مسئولیت پذیری کودکان و مشارکت در کارهای خانه

فقط سبک شدن کارهای خانه نیست که باید فکر کمک گرفتن و مشارکت دادن فرزندانتان را به سرتان بیندازد

وقتی بچه ها در انجام کارهای خانه به شما کمک می کنند. نه تنها راه و رسم اداره ی خود را یاد می گیرند، بلکه نظم، مسئولیت پذیری، همدلی و وقت شناسی هم در وجودشان تقویت می شود. پس با کمک نکته های که با شما در میان می گذاریم فرزندتان را به همکاری و مسئولیت پذیری در امور منزل ترغیب کنید.

از چه سنی بچه ها را در امور خانه دخالت دهیم؟

نمی توان سن بخصوصی را برای واگذاری مسئولیت به کودکان در نظر گرفت.این مسئله کاملا بستگی به توانمندی ها و میزان مهارت های کودک شما دارد که والدین به راحتی می توانند میزان این مهارت ها و آمادگی کودک را برای بر عهده گرفتن مسئولیت های خانه بسنجند، به عنوان مثال یک کودک ممکن است در ۱۰ سالگی بتواند اتاقش را بدون نیاز به کمک مرتب کنداما یک نوجوان در ۱۵ سالگی هم از عهده این کار بر نیاید.باید در ابتدا کودک را به خوبی بشناسیم تا بتوانیم به او مسئولیت دهیم چون اگر به کودکی که آمادگی پذیرش مسئولیت ندارد مسئولیت دهیم، دچار مشکل می شود و اعتماد به نفسش پایین می آید.

اگر کودک من مسئولیت ناپذیر شده چه کسی مقصر است؟

در اغلب موارد مقصر اصلی مسئولیت ناپذیری کودک، خود شما پدر و مادرها هستید که برای آموزش در موقع مناسب اقدام نکرده اید، ایجاد این مهارت ها از دوران پس از نوزادی شروع شده و اگر وقتی بچه به صورت فعالانه وارد خانواده می شود، والدین به او اجازه دهند بخشی از مسئولیت ها را بر عهده بگیرد، احساس مسئولیت پذیریکودک نیز تقویت می شود.

دائم نگوییم دست نزن جیزه!

اگر اجازه ندهیم کودک به چیزی دست بزند، اگر مدام بگوییم «دست نزن جیزه!» اگر دائما جلویش را بگیریم و او را از هر چیزی که در اطرافش هست بترسانیم، قطعا فرصت کسب هیچ مهارتی را پیدا نمی کند و مسئولیت پذیر نخواهد شد. مسئولیت پذیری عنصری نیست که بتوانیم یک دفعه واز سن خاصی در کودک ایجاد کنیم. بلکه این مهارت باید بصورت پله پله و به تدریج به کودک آموخته شود. خیلی از والدین از بی مسئولیتی نوجوانشان گله مند هستند، در حالیکه یادشان نیست خودشان فرصت به دست آوردن این مهارت را به او نداده اند.

چطور فرزندمان را به مشارکت در امور خانه تشویق کنیم؟

شیوه ی تشویق کودکان به مشارکت درامور خانه، باید متناسب با سن اوانتخاب شود. فراموش نکنید در دوران کودکی دو عامل توجه و محبت باعث استمرار مهارت های همچون مسئولیت پذیری در کودکان می شود.ولی باید دقت کرد که تربیت به طور کلی و پرورش فرزند مسئول به طور خاص، علاوه بر اینکه نیازمند آگاهی های مخصوصی است، نیازمند بکار گیری این راهکار ها و استقامت در آن نیز می باشد و به عبارت دقیق تر به صرف دانستن این اطلاعات شما فرزند مسئول تربیت نکرده اید و برای این کار باید زمان و دقت کافی صرف کرد و قطعاً هر زمانی که شما برای تربیت صحیح و الهی صرف می کنید در نزد خداوند متعال دارای اجر و پاداشی عظیم است وبه فرموده رسول گرامی اسلام (ص) «اگر پدری به تربیت فرزند خود همت بگمارد بهتر از این است که روزی یک مد طعام صدقه دهد»(وسائل الشیعه، ج ۱۵ ص۱۹۵)
اشتراک گذاری در:

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz