چگونه نوزادمان را حمام کنیم

یکی از کارهایی که با تولد نوزاد ذهن مادر را مشغول می کند و نگران انجام درست آن است حمام کردن اوست. برای انجام این کار مهم که تعداد دفعات انجامش هم کم نیست ایمنی نوزاد بسیار مهم است. در این چگونه سعی داریم شما را به گونه ای راهنمایی کنیم که بتوانید از حمام کردن نوزادتان لذت ببرید و به کودک دلبندتان نیز این لذت را بچشانید.

 

۱

حوله، پوشک و لباس های نوزاد را به ترتیب استفاده آماده کنید و در دسترس قرار دهید.

۲

توجه کنید دمای مکانی که کودک را استحمام می کنید مناسب باشد. اتاق، آشپزخانه یا حمام، هر کجا که قصد حمام کردن کودک را دارید باید گرم باشد پنجره ها بسته و کوران هوا نباشد تا کودک سرما نخورد.
اگر در حمام کودک را خواهید شست توجه کنید زیر پایتان هم امن باشد و دمپایی هایی که استفاده می کنید لیز نباشند.

۳

به دمای آبی که کودک را در آن خواهید شست دقت کنید. دمای آب بین ۳۵ تا ۴۰ درجه بسته به فصل مناسب است. می توانید به کمک دماسنج دمای آب را میزان کنید و بعد از مدتی با ساعد دستتان دمای آب را خواهید سنجید.

۴

برای شستن موهای نوزاد می توانید از شامپو بچه یا از همان صابون بچه ای که در شستن بدن کودک به کار می برید، استفاده نمایید. این صابون ها طوری ساخته می شوند که به میزان اسیدیته پوست کودک لطمه ای وارد نمی کنند و به همین دلیل برای شستشوی موها نیز مناسب هستند.

 

۵

سر نوزاد را بر روی دست تان تکیه داده و کتف او را به خوبی بچسبید و خیلی آرام او را از قسمت پاها وارد آب درون تشت کنید. با کمک دست آزادتان، صورت او را با آب بشویید (برای شستن صورت نوزاد، نیازی به صابون نیست).

۶

با کمک لیف نرم و صابونی شده، روی سینه، زیر بغل، شکم و دست ها و پاهای کودک را بشویید.

۷

برای شستن سر نوزاد، در حالی که پشت سر او را به قسمت ساق دست تان تکیه داده اید، ران او را خوب و مطمئن بچسبید و سپس دست دیگرتان را به شامپوی مخصوص بچه آغشته کرده و با حرکات ملایم و دایره ای شکل سر او را شستشو دهید. برای آبکشی هم، سر نوزاد را کمی به عقب برده و آب را به آرامی از جلوی سر به سمت عقب سر بریزید تا آب وارد چشم ها و بینی و گوش او نشود.

۸

چگونه نوزادمان را حمام کنیم
می توانید برای جلو گیری از رفتن آب در گوش نوزاد او را به شکلی در دست بگیرید که کمرش روی ساعدتان قرار گیرد و همان طور که سر نوزاد کف دستتان است با انگشت شست و وسطی گوش هایش را بگیرید.

 

۹

اگر کودک را در آغوش خودتان حمام می کنید و از وان یا لگن استفاده نمی کنید (نوزاد را روی پایتان یا هر جای دیگر قرار می دهید) زیر نوزاد حوله یا پارچه ای پهن کنید تا مطمئن شوید لیز نمی خورد.

۱۰

چگونه نوزادمان را حمام کنیم
برای شستشوی قسمت پشت و کمر، نوزاد را به پشت برگردانید و در حالی که سینه او را به روی ساق دست تان تکیه داده اید، زیر بغل او را بگیرید و با دست دیگر به آرامی لیف را روی پشت و کمرش بکشید.

۱۱

همان طور که کودک را به خوبی گرفته اید، او را آبکشی کنید. سپس کودک را بر روی حوله ای که قبلا به همین منظور پهن کرده اید، قرار داده و حوله را دور بدن او بپیچید.

۱۲

طی حمام کردن، مرتبا با او حرف بزنید. حتی در صورت گریه کردن کودک، شما باز هم آرامش و خونسردی خود را حفظ کرده و او را از سخنان محبت آمیز خود محروم نسازید. نوزاد به خوبی، ملایمت و خشم مادر را تشخیص داده و نسبت به آن عکس العمل نشان می دهد.

 

۱۳

زیر بغل، زیر گردن و لا به لای تاخوردگی های پوست بدن نوزاد را به خوبی خشک کنید و لباس بپوشانید. مرطوب ماندن لابلای پوست باعث بروز عفونت قارچی می شود.

۱۴

در فصل گرما، بعد از حمام کردن و خشک کردن نوزاد، اجازه دهید چند دقیقه ای آزاد و بدون لباس دست و پا بزند.

اشتراک گذاری در:

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz