کشت قهوه در خانه

برای اینکه بتوانید در پروراندن قهوه از دانه‌ی آن موفق‌تر باشید، به یک عدد دانه‌ی کامل و رسیده یا دانه‌ی قهوه‌ی دارای پوسته‌ی کاغذی (پِرگامینو) نیاز دارید. شما بهترین نتایج را از کشت دانه‌های کامل سرخ تا بیش از حد رسیده خواهید داشت. بهترین کار این است که دانه‌ها را – که دورشان را لایه‌ای لعاب‌مانند گرفته است – از پوست میوه‌ای‌شان جدا کنید و بعد آن‌ها را تک تک بکارید. این طوری ریشه‌ها مجبور نخواهند بود برای خروج از پوسته زور بزنند و فرایند رشدشان تسریع می‌شود.

دانه‌های قهوه‌ی سبزی که برای بو دادن خانگی فروخته می‌شوند، فرآوری (پوست آن‌ها کنده شده) و بعد از آن خشک شده‌اند. اصولاً طی کلیه‌ی مراحل پردازش دانه‌ی قهوه (فرآوری آبی، جداسازی میوه، خشک کردن، جداسازی پوسته‌ی کاغذی و حتی صیقل دادن)، گیاهک تخم، که در یک انتهای دانه‌ی قهوه و در امتداد شکاف آن قرار دارد و آن را زنده نگاه می‌دارد، سالم باقی می‌ماند.

برای امتحان کردن مطلب فوق می‌توان ۲۰ دانه‌ی سبز قهوه را در ۲ سانتی‌متر آب خیساند. کم‌کم جوانه‌ای در انتهای دانه‌ی قهوه برجسته می‌شود که طول آن حدوداً ۳ میلی‌متر است. از میان ۲۰ دانه قهوه بین ۵ تا ۸ عدد از آن‌ها جوانه می‌زند که این جوانه به صورت یک برآمدگی سفیدرنگ است.

 

germination

با استفاده از دانه‌هایی که زنده‌اند و جوانه‌شان بیرون زده، شما می‌توانید یک گیاه برویانید. به شما هشدار می‌دهم که بعضی تا ۵۰ بار این کار را انجام داده‌ و فقط یک بار موفق شده‌اند. مشکل اینجاست که از زمان جوانه زدن تا سبز شدن ۳۰ روز طول می‌کشد و احتمال زیادی وجود دارد که طی این ۳۰ روز دانه بپوسد. اما این کار شدنی است. برای اینکه بتوانید در پروراندن قهوه از دانه‌ی آن موفق‌تر باشید، به یک عدد دانه‌ی کامل و رسیده یا دانه‌ی قهوه‌ی دارای پوسته‌ی کاغذی (پِرگامینو) نیاز دارید. شما بهترین نتایج را از کشت دانه‌های کامل سرخ تا بیش از حد رسیده خواهید داشت.

 

بهترین کار این است که دانه‌ها را – که دورشان را لایه‌ای لعاب‌مانند گرفته است – از پوست میوه‌ای‌شان جدا کنید و بعد آن‌ها را تک تک بکارید. این طوری ریشه‌ها مجبور نخواهند بود برای خروج از پوسته زور بزنند و فرایند رشدشان تسریع می‌شود. دانه را در ژرفای ۴ سانتی‌متری یک گلدان عمیق بکارید. ‌ریشه‌ی قهوه برای رشد به عمق زیادی نیاز دارد. پس از یک بشقاب کوچولو استفاده نکنید؛ دانه را در یک گلدان واقعی بکارید. خاک را مرطوب نگه دارید، اما آن‌ را از آب اشباع نکنید.
بعد از گذشت ۲ ماه طولانی، چیزی که به دست می‌آورید یک جوانه‌ی گردن‌غازی است (یعنی شکل ساقه‌اش شبیه به گردن یک غاز است).
اگر دانه‌ی کامل را کاشته باشید ۲ گیاه خواهید داشت، چون در یک دانه‌ی کامل ۲ لپه وجود دارد. اگر پوست دانه را نکنده باشید، وقتی جوانه از خاک بیرون می‌زند، بارِ خود – یعنی کل دانه – را رو به بالا حمل خواهد کرد.
وقتی این گیاه جوان به اندازه‌ی کافی قوّت بگیرد، لایه‌ی بیرونی پوسته‌اش را، که موقعِ کاشتن‌اش نکنده‌اید را می‌توانید جدا کنید.
coffee plant 3

پس از ۳ تا ۴ ماه گیاه بامزه‌ی کارتونی‌ای خواهید داشت که اساساً یک جوانه‌ی نوپاست که دانه‌ای لوبیا مانند به سرش چسبیده. این لوبیا نرم می‌شود و در قالب برگ‌های اولیه می‌گسترد.

coffee plant 4
coffee plant 2
coffee plant 1 coffee plant 5
 بعد از گذشت ۴ ماه، گیاه شما تشکیل شده، اما خیلی شبیه به قهوه نیست، برگ‌های اولیه به شکلی غیر عادی شبیه به برگ‌های نیلوفر آبی هستند. این برگ‌ها با رشد برگ‌های عادی گیاه خواهند ریخت.  بعد از ۹ ماه گیاه تا حد زیادی شبیه به قهوه می‌شود (البته در این مرحله هنوز برگ‌های نیلوفری نیفتاده‌اند). ممکن است مجبور به تعویض گلدان شوید زیرا بهتر است گیاه فضای آزاد برای ریشه دواندن در اعماق را داشته باشد تا به رشد در یک گلدان کوچک مجبور شود.
coffee plant 6
گیاه قهوه فوق تقریبا ۲ ساله است.

 

اشتراک گذاری در:
کلمات کلیدی :

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz