فیلمی که بعد ۱۵ سال اکران شد

ابوذر صفاریان گفت: فیلم «بیست و یک اینچ» نگاه استعاری به تلویزیون دارد.

آیین دیدار با عوامل این فیلم به تهیه کنندگی فاطمه غفاری و کارگردانی ابوذر صفاریان شامگاه اول اسفند ماه در موزه سینما و با حضور برخی از هنرمندان برگزار شد.

در ابتدا و قبل از شروع فیلم صفاریان این مراسم را شصت و ششمین آیین دیدار گروه «هنر و تجربه» خواند و بعد از تشکر از حاضرین به خاطر قبول این دعوت گفت:”بیست و یک اینچ” بعد از ۱۵ سال بالاخره اکران شد، اما در این میان تعدادی می پرسند که چرا تا الان نمایش داده نشده؟جواب این است که دلیل خاصی ندارد و از طرفی ممیزی نیز به فیلم وارد نشده، فقط فیلم متفاوتی است.

وی افزود:در اصل«بیست و یک اینچ»در مورد نماد تلویزیون و استعاره آن است ، تلویزیونی که ما با آن خاطره بازی می‌کردیم و در واقع استعاره‌ای از آن را به ما نشان می‌دهد. شاید به خاطر متفاوت بودن فضای فیلم درک و پذیرش آن تا حدودی سخت بوده باشد،اما امیدوارم اتفاق خوبی بیفتد و از حمایت‌های گروه هنر و تجربه هم تشکر می‌کنم و از طرفی اکران “بیست و یک اینچ” را نتیجه جنگیدن شهرام مکری می‌دانم و امیدوارم روز به روز فیلم‌های این بخش بیشتر اکران شود و فیلمهای دوست و همکارم یعنی محمد شیروانی نیز در همین گروه اکران شود.

در بخشی از مراسم برخی از عوامل و بازیگران فیلم و مهمانان روی صحنه آمدند و عکس دسته جمعی گرفتند و همچنین یاد یکی از بازیگران فیلم که در فیلم پناه بر خدا رضایی در اثر سانحه‌ای جان خود را از دست داده بود را گرامی داشتند.

سپس محمد شیروانی کارگردان فیلم سینمایی «لرزاننده چربی» به دعوت صفاریان روی صحنه آمد و گفت: من یک قصه تعریف می‌کنم از دیوید لینچ، زمانی که دیوید لینچ اولین فیلم بلند خود یعنی”کله پاک کن”را ساخت در خصوص این فیلم با او بدرفتاری کردند و در آن سال درک نشد و آن را نفهمیدند، اما او دست بر نداشت و بعد از بی‌مهری‌ها دومین فیلم خود با به نام”مرد فیل نما”را ساخت، فیلمی که برعکس فضای سورئال فیلم قبلی فضایی کلاسیک داشت و از آن استقبال خوبی شد.

وی ادامه داد: لینچ نتیجه پافشاری و زحمات و خلاقیتش را به دست آورد و همه این صحبت‌ها به این خاطر بود که بگویم فیلم سازان برای ساخت فیلم اولشان تمام وجود و انرژی خود را می‌گذارند و ما هم در دوره‌ای عاشق حمله به پرده سینما و ورود به سینمای دیجیتال بودیم که ابوذر نیز آن زمان از این قاعده مستثنی نبود. او «بیست و یک اینچ» را با انرژی ساخت چنانکه همیشه از آن یاد میکنم.

شیروانی در مورد اهمیت گروه «هنر و تجربه» عنوان کرد: هنر و تجربه غنیمتی است و محصول دولت فعلی قلمداد می‌شود، البته نقدهایی نیز بر آن وارد است، یعنی باید سعی کند تمام فیلمهایی را که مربوط به این بخش است در کشور اکران کند و برای آن‌ها بجنگد. آرتیست و فیلمساز نباید دنبال اکران شدن فیلمش برود، بلکه پخش کننده باید راهکارهایی در این خصوص بیندیشند تا فیلم و فیلمساز ضربه نبینند.

وی افزود:اینکه شهرام مکری عضو شورای سیاستگذاری گروه هنر و تجربه است،بسیار خوشایند است و باید بیشتر برای فیلم‌های این بخش بجنگد و تلاش کند.

در این مراسم هنرمندانی چون اسدالله نیک‌نژاد،شهرام مکری،حسین مهری،امیر عابدی،امیر عزیزی و… حضور داشتند.

اشتراک گذاری در:
کلمات کلیدی :

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz