معافیت تحصیلی طلاب علوم دینی برای خدمت سربازی چگونه است ؟

ماده ۳۱: دانش آموزان مدارس و دانشجويان مراكز آموزش عالي وابسته به وزارت آموزش و پرورش و يا مورد تأييد آن وزارت و دانشجويان دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي دولتي يا غير دولتي داخلي و خارجي مورد تأييد وزارتخانه‌هاي علوم و بهداشت و طلاب حوزه‌هاي علميه كه در حين تحصيل به سن مشموليت رسيده و يا مي‌رسند، تا زمانی که به تحصیلات خود ادامه مي‌دهند، از اعزام به خدمت دوره ضرورت معاف مي‌باشند.
ماده۳۲: طلاب علوم دینی که قبل از رسیدن به سن مشمولیت و یا اعزام هم طبقه خود طبق ضوابط مركز مدیریت حوزه‌هاي علمیه یا نمایندگان رسمی آن و يا با مجوز رسمي شوراي عالي حوزه‌هاي علميه در شهرستان‌ها به تحصیل اشتغال ورزند در مدت تحصیل می‌توانند از مزایای ماده ۳۱ قانون استفاده کنند. ارزشیابی میزان تحصیل با شورای مدیریت و یا نماینده آن خواهد بود.
تبصره: مشمولان دیپلمه که دوره سطح و یا حداقل ۶ سال دوره خارج را گذرانده باشند به ترتیب همانند مشمولان لیسانس و دکتر خواهند بود و چنانچه بدون دیپلم دوره‌های مذکور را گذرانده باشند همانند مشمولان فوق دیپلم و فوق لیسانس می‌باشند و در هر صورت طلابی که به درجه اجتهاد نایل گردند همانند مشمولین دکترا می‌باشند.
ماده ۳۳: صدور معافیت تحصیلی دانش‌آموزان، دانشجویان و طلاب علوم دینی، موکول به ارائه گواهی اشتغال به تحصیل آنان از طريق مراجع ذي‌ربط است و مدت اعتبار آن تا یک سال پس از صدور گواهي پايان تحصيلات در هر مقطع مي‌باشد.
بخشنامه:
۱-افراد داراي مدرك تحصيلي زير ديپلم قبل از سن مشموليت ، مجاز به تحصيل در حوزه علميه مي باشند.
۲- مشمول داراي مدرك ديپلم يا پيش دانشگاهي كه هنوز وارد غيبت نگرديده است ، مجاز به شروع به تحصيل در حوزه علميه مي باشد.
۳-كليه مشمولان فوق ديپلم تا دكتري پس از فراغت از تحصيل ، به شرط نداشتن غيبت و با رعايت شرايط سني زير مي توانند به طور تمام وقت در حوزه هاي علميه تحصيل نموده و از معافيت تحصيلي برخوردار شوند.
۱/۳-سن مشمولان فوق ديپلم حداكثر ۲۲ سال تمام باشد.
۲/۳-سن مشمولان ليسانس حدكثر ۲۴ سال تمام مي باشد.
۳/۳-سن مشولان فوق ليسانس حداكثر ۲۸ سال تمام باشد.
۴/۳-سن مشمولان دكتري حداكثر ۳۰ سال تمام باشد.
۴-ترخيص سربازان حين خدمت فارغ التحصيل مقطع ديپلم و بالاتر به شرط نداشتن غيبت اوليه،(و رعايت شرط سني براي سربازان فوق ديپلم تا دكتري) براي ادامه تحصيل در حوزه هاي علميه بلامانع است،لذا سربازان حين خدمت مي بايست ابتدا توسط وظيفه عمومي محل سكونت ترخيص شوند و پس از ثبت ترخيص از خدمت ، مجاز به استفاده از معافيت تحصيلي مي باشند.
۵-دانشجويان انصرافي از دانشگاهها در صورت نداشتن غيبت و حداكثر تا يك سال پس از انصراف،‌مجاز به ادامه تحصيل در حوزه علميه مي باشند.
۶-سنوات تحصيلي مجاز براي طلاب حوزه هاي علميه تشيع:
الف-سطح۱:حداكثر ۹ سال (معادل كارداني)
ب-سطح ۲:حدكاثر ۶ سال (معادل كارشناسي)
ج-سطح ۳: حداكثز ۳ سال (معادل كارشناسي ارشد)
د-سطح۴(معادل دكتري): حداكثر ۱۲ سال (۸ سال تحصيل+۴سال تدوين پايان نامه) ،ضمنا مادامي كه مركز مديريت حوزه علميه قطع رابطه تحصيلي آنان را اعلام نكند همچنان از معافيت تحصيلي استفاده خواهند نمود.
تبصره۱:مشمولان فوق ديپلم تا دكتري كه برابر شرايط ، معافيت تحصيلي حوزوي اخذ مي نمايند مي بايست سطح يك را حداكثر ظرف مدت۷ سال به اتمام برسانند و در غير اينصورت مجاز به ادامه تحصيل در مقاطع بعدي نيستند.
تبصره۲: چنانچه طلاب سطح ۲و۳ ، در طرح هجرت روحانيون شركت كرده يا به عنوان ائمه جمعه و جماعت قضاوت ،تدريس و تبليغ مشمول خدمت شده باشند مدت خدمت فوق با تاييد مركز مديريت حوزه علميه ، به مدت تحصيل آنان اضافه مي شود.
۷-سنوات تحصيلي مجاز براي طلاب مدارس علوم ديني اهل سنت:
الف-سطح مقدمات: حداكثر تا۲۰ سالگي تمام (معادل ديپلم)
ب-سطح۱:حداكثر۴ سال (معادل كارداني)
ج-سطح۲:حداكثر ۴سال (معادل كارشناسي)
۸- براي طلاب مشغول به تحصيل در حوزه و مدارس علوم ديني ، پس از اتمام هر سطح مي بايست برگ آخرين وضعيت تحصيلي طلاب حوزه هاي علميه كه حسب مورد توسط مركز مديريت حوزه علميه يا دفتر نمايندگي امور اهل سنت تكميل شده ، به دفاتر پليس+۱۰ ارائه گردد و پس از ثبت درخواست معافيت تحصيلي ، معافيت تحصيلي جديد براي سطوح بعدي به شرط عدم ورود به غيبت صادر و به مشمول تحويل مي گردد.
۹-افرادي كه به سن مشموليت رسيده اند و در سن مشموليت از دبيرستان يا دانشگاه ترك تحصيل و اخراج شده اند، تا پايان خدمت مجاز به تحصيل در حوزه علميه نمي باشند. (ولي چنانچه ترك تحصيل يا اخراج قبل از ورود به سن مشموليت باشد مانع شروع به تحصيل در حوزه قبل از سن مشموليت نمي باشد.)
۱۰-پزشكي:رسيدگي به درخواست معافيت پزشكي طلاب در حين تحصيل در حوزه (بدون نياز به ابطال معافيت تحصيلي) بلامانع است و پس از صدور كارت معافيت پزشكي ، معافيت تحصيلي باطل مي شود. در رسيدگي به معافيت پزشكي طلاب ازنظر مقطع تحصيلي ،با طلاب شاغل به تحصيل در سطح مقدمات همانند مشمولان ديپلم و با طلاب شاغل به تحصيل در سطح يك و بالاتر همانند مشمولان فوق ديپلم و بالاتر رفتار مي شود.
ماده ۳۴: دانش‌آموزان و دانشجويان و طلاب علوم ديني مشمول، در صورت ترك تحصيل، اخراج، انصراف يا فراغت از تحصيل، بايد براي خدمت دوره ضرورت خود را معرفي نمايند. مقامات مسئول مكلفند صورت اسامي اين قبيل مشمولين را با ذكر مشخصات كامل و نشاني و رشته تحصيلي به طور انفرادي، بدون تأخير به سازمان محل ارسال دارند.     
تبصره ۱: مهلت معرفي مشمولين مذكور حداكثر يك سال پس از تاريخ انصراف، ترك تحصيل و اخراج و فراغت از تحصيل است.
تبصره ۳: متخلفين از اجراء اين ماده براي بار اول به توبيخ كتبي و درج در پرونده و براي بار دوم علاوه بر توبيخ كتبي به يك ماه انفصال از خدمت و براي بار سوم به دو ماه انفصال از خدمت محكوم مي‌شوند.
اشتراک گذاری در:
کلمات کلیدی :

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz

آخرین خبرهای این سرویس