چگونه سبزی بکاریم

خوردن ذرتی که تازه چیده اید یا گوجه فرنگی درشت و رسیده چقدر لذت بخش است! اما از کجا باید شروع کرد؟ تا بحال به یک گلخانه رفته اید؟ چطور می توانید از بین این همه قفسه که از انواع بذر ها در آن چیده شده است یا کاتالوگ هایی که درموردشان توضیح داده اند یا ردیف به ردیف نهال، گیاه موردنظرتان را انتخاب کنید؟ کشاورز های ما می دانند چه گیاهی را در چه زمانی بکارند تا محصول مورد نظر را برداشت کنند. در این چگونه شرایط مناسب برای سبزیکاری را می آموزیم.

۱

سبزیجاتی را بکارید که دوست دارید بخورید. اولویت با سبزیجات معطر و خوش طعمی است که تمایل دارید تازه از باغ چیده و میل کنید. بهترینشان ذرت شیرین، لوبیا و نخود فرنگی، گوجه فرنگی و اسفناج است.

۲

چگونه سبزی بکاریم
قطعه زمینی را انتخاب کنید که صاف باشد و تمام روز آفتاب بتابد. زمین را شخم بزنید و کود بریزید. اگر سبزیجات را در اوایل بهار یا اوایل پاییز و زمستان می کارید، به خاطر سرد بودن هوا حتماً باید زمینتان آفتابگیر باشد.

۳

اندازه زمینتان را در نظر بگیرید و متناسب با آن گیاه بکارید. مثلاً کاهو ها را می توانید کنار هم بکارید اما گوجه فرنگی ها باید تقریبا ۶۰ سانتی متر از هم فاصله داشته باشند. فاصله کدو تنبل ها هم ۱۲۰ سانتی متر باشد بهتر است. توضیحات لازم را می توانید روی بسته ی بذرها و کاتالوگ های مربوطه پیدا کنید. در کتاب های مربوط به سبزیکاری هم توضیح داده شده است.

۴

اگر زمینتان کوچک است گیاهانی بکارید که جاگیر نباشند یا اینکه می توانید هرکدام را در یک ظرف بکارید. کاهو بهترین گیاه گلدانی است. گوجه فرنگی مخصوصاً از نوع پاسیو، در سبد هم به خوبی رشد می کند. گیاهان پیچک دار مثل خیار و لوبیا را می توانید کنار یک تخته یا میله عمودی بگذارید تا کمتر جا بگیرند. جعفری و دیگر سبزی ها را می توانید در باغچه حیاطتان بکارید.

۵

زمان کاشت را برای دو فصل مهم سال یعنی تابستان و پاییز یا بهار نگه دارید. البته منطقه با منطقه فرق می کند. سبزیجاتی که در فصول خنک سال خوب رشد می کنند، چغندر، کلم بروکلی، کلم، هویج، گل کلم، کاهو، نخود فرنگی، سیب زمینی، تربچه، اسفناج و شلغم هستند. سبزیجات مخصوص فصل گرما هم لوبیا، ذرت، خیار، بادمجان، هندوانه، فلفل، کدو تنبل، کدو و گوجه فرنگی هستند.

۶

بعضی از دانه ها را می توانید روی زمین بپاشید چون این طور بهتر رشد می کنند. مثل لوبیا، چغندر، هویج، هندوانه، ذرت، کاهو، نخود فرنگی، کدو تنبل، کدو و شلغم. در ضمن بدانید که بذر از نشاء خیلی ارزانتر است.

۷

چگونه سبزی بکاریم
اگر در سبزی کاری تجربه ندارید بهتر است نشاء ها را از پرورش دهندگان تهیه کنید. نشاء گیاهانی مثل بادمجان، فلفل، گوجه فرنگی، کلم بروکلی، کلم و گل کلم را می توانید در باغچه تان بکارید. در مورد کدو و خیار چه نشاء شان را بکارید چه بذرشان را هیچ فرقی نمی کند.

۸

بذر ها را همیشه از گلخانه ها بخرید چون بذر های تازه در گلخانه ها در دسترس هستند. در ضمن به تاریخ بسته بندی بذر ها دقت کنید که تولید امسال باشند.

 

۹

نشاء ها را وقتی که خاک آماده کاشت باشد تهیه کنید. آن ها را مرطوب نگه دارید و نگذارید بیشتر از سه روز به حال خود باشند. نشاء های سالم و شاداب بخرید. باید ضخیم باشند و صاف بایستند نه اینکه دراز و باریک باشند. در ضمن هیچ برگ زرد و سوراخی نداشته باشند.

۱۰

چگونه سبزی بکاریم
سعی کنید خرج اضافی نداشته باشید. با جان و دل به باغچه تان برسید. در فصل زمستان آن ها را به محوطه بسته ببرید و در فصل بهار دو

باره به باغچه برگردانید. لوازم کامل باغبانی مثل لامپ فلوئورسنت، خاک مخلوط، ظروف و گلدان و آب پاش را داشته باشید. این لوازم را می توانید از هر مغازه باغبانی تهیه کنید.

۱۱

چگونه سبزی بکاریم
تربچه های رنگارنگ و آفتابگردان های بزرگ بکارید تا باغچه تان جذاب تر شود. بچه ها هم علاقه ی بیشتری به سبزی کاری پیدا می کنند. یا اینکه ۳ تا چوب را بردارید و به صورت هرم به هم تکیه بدهید و از بالا آن ها را ببندید. بعد پیچک لوبیاها را دور چوب ها بپیچید.

نکات و هشدارها

هر بذری را همیشه در فصل بهار یا اواسط آن بخرید. حتی اگر نمی خواهید بلافاصله بکارید.

زمان خرید بذر بستگی به نوع بذر دارد و برای هر بذر متفاوت است.

اگر در ناحیه ی گرمسیر زندگی می کنید نشاء های سردسیر را اواخر زمستان بکارید.

بذرهای اضافی را در یک پاکت یا قوطی پلاستیکی در جای خشک و خنک نگه دارید. خیلی از بذر های سبزیجات تا یک سال دوام می آورند.

اشتراک گذاری در:
کلمات کلیدی :

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz