چرا نوزاد گریه میکند؟

نحوه پاسخ شما به گریه کودکتان و نحوه آرام کردن او میتواند در ارتباط بین شما و او تاثیر بگذارد. پاسخ به گریه نوزاد خطر لوس شدن او را بهمراه ندارد. وقتی نوزاد گریه میکند و شما به پهلویش میروید، به او نشان میدهید که مراقب او هستید و این باعث عشق و محبتی عمیق بین شما میگردد.

چرا نوزاد گریه میکند:

به دلایل مختلفی یک نوزاد ممکن است گریه کند و شما باید بفهمید که علت گریه او چیست تا بتوانید او را آرام نمایید. نوزاد شما ممکن است خیلی گریه کند، زیرا گریه تنها وسیله ارتباطی او با شماست. نوزاد شما نیاز دارد که بتواند به شما بفهماند که دنیایی که او اکنون وارد شده است برای او عجیب و گاهی اوقات ترسناک است. هنگامی که نوزاد به محیط اطرافش عادت کرد و سازگاری پیدا نمود و شما فهمیدید که او به چه چیزهایی علاقه مند است و از چه چیزهایی خوشش نمی آید، کم کم میزان گریه کردن او کاهش خواهد یافت.

· گرسنگی مهم ترین علت گریه نوزاد است و شما بزودی یاد خواهید گرفت که زمانهای گرسنگی او را بدانید. هر موقع که نوزاد گرسنه بود باید به او شیر داد. نوزاد ممکن است هر ۲ یا ۳ ساعت طلب شیر کند.

· سرما یا گرمای بیش از حد ممکن است سبب گریه نوزاد شود. از آنجایی که یک نوزاد نمی تواند به خوبی دمای بدنش را تنظیم کند و به آسانی میتواند خیلی گرم یا خیلی سرد شود، اهمیت دارد که شما درجه حرارت او را همیشه تحت نظر داشته باشید. شما باید مطمئن شوید که درجه حرارت اتاق او همیشه در ۱۸ درجه سانتی گراد ثابت باقی بماند.

· خیس یا کثیف بودن پوشک معمولا باعث گریه نوزاد نمیشود مگر اینکه پوشک سرد شده باشد.

· نوزاد شما ممکن است از درآوردن لباسش تنفر داشته باشد(حتی در یک اتاق گرم)، این مسئله بدین خاطر است که احساس وجود لباس بر روی پوست او باعث ایجاد یک احساس امنیت برای او میشود و وقتی شما لباس او را درمی آورید او احساس عدم امنیت کرده و گریه میکند. در چند هفته اول تولد، زیاد لباس او را درنیاورید تا این امر کم تر رخ دهد و برای شستن و حمام کردن او هم بهتر است بجای اینکه تمام لباس او را یکدفعه بطور کامل درآوربد ابتدا پاها و سپس تنه و دستهای او را بشویید و در هر مرحله هم فقط لباسهای همان قسمت را در آورید.

· درد یکی از علل گریه نوزاد است ولی برای شما خیلی سخت است که بفهمید کجای او درد میکند. اگر نتوانستید علت درد را پیدا کنید مثلا اگر سنجاق پوشاک او باز شده و در پوستش فرو میرود، سریعا اقدام به رفع مشکل نمایید. اگر نتوانستید علت درد را پیدا کنید، نگذارید که او همینطور گریه کند، او را بلند کرده و سعی کنید با دلگرمی دادن به او باعث قطع گریه اش شوید.تا هنگامیکه نوزادتان بطور کامل ساکت نشده است در کنار او باقی بمانید. اگر بنظرتان کودک تب دارد یا بی حال است او را بنزد پزشک ببرید.

· کودکان وقتی خسته میشوند شروع به گریه کردن میکنند. در این صورت او را در گهواره اش در اتاق گرم با نور کم قرار دهید تا بخوابد. اگر لازم باشد گهواره را تکان داده و برایش لالایی بخوانید تا آرام شده و بخواب رود.

· صبر کردن برای اینکه شیشه شیرش خنک شود میتواند باعث خستگی و عصبانیت کودک شده و موجب گریه او شود.

روش های ساکت کردن کودک

– حرکت دادن و تکان دادن کودک

– جلو و عقب بردن کالسکه

– قرار دادن او در صندلی هایی که تکان میخورند

– سوار کردن او در اتومبیل بر روی صندلی مخصوص ک.کان و به گردش بردن او

– صحبت کردن یا آواز خواندن برای او

– پرت کردن حواس کودک با یک اسباب بازی پر سر و صدا

– گذاشتن یک نوار موسیقی

اشتراک گذاری در:

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz