رکورد شکنی دوباره ایرنیان در جهان

رئیس مرکز آمار ایران از مشارکت ۴۱ درصدی مردم ایران از آغاز طرح تا ساعت ۱۰ امروز خبر داد و گفت: این نرخ مشارکت در سرشماری های جهان بی نظیر و رکوردی جدید است.

«سرشماری اینترنتی نفوس و مسکن ۱۳۹۵ سوم مهر ماه آغاز شد و مهلت پایان آن ۲۴مهر بود که به دلیل استقبال مردم ابتدا تا ۲۷ مهر ماه و سپس برای دومین بار تا سی ام مهرماه (جمعه) تمدید شد».

 

به گزارش ایرنا، امیدعلی پارسا روز چهارشنبه در آیین افتتاح دومین مرحله از سرشماری نفوس و مسکن که درفرهنگسرای اندیشه برگزار شد، اظهار کرد: تاکنون بالاترین نرخ مشارکت اینترنتی در سرشماری ها متعلق به کشور ژاپن با ۳۷ درصد بوده و کشورهای استرالیا و کانادا هم دارای نرخ ۱۸ درصد هستند اما مشارکت ۳۳ میلیون نفر از ایرانیان در این طرح تا ساعت ۱۰ امروز باعث شد رکورد بی نظیر نرخ مشارکت ۴۱ درصدی بنام کشورمان ثبت شود.

 

وی تاکید کرد: داشتن آمار درست و دقیق علاوه بر اینکه به برنامه ریزی های کلان کشور و ثبات در شاخص های آماری منجر می شود، موجب افزایش ضریب دقت در برنامه ریزی های خرد نیز می شود و این مساله مخصوصا برای شهرداری ها که می توانند اطلاعات دقیقی از محلات،مناطق و نواحی داشته باشند، مصداق دارد.

 

پارسا گفت: انتظار داریم در چند روزی آینده که مهلت ثبت اطلاعات بصورت اینترنتی تمدید شده، مردم بخصوص ساکنان شهرهای بزرگ کشور که شاخص برخورداری بهتری در دسترسی به اینترنت دارند،اقبال بیشتری داشته باشند.

 

به گفته رئیس مرکز آمار ایران، مردم ایران با این نرخ بی نظیر مشارکت در سرشماری امسال ثابت کردند که به نظام و دولت اعتماد دارند.

 

پارسا، هرگونه ارتباط میان سرشماری و پرداخت یارانه نقدی به مردم را رد کرد و به ملت ایران اطمینان داد که اطلاعات آنها کاملا محرمانه و محفوظ خواهد ماند و سرشماری هم هیچ ربطی به جریان های سیاسی و گروهی ندارد و بار سیاسی نیز ندارد.

 

رئیس مرکز آمار ایران نسبت به نتایج مفید و دلخواه از سرشماری امسال اظهار خوشبینی کرد و دلیل این مساله را همدلی و هماهنگی خوب عوامل برگزاری و ارگانهای دست اندرکار برشمرد.

وی گفت: از ۲ سال پیش بیش از ۱۷۰ متخصص علم آمار برای اجرای این سرشماری زحمات زیادی متحمل شدند و ۷۰۰ نوع فعالیت تخصصی مرتبط با این برنامه را پیگیری کردند.

 

به گفته پارسا، تنها در روز گذشته حدود چهار میلیون نفر از ایرانیان در سامانه اینترنتی سرشماری نفوس و مسکن نسبت به ثبت اطلاعات خود اقدام کردند و انتظار است تا روز ۳۰ آبان که پایان مرحله نخست است، بر روند مشارکت افزوده شود.

 

به گزارش خبرنگار ایرنا، همه خانوارهایی که به شکل اینترنتی اطلاعات آماری خود را تکمیل کنند، از دو گیگابایت اینترنت رایگان بهره مند می شوند که اپراتورهای تلفن همراه واگذاری این هدیه را از روز دوشنبه آغاز کرده اند.

 

یک هزار نفر از افرادی که در سرشماری اینترنتی مشارکت کنند، با قرعه کشی از جایزه ۱۰ میلیون ریالی برخوردار می شوند که تاکنون ۶ دوره آن انجام شده است.

 

۵۰۰ جایزه ١٠ میلیون ریالی نیز برای مدیران مدارسی در نظر گرفته شده است که بتوانند خانوارهای دانش آموزان را به پرکردن اینترنتی سرشماری تشویق کنند.

 

بنا به اعلام مرکز آمار ایران، خانوارها پس از ثبت نام در سامانه اینترنتی، کد دریافتی را حفظ و هنگام مراجعه مامور سرشماری به درب منزل آن را ارایه کنند تا دیگر به سرشماری حضوری نیازی نداشته باشند.

 

خانوارها می توانند در مدت تعیین شده اطلاعات خود را از طریق سامانه اینترنتی www.sarshomari95.ir ثبت کنند.

 

بر اساس برنامه ریزی مرکز آمار ایران، از یکم آبان ماه هشتمین دوره سرشماری عمومی نفوس و مسکن به روش حضوری با استفاده از تبلت و در مدت یک ماه انجام می شود.

 

بر اساس پیش بینی انجام شده، نتایج اولیه سرشماری امسال یکم تا پانزدهم دی ماه و نتایج تفصیلی آن مرداد سال ۱۳۹۶ منتشر می شود.

اشتراک گذاری در:
کلمات کلیدی :

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz

آخرین خبرهای این سرویس