مشکلات مربوط به شیردهی

۱-      خودداری کودک از گرفتن پستان مادر

مهمترین علت نگرفتن پستان مادر، بیماری و یا مشکلات مربوط به دهان و بینی کوک است.مشکل دیگر استفاده از بطری یا شیشه پستانک است. کاهی این امر بدلیل احتقان پستان،(جمع شدن شیر در پستان) وضعیت نادرست شیر دادن و یا وضعیت گرفتن نوزا می باشد. شرایط جسمی و روحی مادر نیز در این مسئله موثر است.

۲-      ابتلا کودک به اسهال

در صورت ابتلا کودک به اسهال هرگز نباید شیر مادر را قطع کرد بلکه باید علاوه بر استفاده از محلول ا-آر-اس تعداد دفعات شیر دادن را نیز افزایش داد.

۳-      احتقان،زخم نوک، عفونت و آبسته پستان

بهترین راه پیشگیری، از این موارد تغذیه نوزاد بلافاصله بعد از تولد،مکیدن مکرر پستان توسط کودک،وضعیت مناسب مادر هنگام شیر دادن و کودک هنگام شیر خوردن است. برای رفع احتقان پستان استفاده از کیسه آب گرم برای دوشیدن شیر مفید است. همچنین خالی کردن پستان از طریق مکیدن کودک و یا دوشیدن شیر با دست و یا شیردوش و استراحت ندادن به پستان بسیار مهم است.

خودداری از شستشوی مکرر پستان با آب و صابون و یا استفاه از محلولها و یا کرمهای تحریک کننده برای پیشگیری از زخم نوک پستان ضروری است.

همچنین باقی گذاشتن یک قطره شیر روی نوک پستان نیز در بهبودی زخم نوک پستان موثر است.در صورت وجود عفونت مصرف آنتی بیوتیک با تجویز پزشک لازم است.

۴-      حاملگی مادر

در زمان حاملگی قطع شیردهی لازم نیست فقط ممکن است که مقدار شیر مادر کاهش پیدا کند.جاملگی مجدد با فاصله کم مخصوصا برای مادری که کودک شیرخوار دار خوب نیست.

اشتراک گذاری در:

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz