فواید رژیم غذایی مدیترانه‌ای برای مغز

به گفته محققان، رژیم غذایی مدیترانه‌ای به دلیل وجود اسیدهای چرب اُمگا۳، میوه و سبزی‌جات برای مغز انسان مفید است.

به گزارش خبرنگار مهر، رژیم غذایی مدیترانه‌ای، سالم‌ترین رژیم غذایی دنیا محسوب می‌شود. این رژیم غذایی به کنترل وزن، حفاظت از قلب، کاهش ریسک ابتلا به دیابت، و بهبود حافظه و همچنین سایر توانایی‌های شناختی کمک می‌کند. از جمله فواید این رژیم غذایی برای مغز در ادامه شرح داده می‌شود.

رژیم غذایی مدیترانه‌ای

  • کاهش استرس

استرس تاثیر چشمگیری بر سلامت و آرامش عمومی بدن دارد. نه تنها در اضافه وزن و بدخوابی تاثیر دارد بلکه بر حافظه هم تاثیر می‌گذارد. در مطالعه محققان، ارتباط بین استرس و از بین رفتن حافظه مشخص شده است. دانشمندان دانشگاه آیووا دریافته‌اند افزایش میزان هورمون استرس موسوم به کورتیزول، با بالارفتن سن موجب زوال حافظه می‌شود. پیش‌بینی می‌شود مقادیر بالای کورتیزول با نابودی تدریجی سیناپس‌ها در قشر جلویی مغز، منطقه مغزی مسئول حافظه کوتاه مدت، مرتبط است.

یکی از فواید متعدد رژیم غذایی مدیترانه‌ای مدیریت استرس است. در مطالعه دیگری توسط محققان استرالیایی، مشخص شد افراد پیروی کننده از رژیم غذایی مدیترانه‌ای، شادتر و بااسترس کمتر هستند و در مقایسه با افراد دیگر از کیفیت زندگی بهتری برخوردار هستند.

  • میوه و سبزی‌جات حافظه را تقویت می‌کنند

این رژیم غذایی محدودکننده نیست و به شما اجازه می‌دهد یکبار در هفته وعده‌های کوچک گوشت مصرف کنید، اما عمدتاً مبتنی بر مصرف بالای میوه و سبزی‌جات است. این مواد خوراکی سرشار از ویتامین، مواد معدنی، آنتی اکسیدان‌ها، و سایر موادمغذی حیاتی برای عملکرد مناسب بدن هستند و حافظه هم از این امر مستثنی نیست.

طبق نتایج یک مطالعه، مصرف میوه و سبزی‌جات به شدت با حافظه کلامی مرتبط است درحالیکه تحقیق دیگری هم نشان می‌دهد که مصرف بالای این مواد خوراکی از زوال عقل پیشگیری می‌کند.

  • اسیدهای چرب اُمگا۳ ضروری برای حافظه

از آنجائی که رژیم غذایی مدیترانه‌ا‌ی متشکل از ماهی و غذاهای دریایی است، از اینرو سرشار از اسیدهای چرب اُمگا۳ است که برای سلامت عمومی بدن ضروری هستند. خواص اسیدهای چرب اُمگا-۳ بسیار متعدد بوده و شامل بهبود سیستم ایمنی و رشد مغز و بهبود حافظه است.

طبق نتایج یک مطالعه، افراد جوان سالم می‌توانند با افزایش مصرف اسیدهای چرب اُمگا-۳، حافظه کاری‌شان را بهبود بخشند.

اشتراک گذاری در:

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz