چگونه بوی بد دهان را درمان کنیم

تصور کنید ساعت 6 بعدازظهر پنج شنبه است و با چند نفر از همکارانتان به یک کافه رفته اید. در حین نوشیدن نیمی از فنجان قهوه متوجه عده ای از دوستان قدیمی می شوید. به طرف آنها می روید و شروع به احوال پرسی می کنید. متاسفانه، با باز کردن دهانتان و گفتن چند کلمه، قبل از اینکه بفهمید چه شد، میبینید که شما را تنها گذاشته اند و با عده ای دیگر مشغول صحبت شده اند.

۱

بعد از شلخته بودن مو و نامرتب بودن ظاهر، هیچ چیز به اندازه ی یک دهان بدبو نمی تواند به شانس موفقیت شما، چه در روابط عاشقانه و چه روابط کاری، گند بزند. با این حال درمان این مشکل بسیار آسان است. اول از همه، اجازه دهید در مورد مسواک زدن صحبت کنیم. احتمالا این کار را قبل و بعد از خواب انجام می دهید، خیلی هم عالی…. اما اگر دهان بدبویی دارید، باید مسواک خود را عوض کنید. یک نوع برقی آن را بخرد و پس از هر وعده غذایی از آن استفاده کنید تا مطمئن شوید هیچ گونه بقایایی برای جشن باکتری ها باقی نمانده است. علاوه بر این، بهتر است کار خود را با نخ دندان و دهان شویه به اتمام برسانید، چرا که حتی یک مسواک خوب نیز ممکن است یکی دو تکه نان را بین دندان هایتان باقی بگذارد.

۲

در حالی که مراقبت از دندان در مبارزه با بوی بد دهان نقش مهمی دارد، اگر واقعا به دنبال رفع این مشکل هستید باید به زبانتان توجه ویژه ای بکنید. با محیطی مرطوب و گرم، زبان می تواند به زمینی مساعد کشت باکتری تبدیل شود. و همانطور که حدس می زنید وجود این باکتری ها بوی خوشی تولید نمی کند. بنابراین، در درمان نفس بد بو هیچ چیز موثرتر؛ ارزان تر و آسان تر از مسواک زبان نیست که به حذف باکتری های ناخواسته و کاهش بوی بد دهان کمک می کند.

۳

البته، این موارد تنها راه حل هایی موقت هستند. اگر می خواهید از بوی بد دهان برای همیشه خلاص شوید، باید به علت های زمینه ساز توجه کنید. و در اغلب موارد این علت زمینه ای کم آبی است. کم شدن آب بدن منجر به کاهش تولید بزاق می شود، که به نوبه خود منجر به افزایش سلول های مرده بر روی زبان و لثه ها می شود. سپس این سلول ها غذای همان باکتری هایی می شوند که صحبت آنها بود، که با گوارش این سلول ها بوی بدی از خود متساعد می کنند. مطمئن شوید که دهان شما به طور مداوم مرطوب است و یک تن مایعات بنوشید و در نتیجه خطر ابتلا به بوی بد دهان را از بین ببرید. مصرف مشروبات الکلی و قهوه را کمتر کنید، چراکه هر دو مدر هستند و بنابراین در دراز مدت باعث کاهش آب بدنتان می شود.

۴

حالا اگر مقدار زیادی آب نوشیده باشید و همچنان دچار بوی بد دهان باشید چه؟ پس، ممکن است رژیم غذایی شما مشکل داشته باشد. غذاهای تند مثل سیر و پیاز مشکل عمده هستند، اما تنها غذاهایی نیستند که باعث بوی بد دهان می شوند؛ شیرینی نیز با تغذیه ی بیشتر باکتری ها با رژیم قندی و کم کربوهیدرات بیشتر به بوی بد دهان دامن می زند، رژیم غذایی با پروتئین بالا نیز می تواند باعث انتشار کتون شود، که قطعا بوی خوبی ندارد. بنابراین به خوراکی های خود دقت کنید و احتمالا می توانید مشکل را برطرف کنید.

اشتراک گذاری در:
کلمات کلیدی :

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz