نکات و اسرار زیبایی ناخن ها را بدانیم

ناخن ها از روی هم قرار گرفتن لایه های کراتین -که یک پروتئین است- ساخته می شوند. همانطور که سلول های قدیمی تر، سخت تر و فشرده می شوند، در نهایت با رشد سلول های جدید، به سمت نوک انگشتان حرکت داده می شوند. ناخن های سالم توسط پوسته صاف و بدون بریدگی، برآمدگی یا شیار و عدم وجود لکه یا رنگ غیر طبیعی مشخص می شوند.

ناخن ها شاخصی مهم برای بیماری های خاص هستند. به عنوان مثال زرد شدن ناخن ها، سوراخ سوراخ شدن ناخن ها، مات یا سفید شدن ناخن ها، خم شدن ناخن ها، دندانه های افقی در سرتاسر ناخن و جدا شدن ناخن از بستر آن، همه نشانه هایی از بیماری هستند و نیاز به توجه پزشکی دارند.

۱

اجتناب از سفت کننده های ناخن
سفت کننده های ناخن بیشتر از اینکه خوب باشند، می توانند آسیب رسان باشند، چرا که این محصولات از نظر بالینی مورد ارزیابی قرار نگرفته و تست نشده اند؛ همچنین پشتوانه علمی ندارند. استفاده از سفت کننده های ناخن واقعاً –به جز مواردی که ناخن ها بسیار ضعیف یا شکننده هستند و بدون هیچ دلیل روشنی می شکنند- ضروری نیست. ناخن های سالم انعطاف پذیرند و اثری که سفت کننده ناخن می تواند روی آنها داشته باشد این است که آنها را ترد و شکننده می کند. وقتی ناخن های سالم ترد و بی دوام شوند، شروع به شکستن می کنند.

۲

کوتیکول ناخن را به حال خود رها کنید
بر خلاف کاری که در سالن های زیبایی انجام می دهند و برای مانیکور کردن کوتیکول ناخن را کوتاه می کنند، بهتر است آن را به حال خود رها کنید. کوتیکول به عنوان یک مانع طبیعی در برابر باکتری ها و قارچ هایی که به بستر ناخن حمله می کنند، عمل می کند. از بین بردن کوتیکول یا قطع کردن آن یا هل دادن آن به عقب، به معنای از بین بردن این مانع و محافظ است. هنگامی که کوتیکول به درستی برداشته نشود، قرمز و شاخه شاخه و حتی متورم می شود. این عمل همچنین می تواند منجر به عفونتی شود که باعث صدمه دائمی ناخن می شود.

 

 

۳

دفعات مانیکور کردن را کاهش دهید
در طول سال ها، مانیکور تکامل یافته تا به سرویسی که در سالن های زیبایی برای زنان و مردان ارائه می شود، تبدیل شود. استفاده بیش از حد از این سرویس می تواند باعث خشک و شکننده شدن ناخن ها شود. یکی از دلایل آن می تواند این باشد که در طی مانیکور، ناخن در معرض مواد شیمیایی و وسایل خشن قرار می گیرد. مانیکور مکرر نیز می تواند منجر به عفونت بستر ناخن شود که باعث قرمزی و متورم شدن مناطق اطراف پایه ناخن می شود. عفونت می تواند ریشه در استفاده از وسایل مشترک و غیر بهداشتی رایج در سالن های زیبایی هم داشته باشد.

۴

شامپویتان را تغییر دهد
شامپویی که با موها سازگار نیست، می تواند به راحتی از روی افزایش ناگهانی ریزش موها تشخیص داده شود. با این حال چیزی که بیشتر مردم نمی دانند این است که در حالی که موها ممکن است عالی به نظر برسند، یک برند خاص شامپو ممکن است روی ناخن ها تأثیر منفی داشته باشد. برای مثال شامپویی که برای موهای چرب طراحی شده، متشکل از نوعی مواد پاک کننده است که چربی طبیعی پوست سر را از بین می برد. شخصی که در حال حاضر با خشکی و شکنندگی ناخن هایش مشکل دارد، ممکن است با استفاده کردن از این شامپو ها وضعیتش بدتر شده و ناخن هایش هم خشک تر شوند.

اشتراک گذاری در:

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz