چگونه برای کودکان اوتیسمی اسباب بازی انتخاب کنیم

مشغول کردن کودکان اوتیسمی به بازی نسبت به کودکان غیر اوتیسمی می تواند چالش برانگیز و دشوار باشد. با این حال باید بازی هم به آنها لذت بدهید و هم باعث پیشرفت برخی ویژگی های شخصیتی و یادگیری الگوهای سازگاری شود.

۱

چگونه برای کودکان اوتیسمی اسباب بازی انتخاب کنیمبه دنبال اسباب بازی هایی باشید که حس های آنها را تقویت می کند. بسیاری از کودکان مبتلا به اوتیسم دچار چالش های حسی هستند، به خصوص در حوزه ی موقیعت های تدافعی مشکل دارند. اسباب بازی باید حس لامسه ی آنها را تحریک کند. کتاب های پارچه ای و با اشکال سه بعدی، بلوک های با حروف یا اعداد برجسته، اسباب بازی دارای قطعات بزرگ و کوچک و برجستگی، اسباب بازی موزیکال و تلفن های اسباب بازی بسیار مفید هستند.

۲

چگونه برای کودکان اوتیسمی اسباب بازی انتخاب کنیماسباب بازی هایی را انتخاب کنید که به توسعه ی مهارت های اجتماعی آنها کمک کند. آموزش همکاری به کودکان از طریق اسباب بازی بسیار موثر است. کودکان اوتیسمی دچار مشکلات ارتباطی هستند که آموزش به آنها در یادگیری مهارت های سازگاری با دنیا بسیار مهم است. بازی هایی که کل خانواده را درگیر می کند و مستلزم بازی چند نفر است در این رابطه بسیار مفید هستند. به آنها نوبتی بازی کردن و باختن را آموزش دهید. این کودکان در پذیرش باخت هم مشکل دارند. گاهی ببازید و از بردن سایرین خوشحالی کنید. همه ی کودکان باید این مهارت را فراگیرند. اما ناامیدی حاصل از باخت برای کودکان اوتیسمی شدید تر رخ می دهد.

۳

چگونه برای کودکان اوتیسمی اسباب بازی انتخاب کنیماسباب بازی هایی را انتخاب کنید که مهارت های حرکتی آنها را توسعه می دهد. همه ی کودکان باید دارای این مهارت باشند، اما کودکان اوتیسمی در این زمینه دچار مشکل هستند. نقاشی و طراحی گزینه های خوبی هستند. نقاشی انگشتی حتی از نقاشی با مداد هم بهتر است. خرید یک دوچرخه یا سه چرخه نیز به ایجاد حس تعادل و هماهنگی دست و پا در آنها کمک می کند. ترامپولین نیز جز اسباب بازی هایی است که در توسعه ی مهارت های حرکتی کمک شایانی می کند. اما از بی خطر بودن آن اطمینان حاصل کنید.

۴

چگونه برای کودکان اوتیسمی اسباب بازی انتخاب کنیماسباب بازی هایی را بخرید که مهارت سازمان دهی آنها را تقویت می کند. کودکان اوتیسمی در مهارت های ادراکی و ابداعی ضعیف هستند. قدرت بینایی آنها را به چالش بکشید و از آنها بخواهید چیزی بسازند. در این راستا اسباب بازی هایی مانند لگو، اسباب بازی هایی که جدا و دوباره سر هم می شوند پازل و بازی های فکری و خانه های عروسکی بسیار مفید هستند.

۵

چگونه برای کودکان اوتیسمی اسباب بازی انتخاب کنیمهمیشه سطح مهارت های کودک را در نظر بگیرید. اسباب بازی های کمتر پیچیده برای کودکان دچار اختلالات حسی یا ذهنی بهتر است. اسباب بازی های دکمه ای گزینه ی خوبی برای آنها است. برای کودکانی با مهارت های قوی تر، اسباب بازی های مستلزم ساختن، کشف کردن، و سرهم کردن خوب هستند.

۶

به دنبال اسباب بازی های ساخته شده برای فضای باز باشید. ورزش برای همه کودکان مهم است، و کودکان مبتلا به اوتیسم نیز از این قاعده مستثنی نیستند. کودک را تشویق کنید که با سایرین بازی کند. اگر نگران هستید، به جای بازی های رقابتی آنها را به بازی های مستلزم همکاری دعوت کنید.

۷

چگونه برای کودکان اوتیسمی اسباب بازی انتخاب کنیمسعی کنید اسباب بازی هایی را انتخاب کنید که شامل بازی والد / فرزند می شود. این امر به ایجاد پیوند بین والدین و کودک کمک می کند. همچنین می توانید در محیطی ارام و لذت بخش مهارت های اجتماعی را برای آنها مدل سازی کنید. کودکان مبتلا به اوتیسم افراد منحصر به فردی هستند که شایسته ی آموزش دیدن و دانستن هستند.

۸

چگونه برای کودکان اوتیسمی اسباب بازی انتخاب کنیمخیلی سخت نگیرید. لازم نیست همیشه اسباب بازی هدفی را دنبال کند و مهارتی را تقویت کند. گاهی اجازه دهید با اسباب بازی های ساده تنها لذت بازی را درک کند.

۹

به یاد داشته باشید که بازی طریقه ی صحیح ندارد. هدف از بازی بچه ها لذت بردن است، نه اینکه دقیقا مثل بقیه رفتار کنند. اجازه دهید فرزندتان خودش باشد. ایراد چندانی هم ندارد که فرزندتان با بقیه کمی متفاوت باشد.

اشتراک گذاری در:

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz