چگونه از زباله در تولید انرژی و سوخت زیستی استفاده می شود

تولید زباله به مشکلی بزرگ در جهان تبدیل شده است، اما تلاش های جدیدی در راستای تدوین برنامه ای برای استفاده از زباله به عنوان یک منبع مفید و نوعی سوخت زیستی انجام گرفته است. یکی از این ابداعات تبدیل زباله به برق است.

آیتم های زیادی در اطراف ما هستند که می توانند حرارت تولید کنند و به طرز شگفت آوری یکی از آنها زباله است. حرارت تولید شده از زباله برای تولید انرژی و برق منفعت بزرگی برای زمین دارد زیرا می تواند مواد مخرب لایه ی ازن را از بین ببرد. از سوی دیگر یکی از مشکلات دفع زباله، مسئله ی هدررفتن زمین و نشت شیرابه ی زباله به سفره های آب زیرزمینی و آلودگی آب است. با استفاده از زباله در تولید انرژی می توان تا حد زیادی از مصرف سوخت های فسیلی و مضرات وجود زباله در محیط کاست.

هدر ندهید!

زباله های بسیاری در روی زمین وجود دارد که بسیاری از کشورهای توسعه یافته برای اجتناب از مضراتشان، آنها را در کشورهای در حال توسعه دفن می کند. با این حال می توان از این زباله ها برای تولید برق و انرژی های مفید در جامعه استفاده کرد. سوخت های زیستی را می توان از زباله ها پردازش کرد تا جایگزین بنزین شده و انتشار کربن جهانی را ۸۰ درصد کاهش دهند. سوخت های زیستی را می توان از موجودات و یا محصولات جانبی متابولیسمی (مانند زباله های آلی و یا زباله های مواد غذایی) به دست آورد. برای آنکه سوختی به عنوان یک سوخت زیستی در نظر گرفته شود باید بیش از ۸۰ درصد آن از مواد تجدید پذیر تشکیل شده باشد.

مزایای سوخت زیستی چیست؟

بیوگاز نوعی گاز است که از مواد آلی تولید شده است. این گاز با شکست بیولوژیکی برای ایجاد برق ایجاد می شود. این گاز شکل معمول مورد استفاده از انرژی های تجدید پذیر است که به طور عمده در حوزه های صنعتی و خانگی استفاده می شود. بیوگاز مخلوطی از دی اکسید کربن و متان است، و توسط ضایعات گیاهی و همچنین ضایعات حیوانی ایجاد می شود. در خانه، از بیوگاز عمدتا برای پخت و پز استفاده می شود و آلودگی کمتری نسبت به سایر اشکال انرژی دارد.

تبدیل زباله به انرژی مجموعه ای نوآورانه از فن آوری های در حال ظهور است که با هدف استفاده ی بهتر از محیط زیست و حداقل آسیب رسانی به اکوسیستم رواج یافته است. تبدیل زباله به انرژی، تلاشی آگاهانه برای تساوی الگوهای سیاره ی ما و صرفه جویی در چرخه ی زیست محیطی است. در حال حاضر تولید انرژی از این فن آوری در مقیاس کوچک انجام می گیرد و استفاده از آن در مصارف خانگی و صنعتی نادر است. با این حال این نوع سوخت زیستی به عنوان راه حلی برای استفاده از انرژی در آینده دیده می شود که می تواند بسیاری از مشکلات سوخت های فسیلی و آلودگی آب در اثر دفن زباله را حل کند.

اشتراک گذاری در:
کلمات کلیدی :

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz

آخرین خبرهای این سرویس