی تا ۲۰ ماهگی از کودکان سایر کشورها پیش هستند که این اختلاف از ۳۰ ماهگی تنها نسبت به ۲ کشور بیشتر است در حالی که از ۴۸ ماهگی کودکان ما در هوش و حل مسئله نیز از این کشورها عقب می‌مانند.

وی تصریح کرد: در حیطه حرکات درشت نیز تا ۲۴ ماهگی وضعیت عادی و مناسبی دارند اما پس از ۲۴ ماهگی وضعیت این کودکان در این حوزه نیز نامناسب شده و از سایر کشورها عقب می‌مانند.

به گفته وامقی ممکن است علت پیش بودن کودکان ایرانی در ۲ سال اول تولد در حیطه‌های تکاملی مصرف شیر مادران در این ۲ سال باشد و کودکان پس از آن از رژیم غذایی مناسبی استفاده نکرده باشند.

اولین همایش اختلالات عصبی – تکاملی چهارشنبه و پنج‌شنبه در سالن اجتماعات شهید مصطفی احمدی‌روشن دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برگزار می‌شود.

اشتراک گذاری در:
کلمات کلیدی :

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz