چگونه با مادر شوهرم در یک خانه زندگی کنم؟

گاهی زندگی با مادرشوهر تنها گزینه ی پیش روی شما و همسرتان است. گاهی شما مشکل مالی دارید و گاهی مادرشوهر به کمک جسمی نیاز دارد. دلیلش هر چه که باشد، زندگی با خانواده ی شوهر می تواند مشکل باشد. با فراگیری تکنیک های این چگونه به ایجاد آرامش در زندگی خود در این شرایط کمک کنید.

 

۱

تقسیم کارهای خانه را مشخص کنید: وقتی نسل های متفاوتی در خانه زندگی می کنند، نحوه ی آشپزی، خرید خانه و تمیز کردن می تواند به جنگی تمام عیار تبدیل شود. ممکن است پیش از این روش خاصی برای انجام کارها با همسرتان داشته اید. اما اکنون با حضور فردی دیگر همه چیز می تواند تغییر کند. با همسر و مادرشوهرتان در مورد برنامه ی غذایی، رژیم های تجویز شده، و نحوه ی انجام کارها و وظایف صحبت کنید.

۲

چگونه با مادرشوهر خود در یک خانه زندگی کنیمروش تربیتی خود را در مورد بچه ها توضیح دهید: هیچ چیز بدتر ازاین نیست که وقتی پسرتان را برای انجام کار بدی سرزنش می کنید، یک مادربزرگ حامی سر برسد و او را در آغوش بگیرد و شما را به خاطر این کار سرزنش کند. پس قبل از اینکه با این صحنه مواجه شوید، روش تربیتی خود را برای همه مشخص کنید. البته بین درست و غلط برای بچه ها در بین بزرگسالان هیچ وقت اجماعی به وجود نیامده است، اما توضیح دادن مرزها و خط قرمزها از بروز بسیاری از بحث ها جلوگیری می کند.

۳

آتش را خاموش کنید: بر سر مسائل کوچک خیلی حساس نباشید. برخی مسائل با وجود تفاوت در سبک اجرا هیچ خللی در امور خانه ی شما به وجود نمی آورند. پس زیاد حساس نباشید در این صورت بدون آنکه غیر قابل انعطاف به نظر برسید، برای مسائل بزرگ تر می توانید صحبت کنید. مثلا اگر مادرشوهرتان دوست دارد لباس هایش را به روش متفاوتی بشوید، و این امر برای خانه و زندگی شما مشکلی به وجود نمی آورد با وی سر جنگ را باز نکنید.

 

۴

چگونه با مادرشوهر خود در یک خانه زندگی کنیممسائل را با اول همسر خود در میان بگذارید: بهزیستی به معنی ان است که مسائل را پیش از در میان گذاشتن با مادر همسرتان با همسرتان در میان بگذارید و برای حل موضوع راه حل خوبی بیاندیشید. همسرتان برای حل مشکل ممکن است صحبت در تنهایی یا در حضور شما را انتخاب کند. در هر دو صورت به انتخاب وی احترام بگذارید. اگر در حضور شما مادرشوهرتان به مرزهای شما توهین کرد، زبان خود را نگه دارید. مطمئنا شما هم زمان صحبت پیدا می کنید. صحبت کردن در آرامش این مزیت را دارد که بعدا به دلیل بی احترامی به مادرش، دچار مشکل با همسرتان نمی شوید.

۵

وقتی را به خودتان دو نفر اختصاص دهید: حضور فرد سوم می تواند باعث دوری شما از هم شود. تماشای تلویزیون در کنار هم بعد از به خواب رفتن بچه ها یا بعد از یک روز کاری پر مشغله با حضور مادرشوهر می تواند به صمیمیت قبل نباشد. در هر صورت سعی کنید زمان هایی را برای خلوت و تنهایی دو نفری تعیین کنید. این کار مانع از دوری شما از هم می شود. با مادرشوهرتان صحبت کنید و نیازهایتان را شرح دهید. شاید وی بتواند یک شب بچه ها را نگه دارد و شما برای پیاده روی یا شام بیرون بروید. نیازهای خود را با کل خانواده در تعادل نگه دارید. زمان هایی را برای دورهمی کل خانواده اختصاص دهید و در کنار اینکه زمان هایی را برای خلوت دو نفره ی خودتان تعیین می کنید، زمانی را هم برای یک خلوت مادر و پسری اختصاص دهید.

 

۶

چگونه با مادرشوهر خود در یک خانه زندگی کنیمدر یک فعالیت شریک شوید: برای ایجاد یک رابطه ی مثبت هیچ چیز بهتر از انجام یک فعالیت مشترک با وی یا ترغیب وی به شرکت در علایق شما نیست. فراموش نکنید که ایجاد رابطه ی همدلی و صمیمیت و نزدیکی در سلامت روح و روان شما و او و شادابی جو منزل نقش زیادی دارد.

۷

گاهی نظر او را بپرسید: حتی اگر تعامل با مادرشوهر خیلی سخت باشد و او کلا آدم ناراحتی باشد، به هر حال مادر همسر شماست و لایق احترام و توجه است. به جای اینکه او را از تصمیمات بزرگ حذف کنید، با وی مشورت کنید. به یاد داشته باشید که پرسیدن نظر وی به معنی انجام تمام دستورات او نیست. مادربزرگ ها همیشه دوست دارند کمک کنند. پس حتی اگر می خواهید به شیوه ی دیگری عمل کنید، بهتر است اول نظر وی را هم بپرسید و به آن احترام بگذارید. گاهی آنها با شنیدن یک «بله حتما» راضی می شوند، حتی اگر به چشم ببیند که شما روش دیگری را اتخاذ کرده اید.

 

۸

او را در فعالیت های خانوادگی شریک کنید: حتی اگر از زندگی با او زیر یک سقف راحت نیستید، سهم خود را در این امر ایفا کنید که احساس کند عضوی از یک خانواده ی بزرگ است. برای این کار خوردن ناهار و شام در کنار یکدیگر کافی نیست. بچه ها هم مطمئنا از بودن در کنار وی لذت می برند. او را به جشن آخر سال بچه ها دعوت کنید. از وی بخواهید در سفر ها همراه شما باشد. برای وی جشن تولد بگیرید. این کارهای کوچک گام بزرگی در ایجاد همدلی و البته آسایش در خانه است.

۹

چگونه با مادرشوهر خود در یک خانه زندگی کنیماگر دوست دارد به وی وظیفه ای محول کنید: اغلب سالمندان از اینکه آدم اضافه و به درد نخوری به نظر بیایند متنفر هستند. اگر مادرشوهرتان در وضعیت جسمی مناسبی قرار دارد و توانایی انجام برخی کارها را نیز دارد، در صورت تمایل خود وی وظیفه ای به او محول کنید. اگر او هنوز توان نگه داری از کودکان را دارد، سپردن فرزندتان به مادرتان در روزی که کار دارید، توهین بزرگی به مادرشوهرتان است. سعی کنید در برخی امور او را وارد کنید و به او اطمینان کنید. این کار در ایجاد حس داشتن یک خانواده ی واقعی در او نقش مهمی بازی می کند.

اشتراک گذاری در:

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz

آخرین خبرهای این سرویس