سرعت جستجو در ویندوز ۱۰ را افزایش دهید

به گزارش صفحه ایران ، هر زمان که شما در منو استارت یا پنجره File Explorer جستجو می کنید ، نتیجه هایی که برای شما تولید می شود یا به شما داده می شود به لطف قابلیت نمایه سازی (indexing) در ویندوز می باشد . هر چند موتور جستجوی داخلی یا Index ویندوز بسیار سریع می باشد اما در زمان استفاده از File Explorer ممکن است کمی تاخیر داشته باشد یا سرعت رایانه شما را کم کند . دلیل این تاخیر حجم اطلاعاتی است که سرویس Index ویندوز در حال بررسی آن است . یک نکته خوب این است که شما به راحتی می توانید قسمت Index ویندوز را بهینه سازی کنید و عملکرد جستجوی ویندوز را بهبود ببخشید .

بازسازی Index در ویندوز ۱۰
در بعضی مواقع قسمت جستجوی ویندوز عجیب رفتار می کند و نتایجی که باید نشان دهد را نشان نمی دهد .علاوه بر این قسمت جستجو می تواند به صورت وحشتناکی کند باشد . زمانی که با این اتفاق ها روبرو می شوید بهتر است که قسمت Index ویندوز را بازسازی کنید .
برای انجام این کار منو Power user را با فشار دادن دکمه های میانبر “Win + X” باز کنید و گزینه “Control Panel” را انتخاب کنید .

بعد از عملیات بالا Control Panel باز خواهد شد . گزینه “Indexing Options” را پیدا کنید و بر روی آن کلیک کنید .

هنگامی که پنجره Indexing Options باز شد ، شما می توانید تمام پوشه هایی که ویندوز در حال نمایه سازی (indexing)  آنها است را ببینید . برای بازسازی قسمت search Index ویندوز بر روی گزینه “Advanced” در پایین پنجره کلیک کنید .

در پنجره باز شده بر روی “Rebuild” کلیک کنید .

به محض اینکه بر روی دکمه مورد نظر کلیک می کنید ویندوز به شما یک پیام هشدار کوچک نشان می دهد . به سادگی برای تایید پیام بر روی OK کلیک کنید .

با عمل بالا Cache قبلی Index را پاک می کند و دوباره Index را بازسازی می کند .

نمایه سازی (indexing) برای کامل شدن ممکن است کمی زمان ببرد و این زمان بسته به محتوای سیستم شما بستگی دارد . در واقع اگر شما چیزی را در منو استارت جستجو کنید در حالی که index در حال ساخته شدن است همزمان این پیام را می بینید “The results may be incomplete” به این معنی که ممکن است نتیجه جستجو ناقص باشد .

اصلاح شاخص هایی که ویندوز انجام می دهد
علاوه بر بازسازی Indexe ها ، شما می توانید تعیید کنید که ویندوز چه شاخص هایی را انتخاب کند . در واقع شما می توانید تمام پوشه ها را که نمایه سازی شده اند را از طریق ویندوز که در قسمت main window of Indexing Options است ملاحظه کنید . این عمل بسیار مفید است اگر می خواهید ویندوز پوشه یا پارتیشنی را که اغلب استفاده می شود نمایه سازی کند .
برای اضافه یا حذف کردن یک محل برای نمایه سازی باید Indexing Options window را باز کنید و بر روی “Modify”  که در قسمت پایین پنجره قرار دارد کلیک کنید .

بعد از عمل بالا پنجره Indexing Locations باز می شود . در اینجا کافی است از قسمت “Change Selected Locations” پوشه یا پارتیشنی را که می خواهید ویندوز نمایه سازی آن را انجام دهد انتخاب کنید سپس بر روی OK کلیک کنید تا تغییرات ذخیره شود .

اگر می خواهید محلی که نمایه سازی می شود را حذف کنید پوشه ای را در زیر قسمت “Summary of selected locations.” انتخاب کنید این اقدام به سرعت پوشه را در قسمت بالا نشان می دهد . به سادگی و به وسیله checkbox آن را از حالت انتخاب در بیاورید و با کلیک کردن بر روی OK تغییرات را ذخیره کنید .

به طور کامل قابلیت نمایه سازی (Indexing) را غیر فعال کنید .
اگر شما فکر می کنید قابلیت نمایه سازی (indexing) باعث از کار افتادن سیستم شما می شود ، پس شما می توانید به طور کامل آن را غیر فعال کنید . برای انجام این کار دکمه های “Win + R”  همزمان با هم فشار دهید و سپس services.msc را در صفحه باز شده تایپ کنید و دکمه Enter  را بزنید .

در پنجره Services به دنبال “Windows Search” بگردید و بر روی آن دو بار کلیک کنید .

بعد از عمل بالا پنجره Properties باز خواهد شد ، در اینجا برای توقف قابلیت مذکور بر روی دکمه “Stop” کلیک کنید ، در پایین منو در کنار Startup type گزینه “Disabled” را انتخاب کرده و بر روی OK کلیک کنید .

خب باید گفت شما موفق شدید که این قابلیت را از کار بیاندازید و به خاطر داشته باشید که دیگر نمی توانید از قابلیت Search در ویندوز خود استفاده کنید .

اشتراک گذاری در:
کلمات کلیدی :

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz