عاملین شکار سه کل و یک قوچ وحشی در خوش ییلاق دستگیر شدند

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): روز گذشته (چهارشنبه) نیروهای یگان محیط زیست شاهرود حین گشت و کنترل در پناهگاه حیات وحش خوش ییلاق متوجه صدای شلیک چندین گلوله شدند.

سرپرست اداره محیط زیست شاهرود در این باره گفت: محیط بانان به جست و جوی منطقه و کنترل و کمین در مسیرهای خروجی مشغول شدند.

علی اکبر قربانلو اظهار داشت: مامورین پس از تاریک شدن هوا یک خودروی مشکوک را حین خروج از منطقه مشاهده نموده و پس از رسیدن خودرو به کمین محیط بانان، آن را متوقف نمودند.

در بازرسی از این خودرو لاشه سه کل وحشی، لاشه یک قوچ وحشی، یک قبضه اسلحه گلوله زنی برنو غیرمجاز (قاچاق)، سه دوربین چشمی و سایر ادوات شکار کشف و ضبط گردید.

در این رابطه سه شکارچی متخلف دستگیر و پس از تشکیل پرونده جهت رسیدگی به جرم شکار غیرمجاز و حمل اسلحه قاچاق به مراجع قضایی معرفی شدند.

با توجه به سابقه دار بودن شکارچیان متخلف، با دستور مقام قضایی تا اطلاع ثانوی روانه زندان شدند.

این شکارچیان اهل شهرستان جاجرم و گرمه و از متخلفین حرفه ای و سابقه داری هستند که پیش از این هم در استان سمنان و هم در استان خراسان شمالی به جرم شکار غیرمجاز دستگیر و محکوم نیز شده اند.

بر اساس آخرین نرخ بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه  ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک قوچ یا میش وحشی معادل یکصد میلیون ریال تعیین شده است. بنابراین متهمین می بایست مبلغ چهارصد میلیون ریال به حساب دولت واریز نمایند.

همچنین متهمین در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۲ قانون شکار و صید به حبس از سه ماه تا سه سال و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا هجده میلیون ریال محکوم خواهند شد.

بر اساس بند الف ماده ۶ قانون «مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز» مصوب ۱۳۹۰/۶/۷ ، هر کس بطور غیرمجاز سلاح شکاری و یا مهمات آن را خریداری، نگهداری و یا حمل نماید به حبس از ۹۱۱ روز تا شش ماه و یا جزای نقدی تا سقف بیست میلیون ریال محکوم خواهند شد.

همچنین بر اساس ماده ۱۸ قانون فوق الذکر، کلیه سلاح ها، مهمات، اقلام و مواد کشف شده موضوع این قانون به موجب حکم دادگاه به نفع دولت (وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح) ضبط میشود.

اشتراک گذاری در:
کلمات کلیدی :

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz

پربازدیدهای

Sorry. No data so far.

آخرین خبرهای این سرویس