چگونه با یک کودک مبتلا به بیش فعالی رفتار کنیم

بزرگسالان و هم کلاسی های یک کودک مبتلا به بیش فعالی به خاطر طرز کار ذهنش می توانند حسابی او را نا امید کنند، علاوه بر اینکه این کودک بینوا به خاطر بیماری اش روزانه درگیری های ذهنی دیگری هم دارد که باید با آنها دست و پنجه نرم کند. با این حال، درمان مناسب به اکثر کودکان مبتلا به بیش فعالی کمک می کند تا بهبود یابند. به همین دلیل اهمیت دارد که در این زمینه آموزش ببینید و با نحوه درمان این بیماری آشنا شوید.

۱

به خاطر داشته باشید که کودک شما به هیچ وجه کودن یا دیوانه نیست. مغز آنها متفاوت است، و در حالی که تقریبا به سختی می توان آنها را کنترل کرد، آنها گنگ و یا دیوانه نیستند.

۲

آموزش ببینید. به عنوان یک پدر و مادر، شما مهمترین حامی کودکان خود هستید. به همین دلیل لازمست به خوبی با حقوق پزشکی، قانونی، آموزشی فرزندتان آشنا شوید.

۳

اگر از قبل هیچ دکتری وضعیت فرزند شما را تشخیص نداده است، اجازه دهید یک دکتر این کار را انجام دهد. پزشکان بر اساس دستورالعمل های استاندارد از آکادمی اطفال آمریکا می توانند بفهمند که آیا فرزند شما به بیش فعالی مبتلا است یا نه. آنها همچنین سابقه پزشکی کودک شما را بررسی می کنند و شواهد موجود در ارتباط با رفتار کودک را که معلمان و مراقبان ارایه می کنند را ارزیابی می کنند. هنگامی که تشخیص می دهند کودک شما این مشکل را دارد، دکتر می تواند در مورد رژیم دارویی تصمیم گیری کند.

۴

از پزشک متخصص اطفال راجع به رژیم غذایی کودک خود بپرسید. در حالی که هنوز مشخص نیست که آیا تغییر در رژیم غذایی می تواند به علائم بیش فعالی کمک کند یا نه، برخی از کارشناسان معتقدند غذاهای با پروتئین بالا و کربوهیدرات های پیچیده می توانند تمرکز را در این کودکان بهبود بخشند. قبل از ایجاد هر تغییر عمده ای در رژیم غذایی کودک با دکتر مشورت نمایید.

۵

شما و کودک تان باید در مورد بیش فعالی و گزینه های درمانی مورد نظر آموزش ببینید. طرح درمانی فرزند شما ممکن است شامل درمان، برنامه های خاص آموزشی و دارو باشد. با توجه به وبسایت MD، مطالعات نشان می دهند که ترکیب درمان و دارو بهتر از درمان به تنهایی نتیجه بخش خواهد بود.

۶

در گروه های پشتیبانی/حمایتی حاضر شوید. گروه های حمایتی شما را به خانواده های دیگر که تجربیات و نگرانی های مشابهی دارند وصل می کنند.

۷

در جلسات آموزش مهارت های فرزند پروری شرکت نمایید. کودکان مبتلا به بیش فعالی ممکن است به شیوه های فرزند پروری معمولی به درستی واکنش نشان ندهند، به همین دلیل کارشناسان توصیه می کنند والدین در این گونه جلسات شرکت داشته باشند. آموزش مهارت های والدین به شما می آموزد که چگونه از طریق استفاده از پاداش و عواقب آن رفتار کودک خود را تغییر دهید.

۸

بازخورد مثبت برای رفتارهایی که می خواهید تشویق شوند ارایه کنید و از رفتارهایی که نمی خواهید دیگر آنها را انجام دهند چشم پوشی کنید. هنگامی که رفتاری واقعا از کنترل خارج می شود، در نظر بگیرید که مدتی به او زمان بدهید. یک نمودار ایجاد کنید که اهداف و دستاوردهای فرزند شما را ثبت کند. زمانی که فرزند شما به اهداف خود رسید، به او پاداش دهید.

۹

در هنگام منتقل کردن قوانین به کودک خود روشن و ثابت قدم عمل کنید. از دادن توضیحات طولانی به کودک اجتناب کنید.

۱۰

در فعالیت های لذت بخش و یا آرامش بخش با کودک خود شرکت کنید.

۱۱

به کودک خود در کشف کارهای خود کمک کنید. مثبت باشید و نقاط خوب فرزندتان را ستایش کنید.

۱۲

شرایط را جوری بازسازی کنید که برای کسی که بیش فعالی دارد، قابل کنترل تر باشد. این امر می تواند به معنای محدود کردن تعداد همبازیها، جلوگیری از تحریک بیش از حد، یا تقسیم کارهای بزرگ به وظایف کوچکتر و قابل کنترل تر باشد.

۱۳

به دنبال گرفتن یک مربی ADD برای فرزند تان باشید. مربیانADD می توانند به کودک شما کمک کنند تا به فرد موفق تری تبدیل شود. اگر شما نمی توانید یک مربی ADD پیدا کنید، در نظر داشته باشید کسی را پیدا کنید که در حوزه خاصی که کودکتان با آن مشکل دارد دارای تخصص باشد.

۱۴

برنامه ی روزانه تهیه کنید و همین زندگی روزمره را از زمان بیدارشدن تا وقتی که به خواب می روید حفظ کنید. مشق شب، و همچنین فعالیت های داخل و خارج خانه را هم اضافه کنید. این برنامه روزانه را در خانه در جایی بر روی یک تخته بولتن یا بر روی دریخچال و فریزر بزنید. این می تواند به کودک شما کمک کند که به وظایفش عمل نماید.

۱۵

زمان تماشای تلویزیون را محدود کنید. در حالی که ارتباط روشنی بین تماشای تلویزیون و بیش فعالی وجود ندارد، آکادمی اطفال آمریکا توصیه می کند که کودکان بزرگتر بیش از دو ساعت در روز تلویزیون تماشا نکنند. کودک خود را تشویق کنید در فعالیت هایی مانند بازی ها، پازل، و کتاب خواندن شرکت کند تا مهارت های تمرکزی پرورش یابند.

نکات و هشدارها

از آنجا که بسیاری کودکان پیش دبستانی نشانه های بیش فعالی را از خود بروز می دهند، تشخیص بیش فعالی در کودکان زیر پنج سال دشوار می باشد.

در هنگام ادب کردن کودک بیش فعال از فریاد کشیدن یا کتک زدن قویا اجتناب کنید.

اشتراک گذاری در:
کلمات کلیدی :

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz