چگونه ام دی اف خوب را بشناسیم

ام‌ دی ‌اف (MDF) یا همان فیبر با تراکم متوسط، از الیاف و ضایعات چوب ساخته شده که به رزین آغشته است و تحت‌تاثیر گرما و فشار، به هم می‌چسبد.‌ این محصول قابلیت روکش‌شدن دارد که به زیبایی و دوام آن، به‌خصوص در محیط‌هایی مانند آشپزخانه می‌افزاید. این ماده برای قرنیزها نیز بسیار مناسب است؛ زیرا صاف و یکنواخت است و معایب چوب را ندارد. همچنین پیچ و تاب بر نمی‌دارد و به هم فشرده، صاف، سفت و بدون گره است و به‌راحتی خم نمی‌شود.

انواع ام دی اف

مهدی باقری، کارشناس فروش ام‌ دی ‌اف وارداتی، در مورد انواع ام ‌دی ‌اف به ساختمان گفت: «ام‌ دی ‌اف یا از نوع ((Thin) نازک (با قطر ۸/۱، ۵/۲، ۴ تا ۶ میلی‌متر) است که در ساخت کف کشوها، پشت کابینت‌ها، رویه درها، تمام روسازی‌ها مانند دیوارکوب‌ها، پوشش‌های سقف، غرفه‌های نمایشگاهی، صنایع اتومبیل‌سازی، رویه لاستیک زاپاس (یدک) پشت صندلی، رویه در، تولید تخته‌های انحنادار و… کاربرد دارد.‌«

وی ادامه داد: «نمونه ام‌ دی ‌اف (Thick) ضخیم (۳۰ تا ۴۵ و ۴۵ تا ۶۰ میلی‌متر) و در ساخت سازه‌های معماری، ستون‌ها، پایه‌های میز، طاق‌ها، رویه‌کاری (کابینت)، کف نیمکت و کلاً مواردی که صفحات ضخیم و بزرگ با خواص ماشین‌کاری (به‌ویژه عمیق) مسطح و با سطوح صاف کاربرد دارد.»

این واردکننده افزود: «ام ‌دی ‌اف نوع سوم، ام ‌دی ‌اف (Low Formaldehyde) با فرمالدئید کم است. مقدار انتشار فرمالدئید از ام‌ دی‌ اف معمولی بسته به نوع چسب و مقدار آن کمی متفاوت است. انتشار فرمالدئید ام ‌دی ‌اف نباید بیشتر از ۳۰ میلی‌گرم تا ۱۰۰ گرم در هر متر‌مربع (کلاس E2 طبق استاندارد) باشد. این کلاس ام ‌دی‌ اف قابل کاربرد در بسیاری از مبلمان داخل خانه است؛ ولی تهویه مناسب در محل استقرار آنها نیز باید وجود داشته باشد تا فرمالدئید را از محیط خارج سازد. در بعضی موارد لازم است ام ‌دی ‌اف با فرمالدئید کمتر، یعنی با حداکثر انتشار فرمالدئید ۹ میلی‌گرم تا ۱۰۰ گرم (استاندارد E2) استفاده شود. اکنون در بازار، ام ‌دی‌ اف ـ E2 به‌عنوان ام‌ دی ‌اف استاندارد معمولی در آمده ‌است. ام ‌دی ‌اف‌های با فرمالدئیدهای کمتر و حتی بدون فرمالدئید هم در صورت سفارش مشتری قابل تولید است. ام ‌دی ‌اف با فرمالدئید کم در مکان‌هایی که تهویه به‌خوبی انجام نمی‌شود، مرطوب و گرم است یا ساکنان آن احتیاجات و درخواست‌های خاص دارند؛ مثل مدرسه‌ها، بیمارستان‌ها و… ‌. همچنین در موزه‌ها و محل‌های نمایش نیز از ام ‌دی ‌اف کم فرمالدئید برای کاستن از خوردگی فلزات استفاده می‌شود.»

زایا و مضرات ام‌دی‌اف (MDF)

سجاد بشیری، واردکننده ام‌ دی ‌اف، در مورد مزایای این کالا به ساختمان گفت: «این ترکیب در برابر رطوبت مقاومت بسیاری دارد؛ بنابراین برای مکان‌های مرطوب منطقی است.»

وی گفت: «ام ‌دی ‌اف عایق صوت و حرارت است و به علت اینکه مواد تشکیل‌دهنده آن از ضایعات دورریختنی چوب است، در دنیا طرف‌داران خوبی دارد و به نوعی مورد علاقه دوستداران محیط زیست است.»

وی در مورد مزایای دیگر ام ‌دی ‌اف گفت: «داشتن خصوصیات فیزیکی و مکانیکی مقاوم‌تر از مصالح دیگر، قابلیت شکل‌پذیری، لبه‌های صاف قابلیت انجام روسازی‌های مختلف همچون انواع روکش‌های چوبی و غیرچوبی، رنگ‌آمیزی و غیره، پایداری ابعاد و مقاومت در برابر فشرده‌شدن، زیبایی ظاهری، طبیعت ملایم و ظریف و حالات شبیه به چوب و در نهایت، قیمت مناسب آن است.»

بشیری در مورد مضرات و معایب این کالا گفت: «آنچه ام‌ دی ‌اف (MDF) را کمی برای سلامتی خطرناک می‌کند، فرمالدئید به‌کار‌رفته در رزینی است که ذرات چوب را به یکدیگر می‌چسباند. از این‌ رو، سازمان‌های استاندارد و فعالان ایمنی و بهداشت کار، به سازندگان این ترکیبات توصیه می‌کنند از مقدار کمتری فرمالدئید در رزین‌ها استفاده کنند.»

وی در این مورد تصریح کرد: «البته بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده این کالا، از اندازه استاندارد این ماده استفاده می‌کنند؛ اما به‌طور کلی، بخارات (به دلیل دمای تبخیر پایین) این ماده در ایجاد آسم و اختلالات تنفسی و در حادترین موارد به ایجاد سرطان کمک می‌کند. بنابراین، از خریداران می‌خواهیم از برندهای غیر‌معروف و ارزان استفاده نکنند و به‌ویژه در اتاق کودک که عبور و مرور هوا در آن کم است، از این کالا استفاده نکنند.»

این ترکیبات با بخار‌شدن می‌توانند موجبات آلودگی هوای خانه را فراهم کنند و اختلالات تنفسی خفیفی را در افراد و به‌خصوص کودکان و سالمندان به وجود آورند. وی در نهایت تاکید کرد: «بیشتر شرکت‌ها، واردکننده ام‌ دی‌ اف هستند؛ بنابراین باید توجه شود از چه کشوری و با چه قیمتی وارد می‌شود. به عبارتی، اگر متوسط قیمت ام ‌دی ‌اف وارداتی خیلی ارزان باشد، بدون تردید کالای معتبری نیست.»

ام‌دی‌اف در شرایط عادی خطرناک نیست

محمد اکبری‌راد، فعال ساختمانی، در مورد مضرات ام ‌دی ‌اف گفت: «ممکن است فرمالدئید ام‌ دی‌ اف برای سازندگان، تولیدکنندگان و فعالان این صنعت مضر باشد؛ اما در حالت و دمای عادی هیچ مشکلی برای خریداران ندارد.»

وی در این باره افزود: «زمانی این ماده در داخل ام ‌دی ‌اف شروع به فعالیت می‌کند که دمای ام‌ دی ‌اف بالاتر برود؛ یعنی اگر نور خورشید یا هر گرمای دیگری به‌طور مستقیم به ام ‌دی ‌اف بتابد، باعث این مشکل شود؛ اما در شرایط عادی هیچ مشکلی ندارد.»

وی تصریح کرد در بازار انواع ام ‌دی ‌اف موجود است که به‌صورت طبیعی و بدون ضرر برای انسان ساخته می‌شوند. در این مورد می‌توان ام ‌دی ‌اف نیشکر را عنوان کرد که به‌صورت کاملاً طبیعی ساخته شده و فاقد هر نوع مواد مضر است.

ام‌دی‌اف واقعی را بشناسید

فریدون وفایی، مجری و نصاب ام ‌دی ‌اف، در مورد راه‌های تشخیص ام‌ دی‌ اف خوب به راهنمای ساخت‌وساز گفت: «بیشتر ام ‌دی‌ اف‌های موجود در بازار، وارداتی‌اند و از کیفیت خوبی برخوردار هستند.»

وفایی در مورد این سؤال که بهترین راه شناسایی ام ‌دی ‌اف از کالاهای مشابه چیست؟ گفت: «ممکن است ام ‌دی ‌اف را با نئوپان اشتباه گرفت، البته مهم‌ترین فرق نئوپان با ام ‌دی ‌اف این است که نئوپان از خرده‌چوب پرس‌شده ساخته می‌شود و ام‌ دی ‌اف از گرد چوب و چسب.»

وفایی افزود: «این کالا کاربرد بسیار زیادی دارد و یک سازنده قادر خواهد بود از قطعات مختلف ام ‌دی ‌اف، کالاهایی مانند کابینت آشپزخانه، انباری، میز مطالعه، میز ناهارخوری، سرویس خواب و کمد کنار تخت‌خواب بسازد. همچنین از آنجا که بافت داخلی ام ‌دی‌ اف از ذرات ریز تشکیل شده است، از پیچ و مهره کردن مداوم آن بپرهیزید؛ زیرا به‌سرعت هرز می‌شود.»

اشتراک گذاری در:

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz