روش صمیمی شدن با فرزند

خوشبختانه امروزه درک والدین از روش های فرزند پروری بهتر شده است، در عین حال تهدیدات مجازی و واقعی سر راه فرزندان نیز بیشتر از گذشته گشته است. هیچ چیز مانند ایجاد صمیمیت و همدلی در کودکان و رفع احساس ترس در آنان برای صحبت با والدین تاثیر بهتری در مبارزه با این خطرات ندارد. در این چگونه با روش های ایجاد صمیمیت با فرزندان آشنا می شویم.

۱

به اصطلاحات و شرایط آنها احترام بگذارید:
آماده باشید که در هر زمانی حتی مواقعی که حوصله ندارید به حرف های آنها گوش دهید. بیشتر اوقات آنها تمایلی به حرف زدن ندارند. پس وقتی ناگهان وارد خانه می شوند و شروع به پرحرفی می کنند همه چیز را کنار بگذارید و به حرف های آنها گوش دهید. حتی اگر آب دستتان است و در حال کار با حیاتی ترین امور هستید، همه را رها کنید. این پنجره ی ارتباطی هر از گاهی باز می شود و هر آن ممکن است با شدت بسته شود (خیلی قبل از آنکه بتوانید کار مهمتان را تمام کنید).

۲

گوش هایتان را باز کنید و لبهایتان را ببندید:
باید بدانید که در اغلب مکالمات باید دهان خود را ببندید. در این جور مواقع فقط بچه ها باید تعریف کنند. شما فقط باید به دقت گوش دهید. گاهی اوقات به دختر کوچکم می گویم ببین عزیزم، این هم میگذره! گاهی فقط باید کنار بایستی و صبر کنی، همه چیز خود به خود درست میشه! (بدون درک سختی مشکل برای وی). و تازه احساس عقل کلی و بزرگ تر بودن هم می کنم. آخر یک شب پیشم می آید و می گوید: مامان میدونی چیه؟ تو همیشه همینو میگی. نمی خواهم ناراحتت کنم اما این حرفها به درد من نمی خوره.

 

۳

از قضاوت کردن و ارزش تعیین کردن دست بکشید:
سعی نکنید که آنها را کنترل کنید. به آنها آزادی کافی برای آزمودن دنیا و اشتباه کردن بدهید. آنها می توانند از اشتباهات خود درس بگیرند. زمانی که بفهمند شما به دنبال قضاوت کردن آنها نیستید، پذیرای نظرات شما می شوند. بهترین راه برقراری ارتباط آزاد گذاشتن آنها در شکوفایی توانایی های خود و کنترل از دور و اطمینان دادن به فرزندان نسبت به این امر است که آنها می توانند همه چیز را به شما بگویند.

۴

وقتی آنها حرف نمی زنند شما سر بحث را باز کنید:
سعی کنید در مورد فعالیت های فرزند خود اطلاعات کسب کنید و در این رابطه چیزهایی فرابگیرید. مستقیما به این گونه فعالیت ها وارد شوید. به این ترتیب، دقیقا همان چیزی را یاد میگیرید که بچه ها در مورد آن بحث می کنند. در نتیجه در صورت اطلاع از بروز مشکل در این ناحیه، میتوانید ایده های خوبی به وی بدهید. مثلا می توانید وقتی اوضاع خوب است (بدون ایجاد ارتباط چشمی، بچه ها به خصوص در زمان رانندگی یا تماشای تلویزیون راحت تر با شما صحبت می کنند) در مورد آن موضوع چیز جالبی بگویید و به همین راحتی سر بحث باز می شود.

 

۵

با آنها همسن شوید:
سعی کنید در کنار فرزند نوجوان خود بی نهایت راحت باشید. اغلب بعد از کلی بازی های احمقانه و قلقلک های از سر خوشی، دخترتان درباره ی چیزی حرف خواهد زد که به تازگی او را ناراحت کرده است.

۶

چگونه با بچه های خود صمیمی تر شویمتجربه ی خوبی برای آنها بسازید:
مهارت های ارتباطی فرزند خود را با دادن بازخورد به وی تقویت کنید. شبها قبل از خواب با هم حرف بزنید. بعد از اولین باری که با هم درباره ی مسئله ای به صورت جدی حرف زدید به او بگویید که بحث خوبی بود و از حرف زدن با او لذت بردید. هر از گاهی صحبت های صمیمانه و خلوت داشته باشید. یک دهه بعد وقتی در برابر حرف زدن با شما مقاومت کرد می توانید به او بگویید که دلتان برای یکی از آن حرف های درگوشی و صمیمی تنگ شده است.

اشتراک گذاری در:
کلمات کلیدی :

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz