نحوه نگه داری نان در خانه

برای جلوگیری از بیات شدن نان باید چکار کنیم؟ برای نگه داری نان در خانه بهتر است نان ها را در یخچال نگهداری کنیم یا در فریزر؟ آیا فریز مانع بیات شدن نان میشود؟ و سوالات بسیار دیگری که امروز به آنها پاسخ میدهیم ، با ما در هفت گنج همراه باشید. بعضی از مردم بر این باورند که گذاشتن نان در یخچال، جلوی بیات شدن آن را می‌ گیرد. اما نان بیات چیست؟ نانی که از تنور یا فر بیرون تازه بیرون می‌ آید، بافت نرم و عطر و طعم دلچسبی دارد اما بی‌ توجهی به اصول آن و نگهداری‌ نادرستش، مغزش را سفت می‌ کند، به طوری که کمتر کسی حاضر می‌ شود به آن لب بزند و به اصطلاح به آن نان بیات می‌ گویند.

نحوه نگه داری نان در خانه

عده‌ای از مردم بر این باورند که نگه داری نان در یخچال یا فریزر، جلوی بیات شدن نان را می‌گیرد اما این باور غلط است زیرا این کار روند بیات‌ شدن را سریع‌تر می‌کند. تنها راه پیشگیری از بیات‌شدن نانها، نگه‌داشتن آنها در فریزر در دمای منفی ۱۰ تا منفی ۴ درجه سانتیگراد است. شاید خود شما هم به‌طور تجربی متوجه تفاوت‌های بین این دو شرایط نگهداری شده‌ باشید.

هنگامی که ما نانمان را در فریزر می‌گذاریم، رطوبت یا آب موجود در بافت آن منجمد می‌شود و دیگر آبی در بافت نان نمی‌ماند که میان مولکول‌های پروتئین و نشاسته منتقل و کریستاله شود، به این ترتیب می‌توان نان را به مدت ۳-۲ ماه در فریزر نگه داشت. با بیرون آوردن نان از فریزر، آب منجمد شده بافت آن دوباره به حالت مایع برمی‌گردد و حالت تازه به خود می‌گیرد.

ولی در محیط یخچال و اتاق، آب موجود در بافت نان نه تنها به نقطه انجماد نمی‌رسد بلکه میان مولکول‌های پروتئینی و نشاسته‌ای، منتقل و باعث کریستاله شدن این مولکول‌ها و بیات شدن نانها می‌شود. یک نکته که خوب است بدانید در روستاها یا مناطق دور افتاده ای که به یخچال دسترسی ندارند، برای بیشتر شدن ماندگاری و نگه داری نان، آن را زیر آفتاب خشک می‌کنند! با این کار آب از بافت اصلی نان حذف می‌شود و روند بیات شدن نانها رخ نمی‌دهد. سرانجام اینکه اگر چه توصیه ما به خرید روزانه نان است، اما اگر به هر دلیلی بیش از مصرف یک وعده نان در اختیار دارید، آن را در فریزر قرار دهید و با توجه به نوع نان قبل از مصرف آن را ۲۰-۵ دقیقه در دمای اتاق بگذارید. باید بگویم که توصیه “هفت گنج” به شما خرید روزانه نان است، ولی اگر به هر دلیلی بیش از مصرف یک وعده نان دارید، میتوانید آن را در فریزر قرار دهید و با توجه به نوع نان قبل از مصرف آن را ۲۰-۵ دقیقه در دمای اتاق بگذارید.

جهت نگه‌ داری نان در فریزر به این نکات توجه کنید

 • برای نگه داری نان در یخچال یا فریزر ضروری است که نان خریداری شده کاملا خنک شود، به قطعات کوچک و مناسب تقسیم گردد و پس از قرار دادن در کیسه‌ های پلاستیکی مناسب در حداقل زمان ممکن به فریزر انتقال یابد.
 • برای مصرف نانها نیز مقدار مورد نیاز را از بسته خارج کنید و جهت خروج از حالت انجماد در بسته پلاستیکی و در محیط اتاق یا آشپزخانه قرار دهید. بهتر است درب بسته نان به صورت باز باشد تا رطوبت محتوی بسته اجازه خروج داشته باشد.
 • اگر نان پیش از بسته‌ بندی خنک نشود، چون عرق میکند نان ،رطوبت موجود در نان، پوسته نان بسته‌ بندی شده حالت خیس و مرطوب به خود می‌ گیرد و محیطی مناسب برای رشد کپک ایجاد خواهد شد. علاوه بر این باعث بیات شدن زودرس، افزایش ضایعات نانها و ایجاد بیماری گوارشی می‌ گردد.
 • هنگام نگه داری نان در فریزر توصیه میکنیم که قطعه نان خیلی بزرگ نباشد، تا حد امکان به صورت کامل (برش نخورده) منجمد گردد، چون در این حالت قابلیت حفظ طعم و بو افزایش می‌ یابد.
 • زمانی که قطعات کامل یا بریده شده نانها در بسته‌های پلاستیکی برای فریز کردن آماده می‌شوند، خارج نمودن هوای موجود در کیسه یا بسته مربوط به نگهداری نان، روند بیات شدن و همچنین تشکیل کریستال‌ های یخ را کاهش می‌ دهد و طبیعی است که نانهای نگهداری شده پس از خروج از حالت انجماد، شادابی بافت و مزه خود را بیشتر حفظ خواهد نمود.

چگونه با استفاده از مایکروویو نان را از انجماد بیرون بیاوریم

 • گرم کردن با استفاده از فر:
  در هنگام نیاز فوری به نان می‌ توان نان فریز شده را از بسته‌ بندی خارج نمود و برای گرم شدن، آن را مستقیما در فر قرار داد که طبیعی است در این حالت، نان خشک‌تر از حالت طبیعی خواهد بود، ولی برای این امر لازم است ابتدا نان از بسته پلاستیکی خارج شده و به طور کامل در یک لفاف آلومینیومی پیچیده شود و سپس در فر با دمای ۱۷۵ درجه سانتیگراد، برای مدت حدود ۱۰ تا ۲۰ دقیقه ( بسته به حجم قطعه نان ) قرار بگیرد.
 • گرم کردن نان با استفاده از مایکروویو
  گرم کردن با استفاده از مایکروویو نیز میسر است که در این حالت، به دلیل انتقال مولکول‌ های آب، خروج از انجماد صورت می‌ گیرد و با توجه به زمان‌ های انتخابی کنترل شده، می‌ توان نانی بسیار ترد، نرم و یا مرطوب و بعضا خمیری و لاستیکی به دست آورد.
اشتراک گذاری در:

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz