افتخاری دیگر برای ایران اسلامی

رونمایی از پهپاد عمود پرواز هدهد ۳ ساخت ایران

پهپاد عمود پرواز هدهد ۳ مجهز به دیده بان ۱، با قابلیت برخاست و فرود عمودی، بدون نیاز به باند و با کاربردهای متعدد از جمله، شناسایی و دیده بانی، امداد و نجات و نقشه برداری به همت محققان ایرانی طراحی و تولید شد. مراسم رونمایی از پهپاد عمود پرواز هدهد ۳ و دیده بان ۱ با حضور دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در محل دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد. سخنگوی شرکت دانش بنیان فاتح آسمان شریف درباره ویژگی‎های این پهپاد گفت: طراحی و تولید این پهپاد از اواخر سال ۹۳ کلید خورد و در مدت هشت ماه به نتیجه رسید.

pahpad-hodhod-3-Dideban1-2

مصطفی حسن پناه افزود: هدهد ۳ یک مولتی روتور بدون سرنشین الکتریکی است که قابلیت حمل بار تا سه کیلوگرم را دارا است که این محموله می‎تواند انواع دوربین مرئی و حرارتی و یا بارهای مختلف باشد. وی افزود: به عنوان مثال این پهپاد می‎تواند محموله‎های دارو و سرم مار و عقرب گزیدگی را در مناطق صعب العبور به مقصد برساند. وی صدای کم و مداومت پرواز بالا را از جمله مزایای هدهد ۳ ذکر کرد و گفت: این پهپاد هشت روتوره در هر بازو، سه ملخ دارد و حداکثر سرعت آن ۷۰ کیلومتر بر ساعت است و می‎تواند حداکثر ۵۳ دقیقه پرواز کند. حسن پناه، تعویض آسان باتری در کمتر از یک دقیقه، کاهش حجم پرنده با جمع شدن بازوها، حمل و نقل راحت توسط یک نفر، امکان پرواز در محیط‎های متنوع، قدرت پرواز در گرد و غبار و باران سبک، اعلام میزان انرژی باقیمانده باتری را به عنوان دیگر قابلیت‎های این پهپاد عمود پرواز عنوان کرد.

pahpad-hodhod-3-Dideban1-1

 

وی افزود: هدهد ۳ علاوه بر ارسال همزمان اطلاعات پرواز به ایستگاه زمینی و بازگشت به خانه در شرایط اضطراری، دارای قابلیت فرود تمام اتوماتیک و پرواز تمام اتوماتیک خارج از دید خلبان است. این دانشجوی جوان درباره ویژگی‎های محموله اپتیکی دیدبان ۱ که می‎تواند بر روی هدهد ۳ یا دیگر پهپادهای مشابه نصب و استفاده شود نیز توضیح داد: سامانه مراقبت و شناسایی دیدبان ۱ قادر است حرکات پرنده را حول هر سه محول پن، رول و پیچ پایدار کرده و تصاویر بدون لرزش از مناطق مورد نظر برداشت کند. وی افزود: دیدبان ۱ می‎تواند اهداف مورد نظر را به صورت خودکار دنبال کند و به تجهیزاتی همچون دوربین دید در شب، اشاره گر لیزری، سیستم قفل کردن روی مختصات داده شده (GPS Lock) است و امکان ذخیره سازی فیلم‎ها و عکس‎ها روی کارت حافظه آن پیش بینی شده است.

pahpad-hodhod-3

به گفته حسن پناه، این سامانه همچنین قابلیت نصب بر روی انواع هواپیما، بالگرد و جایروپلن‎های با سرنشین و انواع پهپادها را دارد و با سیستم جاذب ارتعاشات، لرزش‎های ناشی از حرکت پرنده را حذف کرده و با سیستم جایرواسکپی از انتقال حرکت‎ها و تکان‎های پرنده جلوگیری می‎کند. اشاره گر لیزری این سامانه را قادر می‎سازد با نشان گذاری اهداف مورد نظر، موشک‎ها و مهمات هوشمند هدایت لیزری را به سمت اهداف هدایت کند. دیدبان ۱ برای عملیات‎های شناسایی و دیده بانی، امداد و نجات، پایش ترافیک، پایش فنی، نقشه برداری مناطق عملیاتی، مرزبانی و مبارزه با قاچاق، پاسداری از محیط زیست و پایش گسترش حریق کاربرد دارد.

 

 

اشتراک گذاری در:
کلمات کلیدی :

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz