چگونه از سلامت کنسرو ماهی تن مطمئن شویم

اگرچه کنسرو ماهی یکی از پر مصرف‌ترین و محبوب‌ترین غذاهای دریایی دنیاست، اما امروز از این خوراکی گرفته تا انواع خورشت و خوراک به صورت کنسروی تولید می‌شود. این غذاها همان‌قدر که می‌توانند سالم و مقوی باشند، می‌توانند مسموم و خطرناک باشند. نه تنها ماهی که همه غذاهای کنسرو شده، به دلیل شرایط تهیه و نبود هوا در داخل قوطی مستعد تولید نوعی باکتری هستند که سمی مهلک و بسیار خطرناک وارد غذا می‌کند. شما می‌توانید قبل از بازکردن در قوطی از سلامت آن مطمئن شوید.

۱

سلامت کنسرو ماهی تن مطمئن شویم" href="http://phow.ir/wp-content/uploads/2014/11/tuna-1.jpg" rel="lightbox">سلامت کنسرو ماهی تن مطمئن شویم" src="http://phow.ir/wp-content/uploads/2014/11/tuna-1-150x150.jpg" alt="چگونه از سلامت کنسرو ماهی تن مطمئن شویم" width="150" height="150" />اولین نشانه برای سلامت هر غذایی تاریخ تولید و انقضا آن است. تازه‌ترین محصولات را بخرید و اگر قرار است کنسرو خریداری شده مدت‌ها در انبار بمانید، توجه کنید که تاریخ انقضا آن رو به پایان نباشد. توجه به علائم بهداشتی مثل پروانه تولید از وزارت بهداشت هم یکی از مواردی است که حین خرید هر محصول غذایی باید به آن توجه کنید.

۲

سلامت کنسرو ماهی تن مطمئن شویم" href="http://phow.ir/wp-content/uploads/2014/11/tuna-2.jpg" rel="lightbox">سلامت کنسرو ماهی تن مطمئن شویم" src="http://phow.ir/wp-content/uploads/2014/11/tuna-2-150x150.jpg" alt="چگونه از سلامت کنسرو ماهی تن مطمئن شویم" width="150" height="150" />یک راه بسیار ساده و قطعی برای حصول اطمینان از سالم بودن کنسرو ماهی یا هر غذای کنسروی دیگر (جز کمپوت میوه) این است که حتما آن را به مدت ۲۰ دقیقه در آب بجوشانید. باکتری‌ خطرناک داخل کنسرو در این مدت به طور کامل از بین رفته و غذای شما سالم خواهد بود. ممکن است در فرایند تولید، حمل و جابجایی یا نگهداری در فروشگاه ماده غذایی داخل قوطی کنسرو فاسد شده باشد. اگر بعد از ۲۰ دقیقه جوشیدن متوجه شدید که غذا طعم و رنگ طبیعی ندارد، حتما آن را دور بریزید.

۳

سلامت کنسرو ماهی تن مطمئن شویم" href="http://phow.ir/wp-content/uploads/2014/11/tuna-3.jpg" rel="lightbox">سلامت کنسرو ماهی تن مطمئن شویم" src="http://phow.ir/wp-content/uploads/2014/11/tuna-3-150x150.jpg" alt="چگونه از سلامت کنسرو ماهی تن مطمئن شویم" width="150" height="150" />قوطی یا ظرف‌های آلومینیومی بسته‌بندی غذای کنسروی باید کاملا سالم، بدون زنگ‌زدگی و نشتی باشند. مطمئن باشید کوچکترین نشتی غذا به بیرون از قوطی کل غذا را فاسد کرده است و چنین محصولی را مصرف نکنید.

۴

سلامت کنسرو ماهی تن مطمئن شویم" href="http://phow.ir/wp-content/uploads/2014/11/tuna-4.jpg" rel="lightbox">سلامت کنسرو ماهی تن مطمئن شویم" src="http://phow.ir/wp-content/uploads/2014/11/tuna-4-150x150.jpg" alt="چگونه از سلامت کنسرو ماهی تن مطمئن شویم" width="150" height="150" />اگر تعداد زیادی کنسرو ماهی یا غذای کنسروی خریده‌اید، آنها را در جای خشک و تاریکی مثل کابینت انبار کنید. این مواد در بیرون از یخچال فاسد نمی‌شوند، اما طوبت داخل یخچال می‌تواند باعث زنگ‌زدگی بسته غذا و در نتیجه فساد آن شود. اگر از غذای کنسروی چیزی باقی ماند، آن را در یک ظرف شیشه‌ای در دار داخل یخچال نگهدارید.

نکات و هشدارها

غذاهای کنسرو شده، سالم، در دسترس و آماده هستند. محصول خریداری شده تازه، با بسته‌بندی خوب و البته ۲۰ دقیقه جوشیدن در آب می‌تواند یک وعده غذای سالم و بسیار مقوی باشد.

اشتراک گذاری در:

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz