ناکامی های اخیر داعش

اتحادیه اروپا: ناکامی‌های اخیر، سران داعش را به فرار به لیبی واداشته است مسئول هماهنگی مبارزه با تروریسم در اتحادیه اروپا دیروز گفت شکست‌های پی در پی گروه تروریستی داعش در سوریه و عراق، رهبران این گروه را به انتقال به لیبی وامی‌دارد.

ه گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، مسئول هماهنگی مبارزه با تروریسم در اتحادیه اروپا دیروز (پنجشنبه) گفت شکست‌های پی در پی گروه تروریستی داعش در سوریه و عراق، رهبران این گروه را به فرار به لیبی به عنوان مکانی که در آن زیر فشار کمتری خواهند بود وامی‌دارد.

«گیلز دِکرچو» مسئول هماهنگی مبارزه با تروریسم اتحادیه اروپا در گفتگو با «خبرگزاری فرانسه» در این باره گفت ائتلاف به رهبری ایالات متحده، جنگنده‌های روسیه و نیروهای زمینی عراق و سوریه گروه داعش را به سمت عملیات تروریستی به اروپا شبیه به آنچه که در پاریس رخ داد، سوق می‌دهند.

وی همچنین افزود گروه داعش پس از بیرون رانده شدن از «الرمادی» عراق در موضع دفاعی قرار گرفته است و ممکن است تحرکاتی برای برپایی خلافت در لیبی صورت دهد. خلافتی که این گروه تروریستی در سال ۲۰۱۴ در رقه سوریه اعلان رسمی کرده بود.

دکرچو در ادامه بر همکاری قدرت‌های غربی بر مبارزه با تروریسم در دولت وحدت ملی نوپای لیبی تاکید کرد. دولتی که همین هفته گذشته با پادرمیانی سازمان ملل تشکیل شده و  به گفته وی به سال‌ها خونریزی در لیبی پایان داده است.

دکرچو در ادامه ناتوانی دولت جدید را عاملی مهم در حرکت گروه داعش به سمت لیبی برشمرد و افزود حملات گسترده به داعش در ماه‌های اخیر این گروه را به انجام حملات در بیروت، آنکارا، استانبول، تونس، صحرای سینای مصر و پاریس واداشته است. به گفته وی، اعمال فشارهای بیشتر این گروه را به انجام حملات تروریستی در غرب برای «نماش موفقیت» وامی‌دارد.

این مقام اروپایی تاکید کرد: «به نیروی زمینی بیشتر برای رهایی یافتن از داعش در موصل (در عراق) نیاز داریم، ولی فکر می‌کنم ائتلاف (به رهبری آمریکا) موفقیت‌هایی داشته است».

دکرچو همچنین به حملات جنگنده‌های روسیه اشاره کرد و گفت تصور می‌کند روسیه بیشتر به مواضع مخالفین دولت سوریه که مورد پشتیبانی غرب هستند و به «شورشیان میانه‌رو» شهرت دارند حمله می‌کند.

وی افزود گسترش حملات هوایی که کامیون‌های انتقال نفت داعش (برای تامین مالی این گروه) را مورد هدف قرار داده جنگجویان بیشتری را به بازگشت به خانه‌هایشان در اروپا وادار می‌کند.

پیش از این هم خبرگزاری فارس گزارش داده بود که در پی حملات هوایی روسیه به مناطق تحت تصرف داعش، ابوبکر البغدادی به لیبی گریخته است.

مقامات اروپایی هرچند اذعان دارند که در ماه‌های اخیر داعش در موضع انفعالی قرار گرفته، اما نقش دولت سوریه و حملات هوایی روسیه را زیر سوال برده و مدعی‌اند که مسکو مواضع معارضین را هدف قرار می‌دهد.

 

اشتراک گذاری در:
کلمات کلیدی :

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz

آخرین خبرهای این سرویس