چگونه علائم و نشانه های سرطان پروستات را تشخیص دهیم

سرطان پروستات زمانی رخ می دهد که سلول های پروستات به طور غیر قابل کنترلی تکثیر شوند. پروستات از شایع ترین سرطان ها و دومین علت اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان در مردان در ایالات متحده است. متوسط سن تشخیص سرطان پروستات 60 سالگی است. در این چگونه با روش های شناخت سرطان پروستات و روش های تشخیص خانگی آن آشنا می شویم. تشخیص زودهنگام و مراجعه ی به موقع در درمان این بیماری نقش مهمی دارد.

۱

چگونه علائم و نشانه های سرطان پروستات را تشخیص دهیم در حال حاضر خطر بروز سرطان پروستات در آمریکا ۶ به یک است یعنی از هر شش مرد یکی در برهه ای از زندگی خود دچار سرطان پروستات می شود. با این حال این سرطان یکی از بیماری هایی است که به کندی پیشروی می کند و مردان کمی در اثر این بیماری فوت می شوند. به یاد داشته باشید که سن نقش مهمی در ابتلا به سرطان پروستات دارد. مردانی که کمتر از ۴۰ سال سن دارند شانس کمی برای ابتلا به این بیماری دارند با این حال بعد از ۵۰ سالگی احتمال ابتلا به این بیماری به شدت افزایش پیدا می کند. از هر ده مورد ابتلا به سرطان شش مورد در بین مردان ۶۰ سال و بالاتر دیده می شود. گفته می شود که افزایش ریسک ابتلا به سرطان با افزایش سن به دلیل DNA و تضعیف مکانیسم های ضد سرطانی بدن با مسن شدن فرد است که به جهش سلولی و ژنتیکی می انجامد. چنین جهشی اغلب به سلول های سرطانی ختم می شود.

۲

چگونه علائم و نشانه های سرطان پروستات را تشخیص دهیمعلاوه بر سن نژاد نیز دخیل است. به گفته دانشمندان، نژاد آفریقایی بیشتر از نژاد سفید پوست مستعد ابتلا به سرطان پروستات است.

 

۳

در تشخیص و بررسی سرطان پروستات سابقه ی فامیلی نیز باید در نظر گرفته شود. ابتلای پدر یا برادر به سرطان پروستات شانس فرد را در ابتلا به این بیماری دو برابر می کند. این میزان شانس در مردانی که شیوع سرطان پروستات در بین اقوام آنها بیشتر است افزایش می یابد.

۴

چگونه علائم و نشانه های سرطان پروستات را تشخیص دهیمرژیم غذایی خود را نیز باید در نظر بگیرید. مردانی که در رژیم غذایی خود از میزان بیشتری چربی حیوانی استفاده می کنند در معرض خطر بیشتری در ابتلا به این بیماری هستند. تحقیقات نشان داده اند که مصرف بیش از حد چربی حیوانی، از جمله گوشت قرمز و لبنیات پر چرب، می تواند باعث تحریک رشد سرطانی سلول های پروستات شود. در عین حال، رژیم فاقد میوه و سبزیجات نیز خطر ابتلا به این سرطان را افزایش می دهد.

۵

تنها به علائم تکیه نکنید. هر چند سرطان پروستات علائم خاصی دارد اما متاسفانه در مراحل اولیه ی بروز بیماری نشانه هایی دیده نمی شود. با پزشک خود ریسک فاکتورهای ابتلا به این بیماری را بررسی کنید و بهترین زمان غربالگری را برای خود در پیش بگیرید. در هر صورت اگر با هر یک از این علائم روبه رو شدید، سریعا با پزشک خود مشورت کنید:

 

۶

چگونه علائم و نشانه های سرطان پروستات را تشخیص دهیمکاهش شدت و سرعت دفع ادرار: بیشتر علائم سرطان پروستات با دفع ادرار گره خورده اند. کتوجه خواهید شد که فرقی نمی کند چه کاری برای این مشکل انجام دهید، هر بار کمتر ادرار می کنید و سرعت آن کمتر می شود. همچنین ممکن است با سوزش در ادرار مواجه شوید.

۷

احتمالا در دفعات بیشتری به دستشویی مراجعه می کنید. متوجه خواهید شد که شبها به دفعات برای دفع ادرار بیدار می شوید. رشد غده ی پروستات مانع خالی شدن کامل مثانه می شود. فشار به مثانه باعث می شود سریع تر پر شود و در دفعات بیشتری احساس نیاز به دفع ادرار پیدا کنید.

۸

چگونه علائم و نشانه های سرطان پروستات را تشخیص دهیمخون در منی از نشانه های مهم ابتلا به سرطان پروستات است. منی از مجرای ادرار می گذرد. فشار حاصل از رشد تومور باعث آسیب به رگ های خونی طول مسیر و ورود خون به منی می شود. در صورتی که متوجه خون یا رنگ صورتی در منی خود شدید حتما به پزشک مراجعه کنید.

۹

چگونه علائم و نشانه های سرطان پروستات را تشخیص دهیمدرد جدید در ناحیه ی ران، کمر یا زیر شکم از علائم خطر است. دردی که شدید و تیز باشد و هیچ علتی برای به وجود آمدن آن به ذهن نیاید می تواند از علائم این بیماری باشد. این درد گاه به گاه ظاهر می شود و تسکین آن دشوار است. بروز این درد به دلیل رشد سرطان به سمت ستون فقرات و فشار به اعصاب ستون فقرات است. تومور می تواند به حدی بزرگ شود که باعث فشار به اعصاب شده و احساس بی حسی به فرد دست دهد.

۱۰

به پزشک مراجعه کنید. هر چند ممکن است علائم سرطان پروستات را تشخیص دهید. اما در هر حال برای تشخیص قطعی باید به پزشک مراجعه کنید. اگر علائم و ریسک فاکتورهای ابتلا به سرطان پروستات را دارید، پزشک ابتدا دو آزمایش می گیرد و بر اساس علائم و نشانه ها اوضاع را بررسی می کند. گام های بعدی بر اساس نتایج این تست ها مشخص می شود. در هر حال باید به یاد داشته باشید که تشخیص زودهنگام تاثیر زیادی در روند درمان دارد.

 

اشتراک گذاری در:

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz