پاک کردن لکه شمع از روی سطوح مختلف

رقص زيباي شعله هاي آتش حاصل از شمع، همواره زينت بخش هر فصلي است.لذا غيرمنتظره نيست اگر با لکه هاي حاصل از شمع بر روي سطوح مختلف خانه و به خصوص لوازم آن همچون فرش، موکت، روميزي، ميز و مانند اينها مواجه شويم. موضوع مهم آگاهي از نحوه صحيح پاک کردن آنها از روي سطوح مختلف بدون بر جاي ماندن کوچکترين آثاري از آنهاست. البته براي زدودن لکه هاي شمع بر روي هر يک از جنس ها، روش خاصي وجود دارد که به تک تک آنها اشاره خواهيم کرد.

 

۱

پاک کردن لکه شمع از سطوح مختلف
لکه شمع بر روی فرش و موکت
ابتدا با جسمی نوک تیز مانند چاقو و یا حتی ناخن، پارافین سخت شده را بردارید، سپس کاغذ مومی (روغنی) و یا دستمال حوله‌ای بزرگی را تا کرده و بر روی لکّه حاصل از پارافین قرار دهید. حال اتو را در درجه گرم تنظیم کرده و بر روی سطح کاغذ چندین بار حرکت دهید. حرارت ناشی از اتو، پارافین‌های باقی مانده در میان بافت‌ها را آب کرده و جذب کاغذ می‌کند.

۲

پاک کردن لکه شمع از سطوح مختلف
از بین بردن لکه شمع بر روی کاغذ دیواری
اگر شمع بر روی کاغذ دیواری چکید و کاغذ دیواری غیرقابل شستشو است ، اول شمع را با کارد از روی دیوار جدا کنید . سپس با یک مداد پاک کن آن را خوب تمیز کنید.

۳

پاک کردن لکه شمع از سطوح مختلف
لکه شمع روی وسایل چوبی
مورد بعدی چکیدن شمع روی وسایل چوبی جلا دار است. در چنین حالتی شمع را نباید تراشید یا سمباده کشید . کافی است قسمت لک شده را به آرامی با آب گرم بشویید و فوراً با پنبه پاک کنید.

۴

پاک کردن لکه شمع از سطوح مختلف
لکه شمع بر روی تابلوهای نقاشی
در این صورت با تیغه کارد شمع را پاک کنید، و بعد با آب نیم گرم ‎‎و صابون و اسفنج و آن را بشویید و پاک کنید . سپس یک پارچه نخی را به ملایمت روی قسمت شسته شده بکشید، اثری از لکه باقی نمی ماند.

 

۵

پاک کردن لکه شمع از سطوح مختلف
لکه شمع بر روی موزاییک
ابتدا کمی سرکه گرم روی لکه بریزید و بعد آن را ‎‎ با صابون و آب نیم گرم بشویید و فوراً خشک کنید.

۶

پاک کردن لکه شمع از سطوح مختلف
لکه شمع بر روی پارچه
برای از بین بردن لکه شمع در دو طرف پارچه، کاغذ خشک کن قرار داده و روی آن اتوی ‎‎ داغ بگذارید . شمع به کاغذ خشک کن می چسبد و لکه را از بین می رود.

نکات و هشدارها

اگر شمع مورد استفاده شما رنگی بود و در نتیجه با ریختن پارافین آن نیز لکه ای رنگی ایجاد شده است، برای زدودن آثار رنگی لکه از تینر استفاده کنید به این ترتیب که پارچه ای را به تینر آغشته کرده و به حالت ضربه ای بر روی لکه آنقدر بزنید تا پاک شود. .

اشتراک گذاری در:

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz