طرز تهیه میرزا قاسمی

میرزاقاسمی یک غذای شمالی خوش طعم است که کمتر کسی از خوردن آن صرف نظر می کند. ترکیب بادمجان و سیر با گوجه فرنگی و تخم مرغی که املت معمول را تشکیل می دهند طعم و عطر مدهوش کننده ای ایجاد می کند. حتما در فصل تابستان که بادمجان ها در بهترین شرایط هستند میرزاقاسمی تهیه کنید و از آن بهره مند شوید این چگونه هم سعی در راهنمایی بهتر شما دارد.

۱

مواد لازم

بادمجان قلمی یک کیلو
گوجه فرنگی ۴۰۰ گرم
تخم مرغ ۵ عدد
سیر ۴-۵ حبه
نمک و زردچوبه به میزان لازم
روغن به میزان لازم
۲

چگونه میرزا قاسمی درست کنیماول بادمجان های شسته را با پوست روی آتش مستقیم یا زغال کباب کنید؛ سپس پوست آن ها را بکنید.

۳

بادمجان ها را هم می توانید خرد کنید و هم چرخ نمایید. اگر تخم های بادمجان خیلی درشتند یا دوست ندارید در غذا باشد قبل از خرد کردن آن ها را خارج کنید.

۴

بادمجان های خرد شده را در ماهیتابه بریزید و روی حرارت هم بزنید تا کمی آب آن کشیده شود؛ سپس مقداری روغن در آن بریزید و به هم زدن ادامه دهید.

۵

چگونه میرزا قاسمی درست کنیمگوجه فرنگی ها را خرد، رنده یا چرخ کنید و به بادمجان بیافزایید و مدتی با هم تفت دهید.

۶

چگونه میرزا قاسمی درست کنیمبادمجان و گوجه فرنگی را کمی از گوشه ماهیتابه کنار بزنید و حبه های سیری را که خرد کرده اید خیلی کم در روغن ماهیتابه تفت دهید و با گوجه و بادمجان مخلوط کنید. هر مقدار زردچوبه که می پسندید را هم به همین شکل در ماهیتابه تفت داده و با مواد قبل مخلوط کنید؛ می توانید اکنون به مواد نمک هم بزنید.

 

۷

چگونه میرزا قاسمی درست کنیمتخم مرغ ها را به چند روش می توان اضافه کرد: – مثل سیری که کنار ماهیتابه تفت دادید، آن ها را کنار ماهیتابه نیمرو کرده و با بادمجان و گوجه مخلوط کنید. – تخم مرغ ها را در ظرفی جدا نیرو کنید و پس از خرد کردن با بادمجان و گوجه فرنگی مخلوط کنید. – تخم مرغ ها را در کاسه ای هم بزنید تا زرده و سفیده کاملا مخلوط شوند و پس از ریختن در ماهیتابه قبل یا بعد از نیمرو شدن با بادمجان و گوجه فرنگی مخلوط کنید. ۱۰ تا ۱۵ دقیقه پس از افزودن و مخلوط کردن تخم مرغ ها با بقیه مواد درب ماهیتابه را ببندید و روی حرارت ملایم قرار دهید تا میرزاقاسمی آماده ی سرو شود.

نکات و هشدارها

برای بهتر کباب شدن بادمجانها برگ های آن ها را بکنید اما دم آن ها را برای راحتی حرکت دادن آن ها باقی بگذارید. قبل از کباب کردن در چند نقطه بادمجان چنگال فرو کنید.

بادمجان ها را زیاد کباب نکنید به همین اندازه که پوست بادمجان ها راحت کنده شوند کفایت می کند. برای بهتر کنده شدن پوست آن ها می توانید پس از برداشتن از روی حرارت آن ها را در کیسه فریزر قرار دهید و کنار بگذارید تا خنک شود.

میزان سیر بستگی به ذائقه شما و سیری که استفاده می کنید دارد. در این دستور کمترین میزان آن در نظر گرفته شده است. هر چند تمام مزه میرزاقاسمی به سیر آن است اما اگر فردی اصلا نمی تواند سیر بخورد میرزاقاسمی را بدون سیر برایش تهیه کنید.

بادمجان و گوجه فرنگی هر دو حساسیت زا هستند در دادن میرزاقاسمی به بچه احتیاط کنید.

اشتراک گذاری در:
کلمات کلیدی :

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz