چگونه هموروئید به وجود آمده و درمان می شود

در ناحیه‏ انتهای روده (مقعد) بالشتک های کوچک عروقی وجود دارند که بر اثر عواملی مانند یبوست مزمن متورم شده و در هنگام دفع خون ریزی می کنند و گاهی نیز اندازه آنها بزرگتر شده و با زور زدن از ناحیه‏ مقعد بیرون می زنند. این بالشتک های عروقی را هموروئید یا بواسیر می نامند. هموروئید می تواند در داخل یا بیرون مقعد (قابل دیدن) باشند که بر این اساس به عنوان هموروئید داخلی یا خارجی نامیده می شوند. در این چگونه به بیان علل، علائم و درمان هموروئید پرداختیم.

۱

علت
در اکثر موارد بر اثر یبوست ایجاد می شود اما عواملی مانند استعداد خود فرد، چاقی و سابقه فامیلی نیز می توانند مؤثر باشند.
خانم های باردار نیز به علت فشارهای وارد از جنین ممکن است به این بیماری دچار شوند.

۲

علائم
از نظر شدت، هموروئید چند درجه دارد و علائم بر حسب درجه ابتلا متفاوت است.
درجه اول
بالشتک های عروقی کمی متورم شده اند و موقع عبور مدفوع سفت، خونریزی می کنند اما از مقعد بیرون نمی زنند.
درجه دوم
بالشتک های عروقی بزرگتر شده و هنگام دفع مدفوع سفت از مقعد بیرون آمده و خونریزی می کنند و وقتی عمل دفع انجام می شود بدون ایجاد مشکل به داخل برمی گردند.
درجه سوم
بالشتک های عروقی آنقدر بزرگ شده اند که در هنگام دفع از مقعد بیرون آمده و دچار تورم می شوند و پس از اتمام عمل دفع همچنان بیرون می مانند و فرد مبتلا مجبور می شود با دست آنها را به داخل برگرداند.
درجه چهارم
مانند درجه سوم است اما به دلیل تورم شدید فرد قادر به باز گرداندن هموروئید به داخل نیست و درد شدیدی ایجاد می شود که نیاز به اقدام پزشکی اورژانس پیدا می کند.

 

۳

درمان
در مراحل اولیه (درجه یک و دو) درمان با داروهای برطرف کننده یبوست و پماد یا شیاف نرم کننده صورت می گیرد و نشستن در لگن آب گرم نیز کمک شایانی به برطرف کردن علائم می کند، اگر درمان داروئی مؤثر نبود یا شدت بیماری زیاد بود (درجه سه یا چهار) برای اقدامات دیگر تصمیم گیری می شود. در این مرحله می توان هموروئید را با استفاده از دستگاه‌ های مخصوص یا با عمل جراحی برداشت.

۴

برداشتن هموروئید با استفاده از دستگاه
در این روش با لوله ای مانند آندوسکوپ داخل مقعد را مشاهده کرده و یک حلقه پلاستیکی مخصوص دور آن می اندازند که باعث جمع شدن و در نهایت برطرف شدن این بالشتک های عروقی می شود.

۵

درمان جراحی
در این روش با عمل جراحی هموروئید را برمی دارند. بخیه ها قابل جذب هستند و پس از عمل، جراح به شما دستوراتی برای جلوگیری از عود می دهد که باید رعایت کنید.

۶

پیشگیری
مهمترین مسأله در پیشگیری از ابتلا به هموروئید، بر طرف کردن یبوست است. به این منظور بایداز سبزیجات و میوه ها به مقدار زیاد استفاده کنید، مایعات به اندازه کافی بنوشید و ورزش کنید.

اشتراک گذاری در:
کلمات کلیدی :

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz