چالش مصرف داروهای ضدانعقادی در دوران بارداری

دکتر نیلوفر سمیعی رئیس انجمن اکوکاردیوگرافی ایران در خصوص مصرف داروهای ضد انعقاد خون در دوران بارداری اظهار داشت: برخی بیماران مبتلا به ناراحتی های قلبی یا مشکل لخته شدن خون در طی بارداری نیاز به مصرف داروهای ضدانعقاد خون دارند.
وی با بیان اینکه مصرف داروهای ضدانعقادی یک موضوع بسیار چالش برانگیز در دوران بارداری است، تصریح کرد: یک دسته از داروها می توانند جان مادر را نجات دهند ولی با عبور از جفت می توانند عوارض و ناهنجاری هایی بر روی جنین ایجاد کنند.
رئیس انجمن اکوکاریوگرافی ایران افزود: در برابر این داروها، داروهایی وجود دارند که آسیبی به جنین نمی رسانند و از جفت عبور نمی کنند ولی میزان قدرت حفاظتی که از جان مادر باید داشته باشند را ندارند.
وی با اشاره به اینکه در این شرایط با دو موجود زنده مواجه هستیم که برخی داروها برای مادر و برخی برای جنین مناسب هستند، گفت: در هر صورت یکی از دو طرف در معرض خطر قرار می گیرند که انتخاب این دارو و میزان مصرف آن بسته به شرایط بیمار و دلایل استفاده وی از دارو متفاوت است که نیازمند تحقیق زیاد و مشورت با بیمار است و باید در طی دوران بارداری مراقبت بسیار دقیق تری صورت بگیرد تا مادر و جنین دچار عارضه نشوند.
سمیعی با بیان اینکه داروی وارفارین که به صورت خوراکی مصرف می شود از مهم ترین داروی ضدانعقادی برای جلوگیری از لخته خون در قلب است، افزود: افرادی که دریچه مصنوعی قلب دارند و نیز اشخاصی که دچار نامنظمی های ضربان قلب هستند از وارفارین استفاده می کنند ممکن است این دارو ناهنجاری های استخوانی، غضروفی، چشمی و حتی عقب ماندگی های ذهنی را در کودک در پی داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه هپارین داروی دیگری است که معمولاً به صورت تزریقی استفاده می شود، بیان کرد: این دسته از داروها برای جنین مشکلی ایجاد نمی کنند اما حفاظت از مادر در برابر حملات قلبی را کاهش می دهند.
این متخصص قلب و عروق تصریح کرد: در برخی مواقع که مادر مشکل حاد قلبی مانند تعویض دریچه ندارد و تنها از نامنظمی های ضربان قلب رنج می برد به دلیل اینکه میزان داروی ضدانعقاد مورد نیاز کمتر است وارفارین را قطع و هپارین را جایگزین می کنیم.
وی با اشاره به اینکه تزریق داروی وارفارین و آزمایشات مکرر این مادران باردار مشکلات زیادی برای آنها ایجاد می کند، اظهار داشت: مصرف داروهای ضدانعقادی در این افراد نیازمند تحقیقات متخصصان داخل کشور و بهره مندی آنها از دیدگاه های محققان خارج از کشور است.
سمیعی خاطرنشان کرد: پروتکل کشوری حاملگی و قلب با همکاری متخصصان زنان در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی منعقد شده که نیازمند به روزرسانی و ارائه مطالب جدید در این زمینه با استفاده از ارزیابی کشورهای مختلف دنیا و جمع بندی اطلاعات بدست آمده در ایران است.
اشتراک گذاری در:

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz