پنج سالگی کودک بهترین زمان رسیدگی به کم شنوایی اش

در صورت وجود كم شنوایی، كودك از تجربیات آموزشی زبانی، بهره كامل نمی برد. در نتیجه، ممكن است در رشد زبان و گفتار خود دچار تأخیر چشمگیری شود.شما تا ۵ سالگی وقت دارید به مشکل وی رسیدگی کنید وگرنه بعد از این زمان درمان این بیماری  مشکل خواهد بود

گیتاموللی شنوایی شناس تصریح کرد: بچه های کم شنوا کودکانی هستند که دچار کم شنوایی حسی عصبی هستند و عموماً کودکانی هستند که کم شنوایی حسی- عصبی دارند چرا که ما دو نوع کم شنوایی داریم.

وی افزود: کم شنوایی اگر مربوط به گوش خارجی و میانی باشد عنوان کم شنوایی انتقالی به خود می گیرد که این نوع قابل درمان است و نوع درمان نیز درمان پزشکی است که شامل دارو درمانی و جراحی می شود.

موللی گفت: اگر کسی کم شنوایی حسی عصبی داشته باشد و گوش داخلی، مغز و راه های عصبی ایراد داشته باشد غیرقابل درمان پزشکی بوده و درمان ناپذیر است و تنها کاری که می توان انجام داد این است که به سرعت تشخیص داده شود و از وسایل کمک شنوایی استفاده کرد.

این شنوایی شناس تصریح کرد: وسایل کمک شنوایی این افراد عموماً سمعک است و اگر سمعک به هیچ وجه جواب نداد که به معنی نداشتن قابلیت شنوایی در فرد است؛ می شود از پروسه کاشت حلزون استفاده کرد و بلافاصله باید توانبخشی صورت گیرد پس توانبخشی بسیار سریع باید با همیاری خانواده آغاز شود و بسیار فشرده تا بتوانیم نتایج مورد نظر در شنوایی را دست یابیم.

وی خاطرنشان کرد: در کودکان حدود ۱۰ سال دیگر امکان هیچ کاری وجود ندارد و کودک امکان زبان آموزی ندارد و کاری از دست هیچ کس بر نخواهد آمد ولی باز هم بچه ۱۰ ساله ای که مراجعه می کند تمام تلاشمان را می کنیم ولی او هیچگاه نخواهد توانست مانند یک کودک شنوای هم سن و سال خود رفتار کند.

موللی تأکیدکرد: متأسفانه ما تعداد بسیار زیادی بچه هایی در مدارس داریم که تشخیص کم شنوایی دیرهنگام بوده است و دستگاه کمک شنوایی مناسبی در دسترسشان نبوده است و به همین دلیل زبان را نیاموخته اند و نه تنها نمی توانند صحبت کنند بلکه زبانی در مغزشان شکل نگرفته که به صورت کلام از دهانشان خارج شود و این کودکان به زبان اشاره وابسته هستند.

این شنوایی شناس تصریح کرد: بعد از ۵ سالگی مغز برای یادگیری زبان مسدود می شود و در ۵ سالگی نیز تا حدی می توان این کار را انجام داد اما برخی می گویند تا ۹ سالگی نیز راه هایی وجود دارد، ضمن اینکه قدرت مغز بسیار بالاست و در هر سنی آموزش وجود دارد ولی انتظار ما به اندازه سن همان بچه است.

وی افزود: با روش های خاصی باید به کودک کم شنوا کمک کرد و یکی از روش های موجود که خیلی هم در ایران بر روی آن کار نشده است گفتار نشانه دار است که با تکیه بر بینایی به کودک کمک می کند تا زبان را یاد بگیرد.

موللی تصریح کرد: زبان فقط زبان گفتار نیست، زبان چیزی است که با آن زندگی می کنیم و نیازهایمان، احساساتمان را بیان می کنیم، خرید می کنیم با دوستمان صحبت می کنیم رازهایمان و غصه هایمان را می گوییم و آموزش می بینیم، ازدواج می کنیم.

این شنوایی شناس تأکید کرد: بنابراین بچه هایی که زبان ندارد در واقع معلول هستند یعنی اگر آموزش به یک کودک کم شنوا ارائه نکنیم یک معلول به جامعه تحویل داده ایم و این افراد در طول زندگی مشکل زیادی دارند.

اشتراک گذاری در:

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz