مشکل Not Responding ، برنامه هایی که با ALT+F4 بسته نمی شوند

به گزارش واحد فناوری صفحه ایران Alt+F4 به مدت زیادی است که میانبری برای بستن برنامه ها می باشد .بستن مرورگر ؟ با “Alt + F4” . بستن Photoshop  ؟ با “Alt + F4” . در واقع شما با زدن “Alt + F4” برای چندین بار حتی می توانید از ویندوز خارج شوید و سیستم خود را خاموش کنید .
اما بعضی مواقع همه چیز به همین سادگی نیست ، و برنامه ها ممکن است متوقف شوند (crash) ، گیر کنند و حتی از بسته شدن خودداری کنند حتی اگر از دستور مورد اعتمادمان که همان “Alt + F4” است استفاده کنیم . “Ctrl + Alt + Del”  در رده بعدی کمک برای بستن برنامه ای که بسته نمی شود می باشد . اما اگر این راه اثر نکرد و یا Task Manager در پشت پنجره ای که بسته نمی شود پنهان ماند چه باید کرد ؟ ما برای شما چندین راه حل داریم .

روش پایه
احتمالاً همه شما این روش را می دانید اما بگذارید برای احتیاط ما یکبار دیگه این روش را برای شما بگوییم . اگر “Alt + F4” کار نکرد ، کار بعدی که باید برای بستن یک برنامه یا صفحه انجام دهید  از طریق Task Manager است ، برای باز کردن Task Manager هم می توانید از کلیدهای “Ctrl + Alt + Delete” استفاده کرده و بعد از آن بر روی Task Manager کلیک کنید یا اگر می خواهید به صورت مستقیم صفحه Task Manager را باز کنید از کلید های “Ctrl + Shift + Esc” استفاده کنید .
در مرحله بعد برای بستن برنامه بر روی برنامه هنگ کرده راست کلیک کرده و بر روی “End task”  کلیک کنید .

کاری کنید که پنجره Task Manager همیشه بر روی پنجره های دیگر باز شود
روش پایه کار نخواهد کرد اگر برنامه ای که هنگ کرده است جلوی دید شما را به پنجره Task Manager گرفته باشد ، و شما را در موقعیت بسیار بدی قرار می دهد طوری که شما را مجبور به راه اندازی (reboot) مجدد رایانه تان می کند . برای اینکه این اتفاق در آینده برای شما رخ ندهد شما می توانید کاری کنید پنجره Task Manager همیشه بر روی صفحات دیگر ظاهر شود حتی بر روی پنجره ای که هنگ کرده و باز نمی شود .
برای اینکار  ، Task Manager (Ctrl + Shift + Esc) را باز کنید ، بر روی Options کلیک کنید و “Always on top” را انتخاب کنید  تمام کاری که باید بکنید همان بود که ذکر کردم . دفعه بعد که یک برنامه متوقف شد ، Task Manager را فعال کنید و ملاحظه می کنید که پنجره آن بر روی صفحه می باشد تا شما را از این مشکل خلاص کند . و شما تنها کاری که باید بکنید این است که بر روی برنامه مشکل زا راست کلیک کرده و  “End task” را بزنید .

اگر پنجره Task Manager بالا نیامد از خط فرمان (Command Prompt) استفاده کنید .
اگر راه حل بالا عمل نکرد ، روش دیگر که کاربردی تر است از طریق (Command Prompt) انجام می شود . در صورت امکان به منو استارت بروید و حروف cmd را تایپ کنید ، سپس بر روی “Command Prompt” راست کلیک کرده و گزینه “Run as administrator” کلیک کنید . کلمه tasklist را در Command Prompt تایپ کرده و دکمه Enter را بزنید .

در پنجره Command Prompt در قسمت لیست کار (task list) از طریق ماوس یا دکمه های “Ctrl + Down” به پایین بروید و به دنبال برنامه ای که فکر می کنید هنگ کرده و مشکل دارد بگردید .(نام برنامه که در لیست وجود دارد همانند خود برنامه می باشد به عنوان مثال برای برنامه Adobe Photoshop اسم آن در لیست “Photoshop.exe”) می باشد .
در مرحله بعد این فرمان را وارد کنید :
taskkill /IM taskname /f

باری بستن یک برنامه در قسمت “taskname” به عنوان مثال برای Photoshop که بخواهیم آن را به زور ببندیم باید دستور زیر را وارد کنید :
taskkill /IM Photoshop.exe /f

SuperF4
اگر برای شما مهم نیست که یک برنامه جداگانه (third-party) بر روی رایانه خود نصب کنید ، برنامه SuperF4 فوق العاده می باشد . این برنامه دستورات کلیدی جدیدی می سازد (Ctrl + Alt + F4) که فورا پنجره فعال را می بندد بیشتر شبیه کاری که Task Manager در ویندوز انجام می دهد .
برای به دست آوردن برنامه SuperF4 فقط کافی است که از لینکی  که در اختیارتان قرار می دهیم برنامه را دانلود کنید و ان را از حالت فشرده خارج کنید و بر روی برنامه “SuperF4” دوبار کلیک کنید حال دستور “Ctrl + Alt + F4” بخشی از رایانه شما می باشد .
یکی دیگر از ترفندهای برنامه SuperF4 این می باشد که شما می توانید با فشار دادن دکمه های “Win + F4”  ، ماوس خود را به حالت  آرم دزدان دریایی در بیاورید و با کلیک کردن بر روی هر برنامه یا پنجره فعالی به راحتی آن را ببندید  باید هشدار داد که این قابلیت خیلی خوب کار می کند پس به وسیله آن به هر جایی نرفته و بر روی هر پنجره ای کلیک نکنید .
نتیجه
آنچه در بالا آمد برای به زور بستن برنامه ای بود که بسته نمی شد اما اگر برنامه ای بعد از چندین بار هنگ کند شما باید به دنبال دلیل این اتفاق باشید تا دیگر این اتفاق رخ ندهد .

اشتراک گذاری در:
کلمات کلیدی :

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz