چگونه نفخ شکم را درمان کنیم؟

شش روش درمان نفخ شکم

روش های درمان نفخ شکم (نفخ معده)

چای نعناع بنوشید

مصرف نعناع راه حل خوبی برای درمان نفخ شکم است. روغن نعناع حاوی منتول بوده و همین دلیل می تواند باعث رفع انقباضات عضلات دستگاه گوارش گردد. همچنین نعناع باعث آرام شدن اعصاب شود، در نتیجه اگر فشارهای عصبی و استرس در بروز گاز معده و مشکلات گوارشی نقش داشته باشد، به بهبود آنها هم کمک می کند.

برای درمان گاز معده با استفاده از نعناع به یک عدد چای نعناع کیسه ای و یک فنجان آب جوش نیاز داریم. درون یک فنجان خالی، یک عدد چای نعناع کیسه ای قرار داده، روی آن آب جوش بریزید و سپس روی فنجان را بپوشانید تا حرارت آن خارج نشود. حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه صبر کنید تا چای نعناع دم بکشد. حال درپوش را برداشته، چای کیسه ای را بیرون بیاورید و کمی آن را در فنجان بچلانید. حال با آرامش و جرعه جرعه چای نعناع را بنوشید و از آن لذت ببرید. (برای آشنایی با فواید نعناع می توانید به مقاله خواص نعناع مراجعه نمایید.)

درمان نفخ شکم با زنجبیل

اگر حالت تهوع دارید یا دچار سو هاضمه شده اید و مشکلاتی از این دست، احتمالا خوردن مقداری زنجبیل به رفع مشکل کمک خواهد کرد. دلیل چنین خاصیتی وجود برخی ترکیبات شیمیایی در زنجبیل است. این ترکیبات شیمیایی که جینجرول و شوگاول نام دارند، دستگاه گوارش را آرام کرده و با رفع التهابات دستگاه گوارش کمک می کنند. علاوه بر این زنجبیل خود یک ترکیب ضد نفخ (carminative) می باشد که از ایجاد گاز در دستگاه گوارش پیشگیری نموده و به خارج شدن آن کمک می کند.

برای درمان معده شکم با استفاده از زنجبیل به مواد زیر نیاز داریم:

  • ۱ عدد ریشه زنجبیل تازه
  • ۱ عدد رنده آشپزخانه (در صورت تمایل)
  • ۱ فنجان آب جوش
  • لیمو و عسل (در صورت تمایل)

طرز تهیه

روش های مختلفی برای درست کردن چای زنجبیل وجود دارد ولی برای درمان نفخ شکم ما از این روش استفاده می کنیم. یک تکه ریشه زنجبیل متوسط و تازه را انتخاب کرده، آن زیر آب گرم پوست بکنید (مثل پوست کندن گوجه فرنگی)، سپس آن را تکه تکه کرده، و ۴ تا ۶ قطعه را در یک لیوان بزرگ بگذارید. اگر دوست دارید، مقدار کمی عسل یا لیمو به آن اضافه کنید. حال آب خیلی داغ (نزدیک به جوش) روی آن بریزید. در پوشی روی لیوان گذاشته بگذارید ۱۰ دقیقه زمان سپری شود. چای زنجبیل دم کشیده و آماده شده است. از این چای می توانید قبل یا بعد از غذا برای بهبود فرایند هضم کمک کنید.

همچنین می توانید برای بهره مند شدن از خواص زنجبیل، قبل از غذا یک قاشق چای خوری زنجبیل رنده شده میل کنید.

چای بابونه برای درمان نفخ معده

اگر از نعناع خوش تان نمی آید یا از آن استفاده کرده اید ولی نفخ تان رفع نشده است، در این صورت چای بابونه می تواند یک راه حل جایگزین خوب باشد. بابونه دارای خواص فراوانی می باشد که از آن جمله باید به ضد اسپاسم (ضد انقباضات دستگاه گوارشی)، ضد التهاب و خاصیت آرامش بخشی آن اشاره کرد. همچنین بابونه برای رفع و درمان نفخ شکم ناشی از سوء هاضمه، درمان سوزش معده مفید است.
برای تهیه چای بابونه به یک چای بابونه کیسه ای، یک فنجان آب داغ و مقدار کمی عسل یا لیمو (در صورت تمایل) نیاز داریم.

طرز تهیه

چای بابونه کیسه ای را درون فنجان قرار داده، آب داغ روی آن بریزید و سپس روی فنجان را بپوشانید تا حرارت آن خارج نشود. ۱۰ تا ۱۵ دقیق صبر کنید تا چای دم بکشد. حال چای کیسه ای ر از فنجان در آورده، آن را کمی بچلانید، تا اندکی از عصاره بابونه که در آن است خارج شود. در صورت تمایل کمی عسل یا آب لیمو به آن اضافه کنید. چای بابونه آماده است، می توانید آن را میل کنید!

کدو تنبل بخورید

نفخ شکم معمولا موقعی اتفاق می افتد که غذا به خوبی هضم شود، به همین دلیل است که خوردن غذاهایی که فیبر زیادی دارند (مانند لوبیا) باعث بروز نفخ شکم می گردد. هضم غذا برای دستگاه گوارش انسان دشوار است و بدون اینکه تجزیه شود، از بخش های مختلف دستگاه گوارش عبور می کند. وقتی غذا در روده کوچک تجزیه نشود، وارد روده بزرگ می شود. در روده بزرگ به صورت طبعی باکتری هایی وجود دارد که باعث هضم غذا می شوند. در طی فرایند هضم غذا توسط این باکتری ها، گاز نیز تولید می شود. اما خوردن کدو تنبل باعث کاهش تولید این گازها می شود، به همین دلیل خوردن کدو تنبل به همراه غذا را می توان درمانی برای نفخ شکم دانست.

برای این منظور به حدود یک فنجان کدو تنبل نیاز داریم، کدو را می توان به صورت پخته شده، بخار پز، کبابی و تقریبا هر روشی استفاده نمود. همراه با وعده غذایی کدو تنبل را میل کنید تا از تولید گاز و نفخ جلوگیری شود.

کربن فعال

هر چند نوز دلیل مشخصی برای این موضوع کشف نشده است، اما مصرف زغال فعال سبب درمان نفخ معده در برخی افراد شده است. تصور می شود علت این موضوع بخاطر متخلخل بودن کربن فعال باشد. کربن فعال مثل زغال چوب معمولی تهیه می شود با این تفاوت که برای تهیه زغال فعال، چوب با بخار داغ یا هوای داغ اکسیده می شود و در نتیجه آن منافذی در زغال فعال به وجود می آید. وجود این منافذ سبب می شود تا برخی مواد شیمیایی در منافذ آن به دام بیفتند. شاید بتوان تاثیر کربن فعال در رفع نفخ شکم را هم ناشی از این مسئله دانست، هر چند هنوز به صورت علمی مفید بودن این روش و علت آن کشف نشده است. اگر می خواهید از کربن فعال برای درمان نفخ استفاده کنید، قبل از آن حتما با پزشک تان مشورت نموده و متناسب با میزان توصیه شده روی جعبه کربن فعال از آن مصرف نمایید. کربن فعال به صورت پودر، کپسول و قرص عرضه می شود.

غذا را خوب بجوید

همان طور که در بخش دیگری از مقاله هم عنوان شد نفخ شکم در بسیار موارد موقعی به وجود می آید که دستگاه گوارش نمی تواند غذا را به خوبی هضم کند. اگر غذا را کاملا بجوید، هضم آن سریع تر انجام خواهد شد و دستگاه گوارش راحت تر می تواند آن تجزیه و جذب نماید. هضم سریع تر و راحت تر غذا، تولید کمتر گاز در دستگاه گوارش را به همراه خواهد داشت. البته این روش بیشتر پیشگیری است تا درمان نفخ شکم.

 

اشتراک گذاری در:

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz