پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): ظهر روز ششم مردادماه سال جاری نیروهاى یگان محیط زیست پارک ملى کیاسر مازندران حین گشت زنى در مناطق جنگلى و آزاد حاشیه پارک به حضور یک موتورسیکلت بدون راکب مظنون شدند.

رییس اداره پارک ملی کیاسر در این باره گفت: محیطبانان ردپاى راکبین موتورسیکلت را به درون جنگل تعقیب نموده و پس از مدتى متوجه دو شکارچى متخلف شدند که لاشه حیوانى را به همراه خود بر روى زمین می کشیدند.

سیدجلال موسوی اظهار داشت: مامورین در زیر بوته اى در جهت حرکت شکارچیان مخفى شدند اما متخلفین لحظاتى پیش از رسیدن به کمین محیطبانان متوجه حضور آنها شده و پس از رها کردن لاشه شکار به درون جنگل متوارى شدند.

محیطبانان به تعقیب شکارچیان پرداخته و یک نفر از متخلفین را که سلاح به همراه نداشت دستگیر نمودند.

محیطبانان پس از بازداشت متهم در بررسى محل اولیه فرار متخلفین متوجه شدند لاشه اى که آنها رها نموده و متوارى شدند متعلق به یک توله پلنگ ماده مى باشد.

متهم دستگیر شده به همراه موتورسیکلت مربوطه طى هماهنگى با مقامات قضایى به دادسرا تحویل و تحقیقات براى شناسایى همدست متوارى متهم آغاز گردید.

متهم دستگیر شده در جریان بازجویی ها ابتدا منکر شناسایی فرد متواری شده و ادعا نمود که برای پیدا کردن گاو خود به درون جنگل رفته و در مسیر برگشت شکارچی را اتفاقی مشاهده نموده و با وی همراه شده است و شکارچی پس از مشاهده مامورین محیط زیست فرار نموده اشت.

وی در ادامه بازجویی ها اعلام نمود که عامل شکار پلنگ پسر عمویش بوده اما وی هیچ نقشی در شکار پلنگ نداشته و فقط پسر عمویش را همراهی میکرده است.

با مشخص شدن هویت متهم متواری، وی نیز به دادسرا احضار شد.

متهم متواری در تاریخ ۹۵/۵/۱۰ در شعبه بازپرسی حاضر شده و در اعترافات خود ابتدا منکر هرگونه تخلفی شد و شکار پلنگ را به گردن پسر عمویش (متهم اول) انداخت.

در ادامه بازجویی ها متهمین با یکدیگر حضوری مواجه شدند اما هر کدام دیگری را مسئول شکار پلنگ عنوان نمودند.

در نهایت با بازجویی از همسر متهم ردیف اول ، مشاهده فیلم دوربین های مدار بسته در مقابل منزل وی و اخذ پرینت تلفن همراه ردیف اول، ماجرای شکار غیرمجاز پلنگ بشرح زیر برای دادگاه آشکار شد.

در روز حادثه متهم ردیف اول در جنگل متوجه توله پلنگ شده و حیوان از ترس به بالای درختی پناه می برد. شکارچی متخلف با پسر عموی خود (متهم ردیف دوم) تماس گرفته و از وی می خواهد با مراجعه به منزلش اسلحه وی را از همسرش دریافت کرده و به وی در جنگل برساند.

متهم ردیف دوم نیز اسلحه ی متعلق به متهم ردیف اول را از همسر وی گرفته و آنرا به متهم ردیف اول می رساند.

متهم ردیف اول نیز توله پلنگ را که بالای درخت پناه برده بود با شلیک گلوله شکار نموده و حین بازگشت از جنگل متوجه مامورین محیط زیست می شوند.

در این حین متهم ردیف اول به همراه اسلحه فرار نموده و متهم ردیف دوم دستگیر می شود.

در جریان رسیدگی به این پرونده در دادگاه عمومی کیاسر دادگاه با استناد به گزارش اداره محیط زیست، اعترافات متخلفین و سایر محتویات پرونده بزهکاری هر دو متهم را محرز و مسلم دانست.

بنابراین دادگاه متهمین را به مجازات های زیر محکوم نمود:

متهم ردیف اول: (صاحب اسلحه که در روز حادثه متواری شده بود):

– ۱۸ ماه حبس به جرم شکار غیرمجاز جانور وحشی حمایت شده

متهم ردیف دوم:

– شش ماه حبس به جرم معاونت در شکار غیرمجاز جانور وحشی حمایت شده

– بیست میلیون ریال جزای نقدی به جرم حمل سلاح متعلق به غیر

همچنین با رای دادگاه جواز حمل سلاح بکار رفته در شکار توله پلنگ ابطال شده و اسلحه مذکور به نفع دولت مصادره گردید.

همچنین متهمین می بایست مبلغ ۸۰۰ میلیون ریال بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار یک توله پلنگ را به حساب دولت واریز نمایند.

اشتراک گذاری در:
کلمات کلیدی :

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz

پربازدیدهای

Sorry. No data so far.

آخرین خبرهای این سرویس