رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از لغو روادید ایران با ۳۷ کشور خبر داد و گفت: سیاست جدید دولت لغو روادید برای گروه‌های گردشگری است که از سایر کشورها به ایران سفر می‌کنند.

به گزارش ایسنا، زهرا احمدی‌پور در نشستی که عصر سه‌شنبه – پنجم بهمن – با حضور رسانه‌های داخلی و خارجی برگزار شد، به تاثیرات برجام بر گردشگری اشاره کرد و افزود: دنیا دیگر با تصویرسازی‌های رعب‌آور از ایران مواجه نیست و ایران را مقصدی ناامن نمی‌دانند. بسیاری از نشریات بین‌المللی، کشورمان را مقصدی امن برای سفر معرفی کرده‌اند و حتی برخی پیش‌تر رفته و آن را مقصد نخست گردشگران اعلام کرده‌اند. این یعنی تصویرسازی مناسب اتفاق افتاده و جا دارد در داخل کشور نیز با همراهی رسانه‌ها همین اتفاق رخ دهد.

وزیر گردشگری چین به ایران می‌آید

معاون رییس جمهور سپس درباره برنامه‌های نظارتی این سازمان بر روند ورود گردشگران خارجی با توجه به چالشی که اخیرا چینی‌ها با اقامت غیرمجاز در ایران بوجود آورده‌اند، توضیح داد: برای رفع چالش‌هایی از نوع آنچه با سفر گردشگران چینی به ایران اتفاق افتاده، با وزارت خارجه هماهنگی‌هایی شده و به همین منظور دعوتنامه‌ای به وزیر گردشگری چین فرستاده شده که فکر می‌کنم پس از انجام تشریفات، به ایران سفر کند. نحوه سفر چینی‌ها به ایران و اقامتگاه‌های غیرمجازی که استفاده می‌کنند حتما محور مذاکرات ما خواهد بود.

وی با یادآوری این که ظرفیت گردشگری خوبی تحت تاثیر فضای سیاسی کشور و برجام بوجود آمده است، افزود: دولت درصدد ایجاد تسهیلات در بخش روادید است. پیش از این با ۳۷ کشور لغو ویزا صورت گرفت و اعتبار ویزای فرودگاهی نیز از ۱۵ روز به ۹۰ روز افزایش یافت و در تلاش هستیم تسهیلات لغو روادید و بسته‌های سفر را برای گروه‌های گردشگری نیز اعمال کنیم.

۲۰ هیات خارجی در صف سرمایه‌گذاری در ایران

معاون رییس‌جمهور همچنین درباره نتیجه سرمایه‌گذاری‌های خارجی در حوزه گردشگری تحت تاثیر برجام نیز توضیح داد: حدود ۲۰ هیات خارجی برای سرمایه‌گذاری در بخش هتل با این سازمان و بخش خصوصی نشست‌هایی داشته‌اند که در مدت اخیر تعدادی از آن‌ها برای اقدام اعلام آمادگی کردند، اما شاید بخشی از کُندی این روند به مسائل بانکی مربوط باشد.

وی اضافه کرد: در حال حاضر حدود چهار، پنج مذاکره جدی با سرمایه‌گذاران خارجی در دستور است، اما هنوز مبلغ نهایی که آن‌ها با این عنوان وارد ایران کرده باشند مشخص نیست.

فرانسه پیشرو، ترکیه در نوبت

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همچنین فرانسه را به عنوان کشور پیشتاز در حوزه سرمایه‌گذاری گردشگری ایران نام برد و در پاسخ به سوال خبرگزاری ترکیه درباره نتیجه توافق اخیر ایران با ترکیه برای ساخت ۱۰ هتل، گفت: معمولا وقتی تفاهم‌نامه امضا می‌شود، نیاز به دریافت توافق دستگاهی است که این کار معمولا زمان می‌برد. چنین تفاهم‌نامه‌ها و توافق‌هایی در دستور کار دولت قرار گرفته و هم‌اکنون در حال بررسی اجرای آن‌ها هستیم.

وی سپس در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر اینکه به سرانجام نرسیدن توافق با سرمایه‌گذاران خارجی که بیشتر از یک سال است در رفت و آمد به ایران هستند، عجیب به نظر می‌آید و چرا در شرایطی که سرمایه‌گذاران خارجی از جمله فرانسه تنها به فروش برند به ایران اکتفا کرده است، نام آن به عنوان پیشرو در سرمایه‌گذاری آورده می‌شود، ضمن اینکه این اظهارات در تناقض با سخنان معاون سرمایه‌گذاری این سازمان است که ترکیه را پیشرو در سرمایه‌گذاری گردشگری دانسته بود، اظهار کرد:‌ یک تفاهم از زمانی که امضا می‌شود تا مرحله اجرا پروسه‌ای دارد که در ذات خود نمی‌تواند وجود عینی پیدا کند. موافقت‌هایی که تا الان صورت گرفته به خاطر مسائل بانکی، زمانی را از دست داده است که ما سعی می‌کنیم با ایجاد تسهیلات لازم این فرایند را آسان‌تر کنیم.

وی اضافه کرد: ترکیه یکی از کشورهایی است که برای سرمایه‌گذاری در ایران پیشنهاد داده، ولی چون به مرحله اجرا نرسیده، نمی‌توان آن را پیشرو بدانیم. ممکن است تفاهم با کشورهای اروپایی سریع‌تر به نتیجه برسد. در هر حال هیچ سرمایه‌گذاری تا از همه ابعاد و جوانب کار مطمئن نشود، سرمایه خود را به کشور دیگری نمی‌برد. ضمن اینکه ما یکی دو ماه اخیر است که متوجه شده‌ایم جابجایی پول بین بانک‌های ایران و خارج از کشور محدودیتی ندارد و اکنون می‌توانیم از این شرایط به نفع سرمایه‌گذاری در گردشگری استفاده کنیم.

او همچنین در واکنش به اظهارات یکی از خبرنگاران درباره اینکه به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران خارجی قصدی برای ورود به ایران ندارند و فقط می‌خواهند برندفروشی داشته باشند، گفت: من برای آینده‌ای که هنوز نیامده نمی‌توانم بگویم آن‌ها نمی‌آیند.

هتل‌های خارجی در ایران برندفروشی ندارند

احمدی‌پور درباره برندفروشی هتل‌های خارجی در ایران به جای سرمایه‌گذاری توضیح داد: این دو موضوع کاملا متفاوت از یکدیگر است. هتل‌ها برای برندفروشی به ایران نیامده‌اند، بلکه برای کلاس‌بندی هتل‌ها، اقداماتی را قرار است انجام دهند که این دو موضوع کاملا جدا از سرمایه‌گذاری است.

عقب سر مردم حرکت می‌کنیم

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری سپس در پاسخ به این سوال که این سازمان در شرایطی که مدام از گردشگری خارجی سخن می‌گوید، چه تمرکزی بر گردشگری داخلی داشته است آن هم در شرایطی که نوروز در پیش است و گران‌فروشی تورهای داخلی آغاز شده؟ اظهار کرد: دغدغه ما نیز گردشگری داخلی است. در جلسه‌ای که با عنوان کارگروه بررسی سفرهای نوروزی تشکیل شده با تنوع‌سازی مقاصد براساس ظرفیت‌های اقامتی در قیمت‌ها به این موضوع توجه نشان داده‌ایم.

وی بیان کرد: هم‌عقیده هستم که در گردشگریِ داخلی عقبِ سرِ مردم حرکت می‌کنیم. درست است که هر ۳۱ استان کشور ما ظرفیت مناسبی دارند و در نوروز همه آن‌ها می‌توانند مقصد گردشگری باشند، اما اینکه انتخاب نمی‌شوند شاید به خاطر ارزانی سفرهای خارجی و عدم شناخت مردم از مقاصد داخلی باشد. برای همین ستاد بررسی سفرهای نوروزی در حال کار است و بسته‌های متنوع‌تر را ارائه خواهد کرد.

احمدی‌پور گفت: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری معتقد است به هر میزان گردشگری داخلی رونق داشته باشد زمینه اقتصاد ملی ما بیشتر فراهم می‌شود.

تبلیغ ایران به خواست یونسکو در KLM

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در عین حال از رسانه‌ها درخواست کرد برای معرفی ظرفیت‌ها در داخل کشور همراه باشند و گفت: در دیداری که با نماینده منطقه یونسکو در ایران داشته‌ام ایشان برای تبلیغ ایران به عنوان مقصد نوروزی در بروشورهای پروازی هواپیمایی KLM (هلند) اعلام آمادگی کرده است. با مجله میراث جهانی نیز چنین هماهنگی‌هایی صورت گرفته و از صداوسیما هم خواهش می‌کنم در این راه همراه باشد، مخصوصا آنکه نوروز امسال با توجه به ثبت آن در یونسکو یک فرصت ویژه به حساب می‌آید.

او همچنین درباره توجه به گردشگری مذهبی و سلامت، اظهار کرد: واکنش اصلی گردشگری به مولفه‌های سیاسی است. هر اتفاقی که رخ دهد گردشگری افت می‌کند، اما به موازات باز شدن فضای سیاسی، ظرفیت گردشگری نیز افزایش می‌یابد. توان دولت در این حوزه بسیار زیاد و عزم آن جدی است. به طوری که می‌توان انتظار داشت گردشگری با رشد متعادلی پیش رود، اما نمی‌تواند به فاصله چهار سال کمبودهای گذشته را جبران کند. با این حال سعی شده گردشگری به سمتی حرکت کند که امروز شاهد رشد ۵۰ درصدی ورود گردشگران اروپایی به ایران باشیم.

وی یادآور شد: مطمئنم اگر با همین میزان ورود گردشگر و توسعه زیرساخت حرکت کنیم، به هدف ۱۴۰۴ می‌رسیم. برنامه ششم توسعه هم در این راه می‌تواند پشتوانه ما باشد. نباید خیلی نگران جا ماندن باشیم، چون هم زیرساخت‌ها در حال ایجاد است و هم توسعه فرودگاهی و ریلی اتفاق افتاده و مناسباتی برای سهولت روادید صورت گرفته است. ضمن اینکه ایران می‌تواند مقصدی مناسب برای گردشگری حلال و سلامت باشد.

معاون رییس جمهور همچنین درباره همراهی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با کنوانسیون جهانی راهنمایان که هم‌اکنون با حضور نزدیک به ۳۰۰ راهنمای خارجی در حال برگزاری در ایران است، به منظور رفع چالش‌های آن‌، توضیح داد: سعی شده بخش خصوصی برای برگزاری این رویداد جهانی از توان خود استفاده کند. دولت نیز تسهیلاتی را برای برگزاری آن فراهم می‌کند. ما تلاش کرده‌ایم و هماهنگی‌هایی را انجام داده‌ایم تا این رویداد با کیفیت برگزار شود. خیلی نباید نگران آن باشیم، چون شرایط مناسبی طراحی شده است.

احمدی‌پور سپس درباره استانداردسازی اقامت‌گاه‌های بومی اظهار کرد: در این حوزه جهت‌گیری جدی صورت گرفته است. افزایش بوم‌گردی‌ها همسو با استانداردسازی آن‌ها صورت خواهد گرفت. برنامه ما برای گسترش آن‌ها تا ۲۰۰۰ واحد به معنی آن نیست که بدون استاندارد تعداد آن‌ها را افزایش دهیم. به همین منظور کارگروهی تخصصی شکل گرفته تا امور را پیگیری کند.

رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه انتظار می‌رفت پس از گذشت یک سال در این نشست که با عنوان «تشریح دستاوردهای سازمان پس از برجام» برگزار شده مباحث جدیدتری مطرح و اقدامات قابل دفاع رییس در این چند ماه تحت تأثیر برجام تشریح شود، گفت: به فاصله یک سال چه اتفاقی می‌خواهد بیافتد که بار جدید باید داشته باشد. تحرک بخشیدن در سه حوزه صنایع دستی، میراث فرهنگی و گردشگری مورد نظر من است که با آن رویکرد کارها را پیش می‌برم. ضمن آنکه سیاست‌گذاری‌ زمان می‌برد تا از ثمرات برجام بهره‌مند شویم.

او مهمترین چالش این سازمان را همسو حرکت کردن سه حوزه که طی فرایندی در کنار هم قرار گرفته‌اند دانست و گفت: ممکن است ناهماهنگی‌هایی در این زمینه وجود داشته باشد. دغدغه اصلی ما این است که سه رکن این سازمان به موازات و همسو، مسؤولیت‌های خود را پیش ببرند. به آن این طور نگاه نمی‌کنیم که اگر سازمان وزارتخانه شود این مشکلات ما حل خواهد شد.

احمدی پور همچنین توسعه اشتغال پایدار در بخش صنایع دستی و گردشگری را یکی از مهمترین برنامه‌های خود دانست و افزود: با توجه به محدودیت‌های زیستی با تمرکز بر بوم‌گردی می‌توان فرصت‌هایی را ایجاد کرد تا اقتصاد غالب نواحی محلی توسعه یابد و مهاجرت معکوس اتفاق افتد.

معاون رییس جمهور همچنین موفقیت این سازمان را در گرو بودجه ندانست و اظهار کرد: معتقدم موفقیت این سازمان در گرو پرسنل آن و بودجه نیست بلکه همدلی و همراهی می‌تواند به موفقیت منجر شود. هر چند به خاطر شرایط دولت با محدودیت‌های بودجه‌ای مواجه هستیم که سعی می‌کنیم اهدافمان را منطبق با آن پیش ببریم.

حاشیه:

این نشست خبری نخستین دیدار رسمی و خبری رییس سازمان میراث  فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بود که پس از گذشت سه ماه اتفاف افتاد.

حضور رسانه های خارجی و برون مرزی در این نشست خبری بسیار پررنگ بود.

احمدی پور به مدت یک ساعت و ۳۰ دقیقه پاسخگوی خبرنگاران بود که علت تعیین این سقف زمانی را الزام برای حضورش در دادگاهی برای پیگیری یکی از پرونده‌های میراث فرهنگی ذکر کرد.

فرهاد نظری ـ مدیرکل دفتر ثبت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مدیریت این نشست را به عهده داشت که چندین بار برخی خبرنگاران به این نکته اشاره کردند و انتخاب او را برای نشستی که تاکید اصلی آن بر گردشگری است، تعجب‌آور خواندند. نظری در واکنش به این اظهارات گفت: به نمایندگی از روابط عمومی اینجا است و قرار نیست درباره ثبت آثار صحبت کند. با این حال اما او بارها میان اظهارات احمدی‌پور درباره ثبت آثار تاریخی اظهار نظر کرد که اعتراض برخی خبرنگاران را نیز در پی داشت.

اشتراک گذاری در:

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz

پربازدیدهای ایران گردی