چگونه بر روی نماز تمرکز کنیم

آیا تمرکز در نماز کار دشواری است؟ آیا اغلب در نماز اشتباه می کنید و یا گیج می شوید، شاید فراموش می کنید که رکعت اول را خوانده اید و در نتیجه دوباره آن را می خوانید؟ ممکن است توسط بدترین دشمن تان یعنی شیطان آشفته شده باشید. در غیر این صورت، این امر کار ذهن خودتان است. مهم این است که در نماز تمرکز داشته باشید، چون اگر نماز را با توجه و حضور قلب نخوانید، خداوند نمازتان را نخواهد پذیرفت.

۱

عواملی که شما را در نماز منحرف می کنند شناسایی کنید، سپس سعی کنید آنها را از بین ببرید. برای مثال، اگر همیشه به خاطر سر و صدای خارج از خانه حواستان پرت می شود، به جای خواندن نماز در خانه به نزدیکترین مسجد بروید. معنای نماز را یاد بگیرید. سعی کنید معنای دقیق کلماتی که در نماز می خوانید را بفهمید. همان طور که آیات و سوره ها را تلاوت می کنید به معنای آنها نیز فکر کنید. با این کار ذکر هایی که در نماز می گویید تنها دسته ای از کلمات عربی نخواهند بود و شما به آنها معنی می بخشید.

۲

نهایت سعی خود را بکنید که با دیگر مسلمانان نماز بخوانید. همچنین، می توانید نماز را در مسجد محلتان به جا آورید. یاد بگیرید نماز را با توجه به سنت پیامبر اکرم (ص) به جا آورید. چند دقیقه به ذهن خود استراحت بدهید. زمانی را از این جهان فارغ شوید و استراحت کنید. ذهن خود را با فکر کردن به نماز آماده سازید.

۳

خودتان را از فشارهای روانی رها کنید. لباس خوب بپوشید. از قبل برنامه ریزی کنید که چه سوره وچه دعاهایی درنمازبخوانید. نیت کنید که نماز را فقط به خاطر خود خداوند متعال به جا آورید. تمرکزتان بر ماهیت و کیفیت نمازی باشد که می خوانید. هر چه فصد و نیت تان واضح ترباشد، توجه و تمرکزتان نیز بهتر خواهد بود.

۴

به خودتان نظم و انضباط را آموزش دهید. با یک قلب پاک در مقابل پروردگار بایستید. مطابق یک حدیث وارده، فکر کنید که این آخرین نمازی است که بجا می آورید. باور کنید که خداوند در کنار شما است. تا جایی که ممکن است سعی کنید ساکت و بی حرکت باقی بمانید. چشم خود را باز نگه دارید و مستقیما به جایی که سرتان را برای سجده روی زمین می گذارید نگاه کنید.

۵

با عجله نماز نخوانید. مطابق یک حدیث وارده، عجله کار شیطان است، پس همه قسمتهای نماز را با طمانینه و دقت به جا آورید. به خاطر داشته باشید که شما با هیچ کس جز خدا ملاقات نمی کنید! بدون ایجاد مزاحمت برای دیگران، خیلی آرام نمازتان را به جا آورید. اگر فکر می کنید حواستان پرت شده است، حواستان را جمع کنید. آیه تعوذ را تلاوت کنید (پناه بردن به خدا از شیطان): عوذ بالله الشیطان الرجیم

۶

پس از نماز با عجله از محل نماز دور نشوید. مدتی بنشینید و تامل کنید، ذکر و دعا بخوانید و ببینید آیا نماز قلب تان را رئوف و ملایم تر کرده است یا نه. از خداوند صادقانه تمنا کنید که نماز شما مقبول درگاه الهی واقع شود. این دعا را تلاوت کنید: الهم اعنی علی ذکرک و شکرک و حسن عبادتک. پروردگارا! کمکم کن تا به بهترین نحو تو را در شکر گذاری و عبادت به یاد داشته باشم.

۷

ذکرهایی که از پیامبر (ص) به ما رسیده اند را تلاوت نمایید. الهم انت السلام و منک السلام و علیک یرجع السلام. حینا بالاسلامی تبرکت یا ذی الجلال و الاکرام. ۳۳ مرتبه تکرار کنید سبحان الله، ، الحمد لا الله، و الله اکبر. برای رسول خدا (ص) صلوات بفرستید.

۸

به نماز به عنوان یک عمل انحصاری برای عبادت نگاه نکنید، چرا که نماز بخشی از شیوه زندگی می باشد. به خاطر داشته باشید که کلا زندگی شما بر روی نمازتان اثر می گذارد و بالعکس نماز بر روی زندگی شما اثر می گذارد. شیوه زندگی خود را خالص و پاک نگه دارید. خوردن مواد غذایی غیر حلال، کسب درآمد غیرحلال، و ارتکاب گناه، شادی و توجه به نماز را از بین می برند.

۹

کارهایتان را با توجه به نماز برنامه ریزی کنید. بگذارید کارفرمایان و یا رئیس هایتان بدانند که شما برای اجرای فریضه نماز احتیاج به چند دقیقه مرخصی دارید و در ظهر روز جمعه به مرخصی طولانی تری نیاز دارید. در صورت امکان، از شیفت شب اجتناب کنید. سعی کنید زود به رختخواب بروید تا نماز صبح خود را از دست ندهید. درگیر شدن بیش از حد به امور دنیوی، ذهن را از توجه به توجه به ماهیت نماز باز می دارد.

اشتراک گذاری در:

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz