شکل خاص عزاداری محرم در روستای ابیانه

به گزارش دنیای سفر به نقل از روابط عمومی پایگاه تاریخی روستای ابیانه، محمد عادلی دهیار ابیانه آیین های عزاداری ایام تاسوعا و عاشورا را آیین هایی ماندگار دانست و گفت: خوشبختانه  تاکنون این مراسم دستخوش هیچ گونه تغییر و تحولی قرار نگرفته است. البته ممکن است تغییراتی در آیین هایی نظیر سینه زنی و زنجیرزنی رخ داده باشد ولی آیین های سنتی همچنان به قوت خود باقی است.

به گفته‌ی عادلی، دهیار ابیانه، عوامل مختلفی در کمرنگ شدن مراسم عزاداری موثر است و در ابیانه نیز وجود  گردشگر و از هم گسیختگی ساکنین و غیرساکنین می تواند در تحریف این مراسم تاثیرگذار باشد. ولی با توجه به تمهیداتی که در نظر گرفتیم تلاش شده است که این آیین ها بی کم و کاست به قوت خود باقی بماند.

abyaneh

عادلی افزود،  در این ایام فقط افراد خاص نظیر خبرنگاران، جامعه شناسان و محققان می توانند وارد ابیانه شوند چرا که این روستا در ایام محرم ظرفیت و گنجایش پذیرش گردشگر را ندارد و هجوم گردشگران موجب تحریف آیین های آن می شود.

با توجه به عناوین دهیار ابیانه، مراسمی چون «نخل گردانی»، «جغجغه زنی»، «شده برداری» و «طلوع» که بیش از ۳۰۰ الی ۵۰۰ سال قدمت دارد جزو مراسم این روستاست که تاکنون به قوت خود باقی مانده است و حتی هیچ تغییری در نوحه های آن نیز به وجود نیامده است.

abayaneh-ceremoney-nakhl gardaniabyaneh jeghjeghe zani

 

اشتراک گذاری در:

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz

پربازدیدهای ایران گردی

Sorry. No data so far.