ویتامین D و تامین آن در زمستان

بدن ما روزانه به ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ واحد ویتامین د نیازمند است. این مقدار برای افراد بالای ۵۰ سال، به ۲۰۰۰ واحد در روز نیز می‌رسد. بنابراین لازم است راه‌های دریافت این مقدار ویتامین د را بدانیم تا بتوانیم آن را برای بدن مان تامین کنیم.

یکی از مهمترین راه‌های دریافت ویتامین د، بهره بردن از نور خورشید است. ۱۵ تا ۲۰ دقیقه آفتاب تابستانی برای فردی با پوست روشن، می‌تواند ویتامین د مورد نیاز روزانه بدن او را تامین کند. این زمان برای افرادی با پوست سبزه یا تیره، کمی بیشتر است. در زمستان اما، روزهای کوتاه، سرمای هوا و افزایش تعداد روزهای ابری نسبت به سایر فصول، مانع استفاده ما از آفتاب می‌شود. در عین حال، راه‌های دیگری نیز برای جذب ویتامین د در این فصل سرد وجود دارد که می‌تواند ما را در دریافت ویتامین د کافی یاری دهد.

vitamin-D-salemzi-987239362.jpg

در این مطلب، به روش‌هایی جایگزین جذب این ویتامین مفید اشاره شده است.

در روزهای آفتابی سعی کنید مدت بیشتری بیرون از خانه باشید.
همانطور که گفته شد، نور خورشید بهترین منبع تامین ویتامین د در بدن ماست. با توجه به اینکه در زمستان خورشید با زاویه‌ای تندتر نسبت به تابستان به ما می‌رسد، توصیه می‌شود در روزهای آفتابی برای زمانی حدود ۳۰ دقیقه یا بیشتر در معرض نور خورشید باشید. می‌توانید جایی در پارک محل بنشینید یا نرمش‌های سبک انجام داده و به پیاده‌روی بپردازید.

از موادغذایی حاوی ویتامین د تغذیه کنید.
بسیاری از غذاهای دریایی از منابع مقادیر کافی ویتامین د برای بدن ما به حساب می‌آیند. ماهی‌هایی مانند ماهی آزاد، تُن و شاه‌ماهی و همچنین صدف خوراکی از این جمله‌اند. به‌علاوه موادغذایی مانند قارچ، تخم مرغ، شیر و … نیز از منابع ویتامین د هستند.

مکمل‌های ویتامین را از یاد نبرید.
به عقیده کارشناسان، بسیاری از موادغذایی که ما مصرف می‌کنیم، می‌توانند ویتامین‌های مورد نیاز بدن ما را تامین کنند، اما در بسیاری مواقع، استفاده از مکمل‌های غذایی می‌تواند به دریافت بهتر و بیشتر ویتامین در بدن ما کمک کند.
در مورد ویتامین د نیز همینطور است. در بازار قرص‌ها و کپسول‌های زیادی به عنوان مکمل ویتامین د وجود دارند. توصیه می‌شود با مراجعه به پزشک، از او بخواهید در صورت لزوم به مصرف مکمل ویتامین د، به شما بهترین گزینه را از میان گزینه‌های موجود پیشنهاد دهد.

•••

ویتامین د به دریافت بهتر کلسیم و فسفر مورد نیاز بدن کمک کرده و کلسیم را در تمام بخش‌های بدن به صورت متعادل پخش می‌کند. همچنین ثابت شده که ویتامین د از بروز پوکی و نرمی استخوان پیشگیری می‌کند.
به‌علاوه، ویتامین د در کاهش بروز استرس، دردهای ماهیچه‌ای، بیماری‌های تنفسی و … موثر است و به نرمی و لطافت پوست، پیشگیری از افسردگی و بهبود گردش خون نیز کمک می‌کند.

دلایل فوق، برای دریافت میزان مورد نیاز این ویتامین در بدن کافی نیستند؟

اشتراک گذاری در:
کلمات کلیدی :

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz