چگونه اعتیاد به اینترنت را از بین ببریم

صرف زمان زیادی در اینترنت و آنلاین بودن دائمی، باعث مشکلات عاطفی و جسمی، آسیب به روابط شخصی و کاهش کیفیت عملکرد در محل کار یا مدرسه می شود. با این وجود، اعتیاد به اینترنت مسئله ای در حال رشد است. اگر شما هم با این مشکل دست و پنجه نرم می کنید، می توانید از راه حل های این چگونه استفاده کنید.

۱

فهرستی از کارهایی که اینترنت مانع از انجام آنها توسط شما می شود را تهیه کنید. فهرستی از فعالیت هایی تهیه کنید که قبلا انجام می دادید و از آنها لذت می برید اما اکنون به دلیل اشتغال به اینترنت از آنها محروم شده اید. این کار برای ایجاد حس بد در شما نیست، بلکه برای ایجاد انگیزه در شما برای کاهش استفاده از اینترنت است.

۲

زمان مناسبی را برای استفاده از اینترنت تعیین کنید. از آنجا که از اینترنت برای انجام بسیاری از کارهای روزمره استفاده می شود، پرهیز کامل از آن برخلاف سایر اعتیادها جواب نمی دهد. می توانید زمانی مناسب را برای استفاده از آن در زندگی روزمره ی خود تعیین کنید. استفاده از اینترنت را در زمان حضور در محل کار یا مدرسه ممنوع کنید. مواردی از سایر تعهدات خود، مانند زمان خواب، تفریح، مطالعه، کار ورزش و غیره، را در طول هفته مشخص کنید. زمان لازم برای انجام این کارها را تخمین بزنید. زمان باقی مانده را برآورد کنید. از این زمان باقی مانده مقداری را به استفاده از اینترنت اختصاص دهید.

۳

برنامه ی خود را تغییر دهید. اگر استفاده از اینترنت زمان زیادی از شما می گیرد، فعالیت های دیگری را در برنامه ی خود جایگزین کنید. برای مثال اگر زمانی که خانه هستید دائما از اینترنت استفاده می کنید، سعی کنید این مدت را خارج از خانه به سر ببرید و فعالیت هایی برای خود بیرون از خانه تعریف کنید.

۴

از مانع خارجی استفاده کنید. گاهی خودتان نمی توانید در برابر وسوسه ها مقاومت کنید یا اصلا آن را فراموش می کنید. کمک گرفتن از فرد دیگری برای یادآوری این محدودیت یا استفاده از ابزارهایی مانند ساعت زنگ دار تاثیر زیادی دارد. در عین حال اگر این موانع هم کافی نیستند، اپلیکیشن هایی وجود دارند که می توانند پس از زمان تعیین شده در برنامه اینترنت را قطع کنند.

۵

از هر گونه اپلیکیشن، سایت، و برنامه ی مشکل ساز دوری کنید. اگر متوجه شده اید که زمان زیادی را در یک برنامه ی خاص صرف می کنید، می توانید آن را به طور کامل حذف کنید. بازی های اینترنتی، شبکه های اجتماعی، سایت های شرط بندی و خرید از عمده علل ایجاد اعتیاد به اینترنت هستند.

۶

از کارت های یادآوری استفاده کنید. ایجاد یادآوری های بصری اعتیاد به اینترنت را کاهش می دهد و عزم و اراده شما را برای جلوگیری از آن افزایش می دهد. پیام های انگیزه بخشی را بنویسید و در محل های قابل رویت مثل در یخچال یا روی میز یا حتی کنار لپ تاپ قرار دهید. سعی کنید از این جمله ها استفاده کنید: من به جای وقت گذرانی در اینترنت، با دوستانم دورهمی می گذارم. خوشحالم که تمام شب انلاین نبوده ام. امشب لپ تاپم را با خودم به رخت خواب نمی برم.

۷

ورزش کنید. ورزش فواید زیادی دارد. ورزش منظم باعث سلامتی، بهبود خلق و خوی، افزایش اعتماد به نفس و خواب بهتر می شود. اگر در حال مبارزه با اعتیاد به اینترنت هستید، ورزش را به عنوان گزینه ای جهت پرت شدن حواس از کشیدن شدن به سمت لپ تاپ در ذهن داشته باشید.

اشتراک گذاری در:

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz