طرز تهیه چای زنجبیل (دمنوش زنجبیل)

طرز تهیه چای زنجبیل: چای زنجبیل ساده

در این قسمت اولین روش تهیه دمنوش زنجبیل توضیح داده می شود.

مواد لازم:

  • ریشه زنجبیل تازه – تقریبا ۳ انس (۸۵ گرم)
  • آب جوش – تقریبا ۳ فنجان
  • عسل یا شربت افرا یا شکر قهوه ای – به عنوان طعم دهنده و شیرین کننده (در صورت تمایل)
  • سیب یا لیمو (در صورت تمایل)
طرز تهیه چای زنجبیل - چای زنجبیل سادهریشه زنجبیل را به دقت و خوب با آن بشویید.

سپس زنجبیل را پوست کنده، آن را به قطعات نازک و کوچک برش بزنید. برش زدن را به دقت انجام دهید تا همه قطعات تقریبا هم اندازه باشند. اگر زنجبیل به خوبی شسته شده باشد، کندن پوست آن اختیاری است.

حال آب را بر روی اجاق بگذارید تا جوش بیاید.

گام بعد را به روش های مختلفی می توان انجام داد که می توانید بسته به سلیقه خود از یکی از روش ها پیروی کنید. این روش ها عبارتند از:

روش اول: تکه های زنجبیل را درون یک قوری ریخته، و آب جوش را روی آن بریزید. سپس درب قوری را بگذارید تا هم از سرد شدن سریع آن جلوگیری شود و هم عطر و بوی چای خارج نشود. حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه منتظر بمانید تا چای زنجبیل دم بکشد.

روش دوم: در این حالت به جای اینکه آب را درون کتری بجوشانید، آن را درون قابلمه ریخته و تکه های زنجبیل را به آن اضافه کنید و سپس به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی اجاق آن را حرارت دهید و بجوشانید. سپس اجاق را خاموش کنید و ۵۵ دقیقه صبر کنید تا چای زنجبیل دم بکشد.

روش سوم: در این روش تکه های زنجبیل تهیه شده را درون یک صافی چای توپی (نوعی صافی چای به شکی کروی که چای درون آن ریخته می شود و سپس بسته می شود تا مواد داخل آن خارج نشود) بریزد و حدود ۱۵۵ دقیقه آن را درون یک فنجان آب جوش قرار دهید (مانند چای کیسه ای. بهتر است از یک فنجان درب دار برای این منظور استفاده کنید تا در مدتی که چای زنجبیل درون فنجان دم می کشد، حرارت و عطر و بوی آن خارج نشود و گرم باقی بماند.

حال چای زنجبیل آماده است و می توانید در صورت تمایل مقداری ماده شیرین کننده (عسل یا شربت افرا یا شکر قهوه ای) به آن اضافه کرده، چای را بنوشید و از طعم و بو و خواص فراوان آن بهره مند شوید. می توانید چای این چای زنجبیل را به صورت داغ بنوشید تا منتظر بمانید تا کمی خنک شود یا اینکه بگذارید کاملا سرد شود و سپس از را مصرف نمایید.

طرز تهیه چای زنجبیل: چای زنجبیل با شیر

در بخش قبل طرز تهیه چای زنجبیل ساده توضیح داده شد، که می شد به شکل های مختلف دمنوش را تهیه نمود، اما در اینجا یک روش دیگر آماده کردن چای زنجبیل معرفی می گردد که در آن از شیر استفاده می شود.

مواد لازم:

  • زنجبیل تازه برش زده شده – ۳ انس (۸۵ گرم)
  • آب – یک فنجان
  • شیر – ۲ فنجان
طرز تهیه چای زنجبیل - چای زنجبیل با شیر

طرز تهیه چای زنجبیل – چای زنجبیل با شیر

طرز تهیه:

آب را بجوشانید، سپس تکه های برش داده شده زنجبیل را به آن اضافه کنید.

۱۰ دقیقه منظر بمانید با تکه های زنجبیل در آب بجوشانید.

ظرف را از روی اجاق برداشته و ۲ فنجان شیر به آن اضافه کنید. سپس مجددا ظرف را روی اجاق بگذارید و به مدت ۵ دقیقه با شعله ملایم آن را حرارت دهید.

چای زنجبیل و شیر آماده است، نوش جان!

لازم به ذکر است که چای زنجبیل و شیر برای آرام کردن معده بسیار مفید است.

اشتراک گذاری در:

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz