معرفی ۵ ویرایشگر برتر گرافیکی رایگان برای ایجاد وکتور

به گزارش صفحه ایران ، هنگامی که شما به ویرایشگرهای گرافیکی فکر می کنید ، اولین برنامه ای که به یاد آن می افتید فوتوشاپ است ( یا برنامه GIMP البته اگر کاربر لینوکس باشید ) در هر صورت هر دو برنامه فوتوشاپ یا GIMP برای ویرایش عکس ها و ایجاد تصاویر Raster بسیار عالی می باشند . تصاویر Raster  مانند PNG یا JPG در بسیاری از موارد خوب هستند ، اما اغلب موارد شما احتیاج به یک فورمت مقایس پذیر دارید .
و این دقیقاً زمانی است که شما به یاد تصاویر وکتور می افتید . در حالی که فوتوشاپ و GIMP می توانند برخی کارهای ساده را با فورمت وکتور انجام بدهند ، اما برای ویرایش وکتور های گرافیکی درست نشده اند . شما به یک برنامه جداگانه احتیاج دارید . در اینجا ما به شما ۵ تا از بهترین برنامه های رایگان برای ویرایش تصاویر وکتور را معرفی می کنیم که بهتر است آنها را امتحان کنید . این ویرایشگرها  هم مبتنی بر وب (web apps) یا چند پلتفرم (cross platform) هستند ، به این معنی که شما می توانید درهر جایی که به آنها احتیاج داشتید آنها را اجرا کنید .

۱ . Inkscape

بیایید با بهترین ویرایشگر چند پلتفرم (cross platform) کارمان را آغاز کنیم . این یک برنامه رایگان منبع باز (open source) است با یک سری از قابلیت های فوق العاده . Inkscape توسط خیلی از طراحان حرفه ای استفاده می شود . این برنامه یک ویرایشگر برداری کامل (full-fledged) دسکتاپ برای ویندوز ، لینوکس و سیستم عامل MAC می باشد . شما می توانید از آن برای درست کردن وکتور و انجام انواع دستکاری بر روی وکتور (fill, stroke, render, transform, group, use layers ) استفاده کرده و همچنین به آن متن اضافه کرده و عکس های وکتوری خود را با فورمت bitmap و .. درست کنید . شما همچنین می توانید از Inkscape برای ویرایش بعضی از فورمت های raster مانند PNG استفاده کنید .اگر شما احتیاج به یک ویرایشگر وکتور دسکتاپ دارید ، من فکر می کنم این بهترین انتخاب از میان تعداد زیادی برنامه های رایگان ِ ویرایشگر وکتور می باشد .

۲٫ RollApp

اگر از برنامه Inkscape خوشتان آمده اما نمی خواهید آن را بر روی رایانه خود نصب کنید ، شما می توانید برنامه RollApp را امتحان کنید . RollApp یک نسخه آنلاین از برنامه Inkscape می باشد ، و تمام چیزی که شما احتیاج دارید یک مرورگر است . تمام قابلیت های برنامه Inkscape را در خود دارد ضمن اینکه با برنامه های Dropbox, Google Drive, One Drive و تعداد دیگری از برنامه های ذخیره ابری یکپارچه شده است . با این حال اگر شما با فایل های سایز بزرگ کار می کنید یا از اتصال دائم خود به اینترنت مطمئن نیستید ، شاید شما قادر نباشید به صورت راحت با آن بر روی دسکتاپ خود کار کنید و این مشکل ممکن است در مورد برنامه های مشابه که به صورت آنلاین کار میکنند صدق کند .

۳٫ Vectr

Vectr دارای تمام قابلیت ها و پردازش های Inkscape  یا  RollAppنمی باشد ، اما ویرایشگر خوبی است و شما می توانید تقریباً آن را برای هر کاری که مربوط به وکتور باشد استفاده کنید . در واقع این برنامه برای کسانی که در ویرایش کردن تازه کار هستند بسیار مناسب می باشد  و شما می توانید از این برنامه برای ایجاد تصاویر و ویرایش کردن های معمولی و پایه بر روی آنها استفاده کنید ، مانند اضافه کردن لایه ، سایه ، لبه و متن  .
Vectr یک ویرایشگر بسیار سریع آنلاین می باشد . ( البته اگر اتصال و سرعت اینترنت شما خوب باشد) اما اگر می خواهید از آن به صورت آفلاین استفاده کنید ، می توانید نسخه مربوط به سیستم عامل خود را ( مانند ویندوز ، لینوکس ،  Chromebook و MAC ) را دانلود کرده  وآن را در سیستم خود نصب کنید .

۴٫ LibreOffice Draw

LibreOffice Draw یک ویرایشگر خوب برای لینوکس ، ویندوز و MAC می باشد . ارزش امتحان کردن را دارد ، مخصوصا اگر شما در حال حاضر مشغول استفاده از LibreOffice suite نیز باشید . شما می توانید از این برنامه برای ساختن وکتور از ابتدا یا تغییر آن استفاده کنید . یکی از استفاده های خوب از LibreOffice Draw برای طراحی های فنی ، فلوچارت و نمودار می باشد زیرا دارای ابزارهای مناسب برای انجام کارهایی که ذکر کردم می باشد . برای کارهای پیچیده گرافیکی و ویرایشی من شخصاً Inkscape را ترجیح می دهم .
۵٫ Fatpaint

برنامه Fatpaint تنها یک ویرایشگر نیست شما می توانید از آن برای ویرایش کردن تصاویر raster نیز استفاده کنید . این یک برنامه مبتنی بر وب می باشد و شما برای استفاده از آن تنها احتیاج به یک مرورگر دارید . این برنامه برای ساختن لوگو و وکتورهای کوچک گرافیکی بسیار مناسب می باشد . قابلیت های زیادی ندارد اما برای ویرایش کردن های سریع و کوچک بسیار مفید است .شما می توانید از آن برای ساختن وکتور ، ویرایش آنها دستکاری مسیرها ، اضافه کردن متن و … استفاده کنید . یکی از ویژگی های خاص آن توانایی دستکاریِ متن های سه بعدی (۳D) می باشد .
تمام این پنج ویرایشگر وکتور بسیار خوب می باشند ، اما همه اینها بستگی به این دارد که شما برای چه نیازی آنها را می خواهید .اگر قابلیت های زیاد می خواهید ، Inkscape را امتحان کنید . اگر ویرایش های سریع می خواهید برنامه های ویرایشگر مبتنی بر وب مورد استفاده شما هستند .

اشتراک گذاری در:
کلمات کلیدی :

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz