افتخاری دیگر برای ایران اسلامی

رونمایی از پهپاد عمود پرواز هدهد ۳ ساخت ایران

پهپاد عمود پرواز هدهد ۳ مجهز به دیده بان ۱، با قابلیت برخاست و فرود عمودی، بدون نیاز به باند و با کاربردهای متعدد از جمله، شناسایی و دیده بانی، امداد و نجات و نقشه برداری به همت محققان ایرانی طراحی و تولید شد. مراسم رونمایی از پهپاد عمود پرواز هدهد ۳ و دیده بان ۱ با حضور دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در محل دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد. سخنگوی شرکت دانش بنیان فاتح آسمان شریف درباره ویژگی‎های این پهپاد گفت: طراحی و تولید این پهپاد از اواخر سال ۹۳ کلید خورد و در مدت هشت ماه به نتیجه رسید.

pahpad-hodhod-3-Dideban1-2

مصطفی حسن پناه افزود: هدهد ۳ یک مولتی روتور بدون سرنشین الکتریکی است که قابلیت حمل بار تا سه کیلوگرم را دارا است که این محموله می‎تواند انواع دوربین مرئی و حرارتی و یا بارهای مختلف باشد. وی افزود: به عنوان مثال این پهپاد می‎تواند محموله‎های دارو و سرم مار و عقرب گزیدگی را در مناطق صعب العبور به مقصد برساند. وی صدای کم و مداومت پرواز بالا را از جمله مزایای هدهد ۳ ذکر کرد و گفت: این پهپاد هشت روتوره در هر بازو، سه ملخ دارد و حداکثر سرعت آن ۷۰ کیلومتر بر ساعت است و می‎تواند حداکثر ۵۳ دقیقه پرواز کند. حسن پناه، تعویض آسان باتری در کمتر از یک دقیقه، کاهش حجم پرنده با جمع شدن بازوها، حمل و نقل راحت توسط یک نفر، امکان پرواز در محیط‎های متنوع، قدرت پرواز در گرد و غبار و باران سبک، اعلام میزان انرژی باقیمانده باتری را به عنوان دیگر قابلیت‎های این پهپاد عمود پرواز عنوان کرد.

pahpad-hodhod-3-Dideban1-1

 

وی افزود: هدهد ۳ علاوه بر ارسال همزمان اطلاعات پرواز به ایستگاه زمینی و بازگشت به خانه در شرایط اضطراری، دارای قابلیت فرود تمام اتوماتیک و پرواز تمام اتوماتیک خارج از دید خلبان است. این دانشجوی جوان درباره ویژگی‎های محموله اپتیکی دیدبان ۱ که می‎تواند بر روی هدهد ۳ یا دیگر پهپادهای مشابه نصب و استفاده شود نیز توضیح داد: سامانه مراقبت و شناسایی دیدبان ۱ قادر است حرکات پرنده را حول هر سه محول پن، رول و پیچ پایدار کرده و تصاویر بدون لرزش از مناطق مورد نظر برداشت کند. وی افزود: دیدبان ۱ می‎تواند اهداف مورد نظر را به صورت خودکار دنبال کند و به تجهیزاتی همچون دوربین دید در شب، اشاره گر لیزری، سیستم قفل کردن روی مختصات داده شده (GPS Lock) است و امکان ذخیره سازی فیلم‎ها و عکس‎ها روی کارت حافظه آن پیش بینی شده است.

pahpad-hodhod-3

به گفته حسن پناه، این سامانه همچنین قابلیت نصب بر روی انواع هواپیما، بالگرد و جایروپلن‎های با سرنشین و انواع پهپادها را دارد و با سیستم جاذب ارتعاشات، لرزش‎های ناشی از حرکت پرنده را حذف کرده و با سیستم جایرواسکپی از انتقال حرکت‎ها و تکان‎های پرنده جلوگیری می‎کند. اشاره گر لیزری این سامانه را قادر می‎سازد با نشان گذاری اهداف مورد نظر، موشک‎ها و مهمات هوشمند هدایت لیزری را به سمت اهداف هدایت کند. دیدبان ۱ برای عملیات‎های شناسایی و دیده بانی، امداد و نجات، پایش ترافیک، پایش فنی، نقشه برداری مناطق عملیاتی، مرزبانی و مبارزه با قاچاق، پاسداری از محیط زیست و پایش گسترش حریق کاربرد دارد.

 

 

اشتراک گذاری در:
کلمات کلیدی :

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz

iranpage

backlinkmy.com has expired

Because of this, the existing content of your website is not showing. If you are the registrant of this domain name and want to continue the use of your website, please contact iranpage with an email to iranpage@support.hostcontrol.com to renew the domain name.

iranpage