چگونه نویسنده خوبی شویم

نویسنده شدن چیزی است که خیلی ها آرزوی آن را دارند اما ظاهرا نویسنده های خوب و موفق در همه اعصار بسیار محدود و انگشت شمار بودند. شاید دلیل این مسئله مانند تمام امور دیگر استعداد و تمرین بسیار باشد. از اینرو اگر قصد دارین نویسنده موفقی شوید با ما در این چگونه همراه باشید.

۱

عزم خود را جزم کنید
تصمیم اولیه برای شروع هر کاری بسیار مهم است. اینکه عزم خود را جزم کنید که راهی را آغاز و تا انتها به پایان ببرید شاید مهمترین عامل موفقیت در طی یک مسیر و همچنین نویسنده شدن است.

۲

زیاد کتاب بخوانید
مطالعه کتابهای گوناگون علاوه بر بالا بردن سطح دانش و آگاهی، ذهن شما را برای نوشتن آماده می کند و ایده های متفاوتی برای نوشتن در سر شما می پروراند. از آنجا که سبک نوشتن نویسندگان مختلف، متفاوت است، مطالعه زیاد می تواند شما را با انواع سبکها هم آشنا کند.

۳

نوشته ها را نقد کنید
پس از مطالعه یک متن یا یک داستان، آنرا بر روی کاغذ نقد کنید و نکات مهم را یادداشت کنید. این کار ذهن شما را در حین مطالعه دقیق تر می کند.

۴

آنچه می خوانید را خلاصه کنید
خلاصه نویسی در ابتدای راه نویسندگی، قلم شما را قوی می کند. این کار یکی از تمرینهای مهم نویسندگی به شمار می آید.

۵

رویدادهای روزانه تان را بنویسید
یک دفتر کوچک همیشه همراهتان داشته باشید و اتفاقات روزانه تان را بنویسید. هم چنین خود را ملزم کنید که در اوقات مشخص دلنوشته ای با موضوع مشخص بنویسید .

۶

به اطرافتان با دقت نگاه کنید
زمانیکه سوار ماشین یا اتوبوس هستید و یا وقتی در خیابان قدم میزنید با دقت به اطرافتان نگاه کنید. این کار ایده های جالب و بکری را در ذهن شما ایجاد می کند. نکته مهم در این امر اینست که ایده ها را سریعا یادداشت کنید و آنچه حول آن ایده در ذهنتان میگذرد را در کنارش بنویسید.

۷

احساساتتان را کنترل کنید
اغلب اوقات وقتی غمگین می شویم به سراغ قلم و کاغذ میرویم. در این میان اگر حواسمان به کنترل احساساتمان نباشد، نوشته بسیار تلخی خواهیم داشت. از طرفی نوشته سراسر شادی نیز خواننده را آنطور که باید جذب نمی کند. در نوشته تان از تمام احساسات بهره بگیرید تا نوشته ای غنی داشته باشید.

۸

ساده بنویسید
به کار بردن آرایه های ادبی در یک نوشته بسیار حائز اهمیت است، اما توجه داشته باشید که استفاده بیش از حد از آرایه های ادبی ذهن خواننده را خسته می کند. از اینرو سعی کنید در نوشته تان تعادل را حفظ کنید.

۹

در کارگاههای نویسندگی شرکت کنید
مزیت شرکت در این کارگاهها، وجود یک استاد ماهر است که نوشته شما را ارزیابی می کند. هم چنین دیدن آثار نویسندگان مبتدی دیگر و خواندن نوشته های خوتان برای آنها، به شما در یک نویسنده خوب شدن بسیار کمک خواهد کرد .

اشتراک گذاری در:
کلمات کلیدی :

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz