مراقب محصولات قاچاق باشید | عوارض مصرف بوتاکس تقلبی

سازمان غذا و دارو هشدار داد: فراورده‌های آرایشی تقلبی که حجمشان هم اندک نیست، معمولاً به‌صورت قاچاق و از مسیرهای غیر رسمی وارد می‌شوند و مورد تایید سازمان غذا و دارو نیستند.

به گزارش همشهري آنلاين به نقل از پايگاه خبري سازمان غذا و دارو، رئیس اداره آرایشی بهداشتی سازمان غذا و دارو گفت: محصولات دارای مجوزی که از مسیرهای قانونی وارد کشور شده‌اند حتما از اعتبار کافی و وافی برخوردارند اما فراورده‌های آرایشی تقلبی که حجمشان هم اندک نیست، معمولاً به‌صورت قاچاق و از مسیرهای غیر رسمی وارد می‌شوند و ارزان‌ بودن قیمت آن به‌دلیل پرداخت نکردن عوارض گمرکی باشد اما هیچ تضمینی برای دارا بودن کیفیت یا سلامت در موردشان وجود ندارد.

مصطفی اسماعیلی افزود: اینکه چگونه این فراورده‌ها حمل شده است یا در کجا انبار شده اند خود شبهات اساسی است که در مورد ماهیت این فراورده‌ها وجود دارد.

این مقام مسئول گفت: تقلب در فراورده‌های آرایشی و بهداشتی عموما بصورت الصاق برچسب تقلبی روی محصول غیرمعتبر یا بسته بندی آن به شیوه ای که شبیه نمونه اصل جلوه کند است.

اسماعیلی تاکید کرد: یک محصول تقلبی را با هر ماده‌ای که به ماده اصلی مشابهت داشته باشد می‌توان ساخت و این کار صرفا مشمول لوازم ‌آرایشی و بهداشتی هم نیست و در بسیاری از محصولات امکانش وجود دارد.

وی عنوان کرد: تقلب در محصولات آرایشی می‌تواند بگونه ای باشد که مثلاً ماده مؤثر لازم، همانند نرم‌کننده یا ترمیم‌ کننده در محصول به‌کار نرفته باشد. یا محصول تاریخ‌مصرف گذشته را به‌عنوان محصول قابل‌مصرف قالب کنند، همچنین این یک مورد است که این مواد، خاصیتی را که از آن انتظار می‌رود نداشته باشد مورد بدتر آسیب‌های جدی ایست که می‌تواند متوجه سلامت افراد شود.

رئیس اداره آرایشی بهداشتی سازمان غذا و دارو ادامه داد: بیشترین عوارضی که از استعمال مواد تقلبی از مراجع ذیصلاح گزارش‌شده دررابطه با مواد تزریقی مانند بوتاکس و ژل است.

وی بیان کرد: مصرف بوتاکس تقلبی گسترده است اما توزیع آن ازطریق دست‌فروشان اتفاق نمی‌افتد بلکه بازاریابان آن‌ها با مطب پزشکان تماس گرفته و درب مطب تحویل به آنها تحویل داده می‌شود.

اسماعیلی گفت: در چنین مواقعی اگر محصول معتبر به مصرف‌کننده آسیب وارد کرده باشد، ما واردکننده و تولیدکننده آن را می‌شناسیم و می‌توانیم قضیه را مورد پیگیری قرار دهیم و متخلفان را به دادگاه احضار کنیم اما محصول قاچاق هیچ نوع پیگیری راه حلی در پی ندارد؛ چراکه تولیدکننده و واردکننده آن مجهول است.

این مقام مسئول در سازمان غذا و دارو افزود: دررابطه با محصولاتی مانند ریمل، خط چشم، رژ لب و غیره که مصرف روزانه دارند گرچه معمولاً شکایتی گزارش نمی‌شود. اما یکی از ایرادات اصلی آن این است که خاصیتی را که از محصول انتظار می‌رود مشاهده نمي‌شود مثلاً کرم اثر نرم‌کنندگی نادر در این صورت سرمایه‌های اقتصادی زیادی تلف می‌شود اما از این بدتر عوارضی مثل ایجاد التهاب یا حساسیت پوستی است که ممکن است کار را به سرانجام‌های تلخ بکشاند.

اشتراک گذاری در:
کلمات کلیدی :

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz