فک خزری گرفتار در تور ماهیگیری با اطلاع به موقع صیادان نجات یافت

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): دو روز قبل صیادان شیلات گلستان در میانکاله متوجه حضور یک فک خزری در تورهای ماهیگیری شدند.

دامپزشک مرکز درمانی تحقیقات سگ دریایی در ایران در این باره به خبرنگار دیده بان گفت: صیادان که پیش از این در مورد حفاظت ازفک آموزش های لازم را دیده و با این گونه ارزشمند کاملا آشنا بودند بلافاصله موضوع را به مرکز درمانی تحقیقاتی سگ دریایی گزارش دادند.

دکتر امیر شیرازی اظهار داشت: پس از دریافت این گزارش سریعا به محل اعزام شده و فک مذکور را پس از رهایی از بند تور بوسیله خودرو به مرکز در آشوراده منتقل نمودیم.

این فک که به لحاظ جنسیت نر و حدودا ده ماهه می باشد به دلیل گرفتار شدن در تور از ناحیه زیر بغل سمت چپ و شمت راست چانه دچار بریدگی شده بود.

این جانور در گذشته به دلیل نامعلومی از ناحیه فک پایین دچار شکستگی شده و قادر به شکار و غذا خوردن نبود، به همین دلیل به شدت لاغر و دچار ضعف بود بطوریکه در مسیر رسیدن به مرکز تحقیقاتی دوبار تصور کردیم که ازبین رفته است.

پس از حضور در مرکز معجون ماهی (ترکیبی از ماهی، ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز و داروهای ضروری که در مخلوط کن بشکل سوپ در می آید) بوسیله دستگاه ویژه ای درون معده حیوان ریخته شد و همین موضوع باعث شد تا کمی از ضعف و سستی فک بر طرف شود.

این جانور هم اکنون تحت تیمار و مراقبت قرار دارد و در صورت دستیابی به بهبودی کامل مجددا در آب های دریای خزر رهاسازی خواهد شد.

اشتراک گذاری در:
کلمات کلیدی :

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz

آخرین خبرهای این سرویس