نرخ بهره در آمریکا افزایش یافت

بانک مرکزی آمریکا بعدازظهر چهارشنبه به وقت آمریکا در پایان نشست دو روزه خود، افزایش نرخ‌های بهره را تصویب کرد و از روند سریع‌تر افزایش نرخ‌ها در سال ۲۰۱۷ خبر داد.

به گزارش ایسنا، افزایش نرخ بهره معاملات فدرال بین ۰.۵۰ درصد تا ۰.۷۵ درصد از سوی بازارها پیش بینی شده بود اما دورنمای تسریع روند تحکیم سیاست پولی آمریکا باعث ریزش قیمت اوراق خزانه وقیمتهای سهام شد.

جانت یلن، رییس بانک مرکزی آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی که در پایان این نشست برگزار شد، اظهار کرد: انتخاب دونالد ترامپ، بانک مرکزی را با هاله ای از ابهام مواجه کرده و باعث شده بعضی از سیاستگذاران دیدگاهشان نسبت به آینده را تغییر دهند.

به گفته یلن، همه اعضای کمیته بازار آزاد فدرال بر این نکته موافق هستند که ابهام قابل توجهی نسبت به نحوه تغییر سیاستهای پولی و تاثیر آنها بر اقتصاد وجود دارد.

با وجود اینکه یک ماه تا زمان تحلیف ترامپ زمان باقی مانده است اما به گفته یلن، بعضی از سیاستگذاران بانک مرکزی ارزیابی خود را نسبت به سیاست پولی تغییر داده اند و به نظر می رسد حداقل پنج نفر از ۱۷ سیاستگذار این بانک دورنمای نرخهای بهره را از سپتامبر افزایش داده اند.

ترامپ در زمان تبلیغات انتخاباتی، منتقد عملکرد یلن بود و احتمالا دوره ریاست یلن را که اوایل سال ۲۰۱۸ به پایان می رسد، تمدید نخواهد کرد. رییس جمهور منتخب آمریکا هنوز درباره تصمیم بانک مرکزی برای افزایش نرخهای بهره اظهارنظر نکرده است.

به دنبال افزایش نرخ‌های بهره، دلار آمریکا در برابر سبدی از ارزهای بزرگ صعود کرد و به بالاترین سطح در بیش از یک دهه اخیر رسید، در حالیکه بازارهای سهام در معاملات پرنوسان به سقوط تن دادند. طلا به پایین‌ترین قیمت در بیش از ۱۰ ماه گذشته رسید و نفت با ریزش سنگینی روبرو شد.

یلن خواستار سازگاری ملایم افزایش نرخها با روند رشد اشتغال و تورم شد و عنوان کرد: افزایش نرخهای بهره باید منعکس کننده اطمینانی باشد که ما به پیشرفت اقتصاد داریم.

پیش بینی‌های اقتصادی جدید که نخستین پیش بینی‌ها از زمان پیروزی ترامپ در انتخابات هشتم نوامبر هستند، نشان می دهند سیاستگذاران با توجه به وعده‌های ترامپ برای کاهش مالیات و افزایش هزینه در پروژه‌های زیرساخت، انتظار رشد اقتصادی سریع‌تر، بیکاری کمتر و نرخ تورم حدود دو درصدی را دارند.

بر اساس گزارش رویترز، سه دور افزایش نرخهای بهره که برای سال ۲۰۱۷ پیش بینی شده است، با سه دور دیگر افزایش در سالهای ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ همراه می شود تا نرخهای بهره به سطح معمولی سه درصد برسد. این دورنما نسبت به سه ماه گذشته بالاتر رفته است که نشانه اعتماد بانک مرکزی آمریکا به ادامه روند رشد اقتصاد است.

دورنمای نرخ‌های بهره بازارها و بانک مرکزی نزدیک به یکدیگر است. بازارهای معاملات آتی فدرال حداقل دو دور و احتمالا سه دور افزایش نرخها در سال ۲۰۱۷ را پیش بینی می کنند.

بانک مرکزی آمریکا همچنان روند افزایش نرخهای بهره را تدریجی توصیف کرده است که نشان می‌دهد این بانک همچنان محتاطانه پیش می رود و از بهبود بیشتر بازار اشتغال حمایت می کند. این بانک انتظار دارد نرخ بیکاری در سال آینده به ۴.۵ درصد کاهش پیدا کند و در همین سطح باقی بماند که نزدیک به اشتغال کامل است. همچنین پیش بینی می کند اقتصاد ۲.۱ درصد در سال ۲۰۱۷ رشد کند که بالاتر از پیش بینی قبلی رشد دو درصدی است.

افزایش نرخهای بهره، نخستین افزایش از دسامبر سال گذشته و دومین افزایش از زمان بحران مالی جهانی بود که طی آن بانک مرکزی با هدف تحرک بخشیدن به رشد اقتصادی، نرخ‌های بهره را به نزدیک صفر کاهش داد و ابزارهایی مانند خرید اوراق قرضه را بکار گرفت.

اشتراک گذاری در:

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz