چگونه دست و پای نوزاد را قالب گیری کنیم

حفظ یادگاری دست و پای فرشته ی کوچکتان از ایده های جالبی است که تا آخر عمر با دیدنش کیف خواهید کرد. مطمئنا دو دهه بعد وقتی دستتان زیبا و کشیده ی فرزندتان را در کنار مجسمه ی دستهای کوچک نوزادیش قرار دهید، هر دو شگفت زده خواهید شد.

۱

چگونه دست و پای نوزاد را قالب گیری کنیمابتدا ظرفی را انتخاب کنید که دست یا پای نوزاد یا کودک به راحتی در آن قرار گیرد. برای بچه های بزرگ تر از ظرف های مستطیلی استفاده کنید. البته در کنار سایز دست یا پا باید به مقدار مواد داخل قالب هم توجه کنید و ظرف را متناسب با عمق دست و پا و مقدار مواد درون ظرف انتخاب کنید. برای اطمینان از درستی اندازه ی ظرف می توانید از مقداری شن استفاده کنید.

۲

چگونه دست و پای نوزاد را قالب گیری کنیمابتدا حدود یک لیوان آب ولرم را در ظرف بریزید. توجه کنید که بهتر است آب هم دمای بدن باشد تا در طول قالب گیری نوزاد بیدار نشود. تمام محتویات کیسه ی قالب گیری را در ظرف بریزید و سریعا هم بزنید. مخلوط قالب گیری پس از یک دقیقه کاملا خشک می شود. پس باید پیش از این مدت قالب گیری از دست را انجام داده باشید. در غیر این صورت مخلوط به درد نمی خورد.

۳

چگونه دست و پای نوزاد را قالب گیری کنیممخلوط ابتدا به رنگ صورتی در می آید و پس از کمی هم زدن به رنگ زرد در می آید. پس از اینکه مخلوط زرد رنگ شد سریعا کار قالب گیری را انجام دهید. دست کودک را تا محل مورد نظر برای قالب گیری در مخلوط فرو کرده و به مدت یک دقیقه یا کمی بیشتر صبر کنید. دقت کنید که حتما کف دست و انگشتان کودک در خمیر قرار داشته باشند و البته هیچ قسمتی از آن نباید با کف ظرف تماس پیدا کند. انجام این کار در مدتی که نوزاد یا کودک خواب است توصیه می شود. زیرا میزان تکان های دست کمتر است. در صورتی که احساس می کنید دست نوزاد حالت خوبی ندارد می توانید پیش از سفت شدن مخلوط دست وی را حالت دهید و مواد را با انگشت روی دستش بریزید.

۴

بعد از یک دقیقه قالب حالت لاستیکی پیدا می کند. این حالت لاستیکی باعث می شود که قالب به راحتی و بدون فشار به دست کودک از آن جدا شود و شکل قالب نیز هنگام خروج از بین نرود. برای اطمینان از لاستیکی شدن قالب به گوشه های آن دست بزنید. در صورت اطمینان دست کودک را به آرامی از آن خارج کنید.

۵

چگونه دست و پای نوزاد را قالب گیری کنیمپس از این مرحله می توانید پر کردن قالب را شروع کنید. میانگین عمر قالب پلاستیکی ده تا دوازده ساعت است. پس این کار را همان موقع شروع کنید. در یک لیوان آن محتویات بسته ی تندیس سازی را حل کنید و حدود دو تا سه دقیقه هم بزنید. مخلوط را در ظرف قالب گیری بریزید و کمی آن را تکان دهید تا حباب های هوا از زیر آن خارج شوند و خمیر در همه جای قالب وارد شود.

۶

چگونه دست و پای نوزاد را قالب گیری کنیمحدود دوازده ساعت تا یک روز صبر کنید تا تندیس خشک شود. پس از این مدت قالب لاستیکی را به آرامی از دور مجسمه جدا کنید و با شاهکار خود روبه رو شوید. با استفاده از اسپری رنگ یا قلمو مجسمه را رنگ کنید و در محلی به معرض نمایش بگذارید.

 

خلاق باشید. می توانید به جای قالب گیری از دست کوچک فرزندتان، دست او را در دست بگیرید و با حالتی زیبا در قالب قرار دهید. در این صورت همیشه دست فرشته ی کوچکتان در دست شما قرار دارد.

در حین جدا کردن قالب لاستیکی از تندیس صبور باشید. مجسمه ی شما به خصوص در ناحیه ی انگشتان دست یا پا بسیار شکننده است، با این حال اگر در حین کار جایی از آن شکست نگران نباشید. می توانید با چسب آن را بچسبانید. بعد از اینکه مجسمه را رنگ کردید اثری از شکستگی دیده نمی شود.

مواد لازم برای قالب گیری و تندیس سازی را می توانید از اغلب کارگاه های مجسمه سازی تهیه کنید.

اشتراک گذاری در:
کلمات کلیدی :

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz