طرح تحریم‌های ایران بدون امضای اوباما به قانون تبدیل شد

با وجود خودداری اوباما از امضای طرح تحریم های ایران (ISA) تا پایان فرصت قانونی ۱۰ روزه این طرح به طور خودکار به قانون تبدیل شد.

به گزارش ایسنا به نقل از آسوشیتد پرس، در اقدامی غیر منتظره و با وجود آن که کاخ سفید پیش تر و پس از تصویب طرح تحریم های ایران در سنای آمریکا اعلام کرده بود اوباما ناچار به امضای این طرح خواهد بود اما با سپری شدن فرصت ۱۰ روزه برای امضای این طرح توسط رئیس جمهور آمریکا در پایان روز چهارشنبه اوباما این طرح را امضا نکرد، اما این طرح به طور خودکار به قانون تبدیل شد.

به گزارش ایسنا، مقامات جمهوری اسلامی ایران پیش از تصویب این طرح بارها به آمریکا هشدار داده بودند که تبدیل این طرح به قانون نقض برجام محسوب می شود.

سنای آمریکا که دارای ۱۰۰ سناتور است، طرح تمدیدهای ایران را در ۱ دسامبر با رای موافق ۹۹ عضو به تصویب رساند.

بنابر قانون آمریکا زمانی که طرحی در سنا با رای اکثریت بیش از دو سوم از اعضا به تصویب برسد، رئیس جمهور قادر به وتوی آن نخواهد بود و طرح به طور خودکار به قانون تبدیل می شود.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید در واکنشی به امضاء نکردن این طرح از سوی اوباما مدعی شد: دولت اوباما صریحا اعلام کرده است که تمدید طرح قانون تحریم های ایران با وجود آن که غیر ضروری است اما به طور کامل در راستای تعهدات آمریکا در چارچوب برجام است.

او افزود: در راستای همین موضع، این طرح بدون امضای رئیس جمهور به قانون تبدیل می شود.

اشتراک گذاری در:

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz

آخرین خبرهای این سرویس