نظرسنجی‌های اخیر، نتایج متفاوتی را از میزان محبوبیت نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا ارائه داده‌اند.

نتایج آخرین نظرسنجی‌های انتخاباتی آمریکا | دو هفته تا برگزاری انتخابات

به گزارش صفحه ایران به نقل از سی‌ان‌ان، براساس جدیدترین نظرسنجی انجام شده، هیلاری کلینتون نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در فاصله تنها دو هفته مانده تا برگزاری انتخابات، ۵ درصد از دونالد ترامپ رقیب جمهوری‌خواه خود جلوتر است.
طبق نظرسنجی سی‌ان‌ان، کلینتون در میان رای‌دهندگان احتمالی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از یک حمایت ۴۹ درصدی برخوردار است؛ در حالیکه این رقم در مورد ترامپ ۴۴ درصد است. دو نامزد دیگر انتخابات ریاست جمهوری امسال یعنی «گری جانسن» از حزب لیبرترین و «جیل استاین» از حزب سبز نیز در این نظرسنجی به ترتیب ۳ و ۲ درصد آرا را به خود اختصاص دادند.
همچنین نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد کلینتون و ترامپ پس از ۳ مناظره انتخاباتی تاحدودی توانسته‌اند جایگاه خود را در میان توده‌های مختلف ارتقا دهند. بر اساس این نظرسنجی، نامزد دموکرات‌ها پس از مناظره‌های انتخاباتی از محبوبیت بیشتری در میان رای‌دهندگان جوان و شهروندان غیرسفیدپوست برخوردار شده و رقیب جمهوری‌خواه او نیز پایگاه خود را در میان سفیدپوستان فاقد تحصیلات دانشگاهی که بخش عمده‌ای از طرفداران او را تشکیل می‌دهند، تقویت کرده است.
بر اساس نتایج نظرسنجی سی‌ان‌ان، اختلاف کلینتون و ترامپ بیش از همه در میان رای‌دهندگان زن مشهود است. در این نظرسنجی، ۵۳ درصد پرسش‌شوندگان زن اعلام کردند که در انتخابات آتی به نامزد دموکرات‌ها رای خواهند داد؛ در حالیکه نامزد جمهوری‌خواهان با ۱۲ درصد اختلاف نسبت به او تنها توانست از حمایت ۴۱ درصد زنان برخوردار شود. در مقابل، طبق این نظرسنجی، در میان رای‌دهندگان مرد، رقابت این دو نامزد انتخاباتی ۴۸ درصد به ۴۵ درصد به نفع ترامپ است.
بر اساس این نظرسنجی،‌ در میان گروه‌های سنی مختلف نیز کلینتون برتری محسوسی نسبت به ترامپ دارد. تنها گروه سنی که در آن نامزد دموکرات‌ها عقب‌تر از نامزد جمهوری‌خواهان است، گروه سنی ۵۰ تا ۶۴ سال است که حمایت از ترامپ در میان آنها ۴ درصد بیشتر از کلینتون است.
علاوه بر سی‌ان‌ان، روزنامه «بیزنس اینوستور دیلی» (IBD) نیز روز گذشته (دوشنبه) اقدام به انتشار آخرین نظرسنجی ملی خود درباره انتخابات آمریکا کرد که در آن، حمایت از کلینتون و ترامپ تقریباً برابر است.
در نظرسنجی این روزنامه، نامزد دموکرات‌ها توانست از حمایت ۴۱٫۲ درصد پرسش‌شوندگان برخوردار شود و ترامپ نیز تنها با ۰٫۱ درصد اختلاف، آرای ۴۱٫۱ درصد پرسش‌شوندگان را به خود اختصاص داد. در این نظرسنجی، نامزدهای انتخاباتی حزب لیبرترین و حزب سبز نیز به ترتیب ۸ و ۳٫۷ درصد آرا را از آن خود کردند.
جالب آنکه در نظرسنجی «بیزنس اینوستور دیلی»، زمانیکه از پرسش‌شوندگان سوال شد تنها از بین کلینتون و ترامپ یک نفر را به عنوان رئیس جمهور بعدی آمریکا انتخاب کنند، ترامپ ۴۲٫۳ و کلینتون ۴۲ درصد آرا را به خود اختصاص دادند. این نخستین بار است که نامزد جمهوری‌خواهان در یک نظرسنجی رسمی بالاتر از رقیب دموکرات خود قرار می‌گیرد.
در حالیکه ترامپ توانسته است در نظرسنجی سی‌ان‌ان اختلاف خود با کلینتون را به ۴ درصد کاهش داده و در نظرسنجی «بیزنس اینوستور دیلی» نیز از رقیب دموکرات خود پیشی بگیرد، شبکه خبری «ای‌بی‌سی نیوز» روز گذشته در جدیدترین نظرسنجی خود اعلام کرد کلینتون با اختلاف ۱۲ درصد از رقیب جمهوری‌خواه خود جلوتر است. در این نظرسنجی، میزان حمایت از کلینتون و ترامپ به ترتیب ۵۰ و ۳۸ درصد اعلام شد.
اشتراک گذاری در:
کلمات کلیدی :

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz

پربازدیدهای آمریکا

Sorry. No data so far.

آخرین خبرهای این سرویس